Nasıl Zayıflarım Diyet Listesi

tarafından
402
Nasıl Zayıflarım Diyet Listesi

Kaslarımızın, organlarımızın, genel olarak bedenimizin çalışabilmesi amacıyla enerjiye gereksinimi bulunmaktadır ve bu enerji tükettiğimiz yiyeceklerden, içeceklerden gelir. Besinlerden aldığımız enerji bedenimiz doğrulusunda gereksinim duyulan bölgelere dağıtılır ve çoğu “belki sonra gereksinim olur” diye yağ olarak depolanır.

Nasıl Zayıflarım Diyet Listesi 1

Eğer bedenimize tam olarak gereksinim duyduğu miktarda enerji sağlarsak hep aynı kiloda kalırız. İhtiyaçtan az enerji alırsak, enerji yağ depolarından karşılanmaya başlar ve bir vakit sonra kilo vermeye başlarız.

İşte “nasıl kilo verilir” sorusunun yanıtı bu kadar kolay fakat uygulamada işler her vakit istenildiği kadar kolay ilerlemiyor.

[reklam id=1]

Ne Yediğinizi Not Alın: Bu teklifi yakın çevrenizde kilo vermiş arkadaşlarınızdan duymuşsunuzdur. Bu hususta oluşturulan incelemeler da “yemek günlüğü” tutmanın işe yaradığını işaret ediyor ve yediği her öğünü detaylarıyla yazanların yazmayanlara oranlara %15 daha çok kilo verilen belirlenmiş.

Yediklerinizi yazılı olarak görmek hangi yiyecekleri daha çok tükettiğiniz, hangi öğünlerde ya da haftanın hangi günlerinde daha çok kalori aldığınız gibi verileri daha kolay görmenize ve beslenmenizi bu verilere göre yine düzenlemenize yardımcı olacaktır.

Nasıl Zayıflarım Diyet Listesi 2

Öğün atlamamaya önem veriniz. İlki öğün atladığınızda bir ileri öğünde çok daha aç olacağınız amacıyla doymanız zorlaşır ve atladığınız öğünden alacağınız kaloriyi tek seferde alırsınız.

Öğün atlamanın ikinci olumsuz yanı ise metabolizmanızı yavaşlatması ve dinlenir durumda yaktığınız kalori sayısını azaltmasıdır. Eğer kahvaltıyı atlarsanız gün boyu yavaş çalışan metabolizma sebebiyle normalden daha az kalori yakarsınız. Halsizlik, kan şekerinin düşmesi öğün atlamanın başka olumsuz etkileridir.

Kendinizi Aç Bırakmayın: Aç kalmanın aslında kilo vermenize bir katkısı yok üstelik aç kaldığınız amacıyla çoğalan gerilim yüzünden salgılanan hormonlar bedeninizin daha çok yağ depolamasına yol açar.

Hem de aç kalarak diyeti sürdürebilmeniz olası değil aksine ilk birkaç hafta verileniz kiloları çoğuyla geri alma riski artar. Bu amaçla muhakkak aç kalmayın ve çok acıktığınızda kesinlikle bir şeyler yiyin.

Nasıl Zayıflarım Diyet Listesi 3

Su İçin: Genel sağlığımızı güvenliğini sağlamak amacıyla gereksinim duyduğumuz su 0 kaloridir ve midenizi doldurarak daha uzun vakit tok kalmanıza yardımcı olur. Enerji içeceği, kola ve suni tatlandırıcı sahibi olan “diyet” içecekler yerine su amacıyla.

Kalori Hesabınıza %10 Ekleyin: Yaptığınız hesaplamalara göre günde 1600 kalori alıyorsanız ve buna karşın belirli bir vakit geçmesine karşın kilo veremiyorsanız aldığınızı düşündüğünüz kalori miktarına %10 (örneğin 160 kalori) daha ekleyin. Çünkü yemeklerin pişirilme şekli, hazırlanırken ne kadar yağ kullanıldığı, yediğiniz peynirin türü gibi pek çok değişik sebepten ötürü hesapladığınızdan daha çok kalori almış olabilirsiniz.

Kendi Diyet Listenizi Kendiniz Hazırlayın: Birkaç tanesi çok tanınmış olmak üzere yüzlerce değişik diyet listesi var. Bu kadar çok diyet listesi bulunmasının sebebi asli olarak her diyet programının herkes amacıyla ideal olmaması.

Başkalarının hazırladığı diyetleri yapmakta zorlanıyorsanız kendi diyet uygulamanızı hazırlamak en iyisi. Hazır diyet listelerine bakarak sizin amacıyla ideal olduğunu düşündüğünüz öğünleri bir araya getirebilirsiniz.

Nasıl Zayıflarım Diyet Listesi 4

Her zaman hedefleriniz için realist olmanız gerekmektedir. Belki bu amaç birtakımları amacıyla gerçekçi olabilir, aramızdan birtakımları bu kadar kiloyu 2 ayda vermiş olabilir fakat genele baktığımızda bu pek olası değil.

Zaman geçtikçe ve amacınızın arkasında kaldığınızı hissettikçe moraliniz bozulabilir ve diyet yapar iken en çok gereksinim duyacağınız şeylerin başında moral gelir.

Yemek yeme eylemini yapmadan tam olarak açlık hissi yaşamanız iyi olacaktır. Hatta birtakım durumlarda aç olmasak bile gerilimden, sıkıntıdan ya da yalnızca etkinlik olsun diye yemek yiyoruz. Bu hal bedenin yeteri kadar kalori harcamadan yine kalori alınmasıyla beraber yağ depolamaya başlamasına sebebiyet verir.

Nasıl Zayıflarım Diyet Listesi 5

Sevdiğiniz yiyeceği asla yemeyiniz. Yemeklerden sonra yediğiniz çikolata ya da TV karşısında yediğiniz patates cipsi olabilir. Sadece bunu gerçekleştirebilseniz dahi ayda 3000-5000 kalori daha az alırsınız.

Mutlaka Kahvaltı Yapın: “Kahvaltı günün en mühim öğünüdür” cümlesi belki klişe ama her klişenin iyi bir sebebi var. Kahvaltı etmeden güne başlarsanız metabolizmanızın uyku halinden günlük hayata adapte olması zorlaşır.