Nefes Darlığı Nedenleri

tarafından
217
Nefes Darlığı Nedenleri

Nefes darlığı  sağlık sorunu tıp literatüründe “dispne” olarak isimlendirilmektedir. Neden bir hastalık olarak teşhis edilmeyip hastalık biçimindeki bir sıhhat sıkıntısı olarak değerlendirildiğine gelirsek;

Nefes Darlığı Nedenleri 1

Nefes darlığı, diğer hastalıkların sendromu olarak meydana çıktığı için genel manada bir tür sendrom olarak değerlendirilmektedir. Nefes alma ve verme işleminde sorun olması olarak da değerlendirilebilen bu hastalık detaylı amaçlarden ötürü görülebilir. Örnek olarak aşağıda maddeler halinde belirtilmiş olan edilen haller bu rahatsızlığa neden olabilir ;

  • Vücudu aşırı derecede yorgun düşüren fiziksel etkinliklerde bulunmak
  • Kansızlık hastalığı
  • Zehirlenme
  • Aşırı kilolu olma durumu
  • Kalp yetmezliği hastalığının olması durumu

[reklam id=1]

Sayılan bu sebepler metabolizma olayı sürecinin yükselmesine yol açar ve yükselen metabolizma sürecinin kısalması daha çok oksijen ihtiyacına yol açar. Sonuçta aşırı derecede yorgunluk gibi hızlınefes alma durumu meydana çıkar.

Nefes Darlığı Bulguları Nelerdir ?

Spor gerçekleştirdikten ardından veya bedenin yorulmasına yol açan bir işten ardından süratli bir şekilde nefes alıp verme ve kalbin süratle atması normaldir. Çünkü yorgunluk atlattıktan ardından metabolizma yavaşlar ve bu süreç sonlanır. Fakat yukarıda sayılan nedenler gibi rastgele bir etkinlik gerçekleştirilmediği durumda nefes darlığı şikayeti oluşuyorsa, o zaman meydana gelen nefes darlığı  bir hastalığın belirtisi olabilir.

Nefes Darlığı Nedenleri 2

Bazı hallerde psikolojik olarak meydana gelen nefes darlığı denilen bir sağlık problemi de bu tesire yol açabilir. Psikolojik hastalık sebebiyle nefes alma ve vermede oluşabilen düzensizlik yorgunluk durumu olmasa bile nefes darlığına neden olabilmektedir. Daha evvel de söylendiği gibi nefeste sorun var ise bu netice diğer hastalıklar için bir neden söz konusu olabilmektedir. Bu hastalıklar arasında bronşit, astım sayılabilir. Romatizmal hastalıklar ve hem de akciğer kanseri riski olabilir.

Bu amaçla nefes darlığı  hastalığının hafife alınmaması gereken bir hastalık olduğunu söylemek hatalı olmaz. Erken teşhis işlemleri son derece önemlidir. Çünkü nefes darlığı biçiminde kendisini belli eden hastalığın tedavisinde ne kadar erken davranmak söz hususu olursa o kadar erken olumlu netice alabilmek olası olur.

Nefes Darlığı Nedenleri 3

Nefes darlığı sıkıntısı olanlar için genellikle çok kolay ama etkin uygulamalar önerilir, örneğin  sigara içilen ortamlarda çok kalmamak gibi. Nefes darlığı nefes alıp verme işleminde düzensizlik biçiminde kendisini belli etmektedir. Sağlıklı bir insanda nefes alma ve nefes verme dönemleri arasında belirli bir miktarı bulunmaktadır. Bu iki işlemin gerçekleşme süreleri eşittir fakat nefes darlığı var ise bu durumda sendrom edilen miktar bozulmakta ve nefes alma zamanı daha da uzamaktadır.