Nanenin Faydaları

tarafından
2899
Nanenin Faydaları

Nanenin Faydaları

Nane geleneksel sofra adabımızda mutlak yere sahip mis kokulu ve faydalı bir çalı bitkisi. Pekiyi nane faydaları nelerdir? Nedir naneyi bu kadar özel yapan. Nane yağı nelere iyi gelir? nane çayı nasıl demlenir? Taze nane nelerde kullanılır, kuru nane hangi besinlere eklenir? Nanenin faydası, Taze Nane Yemenin Faydaları, Nane Yararları Nelerdir? Bu yazımızda nane ile ilgili bilmek istediklerinizi cevaplamaya çalışıyoruz.

Nane, bir baharat bitkisidir. Ciddi şekilde aromatiktir ve aroması enfes kokusuyla eşleştiğinde kimi yemeklerin ve hatta içeceklerin ayrılmaz bir parçası haline gelir. Okaliptüsle karıştırılır, ancak okaliptüs gibi yakıcı bir aroması yoktur, daha hafif kokulu yine mentol etkili bir etkisi vardır. Ancak kuru nane de bu etkiye rastlanmaz, kurusu daha çok baharat etkilidir.

Nane taze olarak tüketildiğinde de, kuru olarak tüketildiğinde de özellikle sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır. Mide üzerinde sakinleştirici etkisi vardı, asitliği azaltır ve mide kaslarını sakinleştirir. Tüm aromatik bitkiler gibi nanede de bir miktar sakinleştirici mevcuttur. Midenin durulmasını da bu sağlamaktadır.

Protein veya karbonhidrat bakımından zengin olmasa da, Vitamin A, C ve E bakımından ve mineraller yönünden oldukça zengindir. Vücudu besler.

Nanenin Faydalari

Antioksidan özelliği vardır. Çok iyi bir idrar söktürücüdür. Metabolik faaliyetleri hızlandırır.

Solunum yollarını temizler ve solunum sistemindeki mikropların yok edilmesinde etkilidir.

Bu arada özel olarak belirtilmesi gerekir ki, nane yüksek miktarlarda tüketilmemelidir. Özellikle, Karaciğer yetmezliği olanlarla, ülser tedavisi görenlerin nane kullanımına çok dikkat etmeleri gerekir. Kısaca maddeler halinde yazacak olursak,

  • Sindirim sistemini düzenler
  • Mide bulantılarını engeller
  • Antioksidandır, idrar söktürür
  • Nefesi açar
  • Ağız kokularını önler
  • Cilde uygulandığında akneleri ve lekeleri temiziler

[reklam id=1]

Nane Nasıl Kullanılır

Nane, kuru veya yaş; yani taze nane olarak kullanılabilir. Ancak taze nane yemeklerde fazla tercih edilmez, zira kokusunun yanında yaş haliyle tat aromasını da fazlaca verecek ve yemeğin tadını değiştirecektir. Bu nedenle yemeklerde daha çok kuru nane tercih edilir.

Taze nane, içeceklerin yanında, tatlılarda, cilt bakım kürlerinde kullanılabilir. Kuru nane ise, pek çok yemeğe, baharat olarak eklenir, çiğden tüketilir.

Nane Nasil Kullanilir

Ayrıca nane limon gibi şifalı tariflerin de ana unsuru olan nane faydaları saymakla bitmez.

Bunlarında dışında nane yaprağından damıtma yoluyla elde edilen nane yağı da, özellikle cilt bakımında çok faydalanılan bir yağ türüdür. Cildin temizlenmesi, gözeneklerin kapanması ve lekelerin tedavisinde oldukça etkin biçimde kullanılmaktadır.

Nane çayı demleyerek, hem nanenin mükemmel tadını hissedebilir, hem de nane faydaları sayesinde vücudunuza bakım yapmış olursunuz. Nane çayı, kuru veya yaş naneden, aynen siyah çay demler gibi demlenir.

Ayrıca taze nane yemenin faydaları arasında zayıflama kürlerine destek oluşundan da bahsedilmelidir. Metabolik hızı artırıp, idrar söktürmesiyle diyetlere destek olmaktadır.