Nabız Nasıl Ölçülür?

tarafından
352
Nabız Nasıl Ölçülür?

Herkesin bilmesi gereken konulardan biri nabız nedir nasıl ölçülür ve nabız ölçümüne neden ihtiyaç duyulur sorularıdır. Halk arasında kalp atımı olarak bilinen nabız hakkında merak ettiklerinizi ve bilinmesi gerekenleri bu makalede bulabilirsiniz. Belli mi olur belki de günün birinde bu bilgi size hayat kurtarmakta faydalı olabilir.

Yaşam belirtisi olan nabız nedir nasıl ölçülür hep birlikte inceleyelim ve doğru sandığımız yanlışları öğrenelim.

Nabız Nasıl Ölçülür? 4

Nabız, kalbin bir dakikada damarlara yaptığı basınçtır. Her sağlıklı insanda kalp 60 – 80 arası atar. Nabız atımını farklı yollarla sayabiliriz. Boyundan nabız nasıl ölçülür? Bilekten nabız nasıl ölçülür? Bunları merak ediyorsanız makalemizi okumanızı tavsiye ediyoruz.

Nabız nedir nasıl ölçülür? Nabzın dakikada kalbin damarlarda yaptığı basınç sayısı olduğunu yukarıda söylemiştik. Peki ölçümü konusunda en doğru teknikler nelerdir onlara bakalım.

[reklam id=1]

Nabız genellikle boyundan ve bilekten ölçülmektedir. Deneyimsiz kişiler için bilekten nabız ölçümü daha kolay ve anlaşılırdır.

Bilekten nabız nasıl ölçülür? El bileğinin başparmak tarafındaki radial artere parmağınızın ucuyla hafifçe bastırdığınızda nabzı duyabilirsiniz. Öncelikle parmak uçlarınızı bu bölgede hafifçe gezdirerek nabzı duyduğunuzdan emin olun. Bulduğunuz da sayıma başlayabilirsiniz. Bir dakika boyunca damarın atışını sayabileceğiniz gibi eğer atımlar düzenli ise 15 saniye sayıp çıkan rakamı 4 ile çarparak nabız sayısını bulabilirsiniz.

Nabız Nasıl Ölçülür? 3

Ancak bazen nabız ritmi düzensiz olabiliyor. Bu yüzden öncelikle atımların düzenli aralıklarla attığından emin olmak gerekir. Emin değilseniz bir dakika boyunca damar atım sayısını sayarak bulabilirsiniz. Ancak ritim bozukluğu olanlarda en iyi nabız sayımı steteskop ile kalbi dinleyerek olmaktadır.

İkinci yöntem olan boyundan nabız nasıl ölçülür?  Boyunda, gırtlağın iki yanındaki atar damarlardan birine elinizin üç orta parmağının iç yüzlerini bastırarak nabız atımlarını hissedebilirsiniz. Genellikle orta, yüzük ve işaret parmakları nabız atımını saymak için kullanılır. Bilekten nabız ölçümünde olduğu gibi bir dakikada kaç atım olduğunu sayabilir ya da 15 saniye atımları sayarak 4 ile çarpabilirsiniz.

Her sağlıklı yetişkinin nabzı dakikada 60-80 arasında atmaktadır. Nabzın düşük olması, düzensiz olması ve hızlı olması bir takım rahatsızlıkların habercisi olabilir. Ancak heyecanlanma, yorulma, korkma, üzülme gibi durumlarda nabız hızlanmaktadır. Dinlenme ve normal şartlarda yine normal seyrine dönmektedir.

Nabız Nasıl Ölçülür?

Bebeklerde nabız nasıl ölçülür? Bebeklerde ve çocuklarda nabız büyüklerde olduğu gibi bilekten ölçülebileceği gibi üst kolun iç kısmından da ölçülebilmektedir. İşaret, orta ve yüzük parmağının uçlarını bebeğin bileğinin başparmak tarafında ki hafif çukurumsu bölgeye koyarak hissedebilirsiniz. Başparmağınızla bebeğin bileğini kavrayarak daha net atımları duyabilirsiniz. 15 saniye boyunca atımları sayabilir ve bu sayıyı 4 ile çarparak nabız sayısını bulabilirsiniz.

Ayrıca bebeklerde nabız ölçümü için en uygun diğer bölgeler boyunda ki şah damarı, ön kol radial damarı, ön kol brakiyal damarı ve kasıktaki ana damardır. Genellikle yeni doğan bebeklerin nabız sayısı 70-190’ dır. 2 yaşında ki bebeklerde 70-150 nabız sayısı normaldir. Ancak bunun altında ve üstünde nabız tespit edilirse mutlaka doktora danışılmalıdır. Genellikle ateşlenen bebeklerde nabız sayısı yüksek olmaktadır.

Nabız sayımının bir başka yolu da elektronik tansiyon aletleridir. Ancak hastada ritim bozukluğu var ise bu aletler her zaman doğru nabız sayısını göstermeyebiliyor. Bu yüzden boyundan nabız nasıl ölçülür ve bilekten nabız nasıl ölçülür iyi bilmek ve uygulamak çok daha yararlı olacaktır.

Nabız Nasıl Ölçülür? 2

Nabız nedir nasıl ölçülür sorularına verdiğimiz yanıtları ve yöntemleri doğru uyguladığınız sürece doğru sonuçlara ulaşabilirsiniz.