Nefes Darlığı

tarafından
617
Nefes Darlığı

Nefes Darlığı
Yokuş tırmanırken, merdiven çıkarken, dik bir rampada bisiklet sürerken, koşarken, hızlı tempoda yürürken, kardiyo tarzı egzerzisler sırasında, aşırı sıcaklarda, efor gerektiren aktivitelerde nefes nefese kalmak son derece normaldir.

Ama eğer efor sarf etmediğiniz, sıcaktan bunalmadığınız, hareket etmediğiniz halde, neden kaynaklandığı belli olmayacak şekilde nefessiz kalıyor,nefes almakta zorlanıyor, nefes alabilmek için yoğun çaba harcıyorsanız, nefes darlığı problemi yaşıyor olabilirsiniz. Sebepsiz yere, birdenbire nefessiz kalıyorsanız eğer, bunun altında başka bir sağlık sorunu yatıp yatmadığını tetkik ettirmeniz gerekir.

Sebepsiz yere nefes nefese kalışlar ve nefes alamama dispne’yi akla getirir hemen. Dispne nedir? diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Dispne, nefes darlığının tıpta kullanılan ismidir.

Nefes darlığı şikayetiniz bir aydan daha fazla sürüyorsa, kronik nefes darlığı şikayetinden söz edilebilir. Kronik nefes darlığı, yaşam kalitesini bozan, kişiyi pek çok keyifli aktiviteyi gerçekleştirmekten alıkoyan ciddi bir şikayettir.Eğer nefes darlığı şikayetiniz, sizi gündelik işlerinizi dahi yapmaktan alıkoyuyor, hızlı hareket etmeye çekiniyor, kendinizi daha yavaş hareket etmeye zorladığınızı fark ediyorsanız atılacak en doğru adımın bir hekime başvurmak olduğunu söylemekte fayda var.

Nefes Darlığı Neden Olur?

 • Nefes darlığı veya diğer adıyla dispne;
 • Astım, zatürre, koah gibi akciğer ve solunum yolları rahatsızlıklarında,
 • Kalp yetmezliği ve kalp krizi anlarında,
 • Taşikardi ya da atriyal fibrilasyon gibi kalbin hızlı atım gösterdiği taşikardi sorunlarında,
 • Panik atak ve şiddetli kaygı anlarında,
 • Amfizem, anemi, akciğer ödemi, akciğer kanseri, akciğer sönmesi, kalp aritmisi, boğulma, kırık kaburga, düşük kan basıncı, kalp zarı iltihabı, karbon monoksit zehirlenmesi, Kardiyomiyopati (kalp kası bozukluğu), kronik bronşit, obezite, tüberküloz, anksiyete bozukluğu gibi rahatsızlıklarda ortaya çıkabilen bir belirtidir çoğunlukla ve bu şikayetler, nefes darlığı sorunu yaratabilir.

Nefes-Darligi2Nefes alamama sorunu yaşadığınızı nasıl anlarsınız. Her nefes almada zorlanma vakası nefes darlığına mı işaret eder? Nefes darlığı belirtileri  nelerdir bir göz atalım isterseniz…

Nefes darlığı, belirti vermekten ziyade, başka rahatsızlıkların belirtisi olarak kabul edilir aslında. Eğer kendinizde, birazdan altını çizeceğimiz hususların bazılarını veya birçoğunu gözlemliyorsanız, yaşadığınız nefes darlığı, altta yatan başka rahatsızlıkların göstergesi olabilir aslında…

 • Dinlenir pozisyondayken bile nefes darlığı yaşamak
 • Uzanır durumdayken nefes darlığı yaşamak
 • Egzersiz, spor, aktivite sonrası nefes darlığı yaşamak
 • Normal olmayan bir halsizliğe bağlı olarak nefes darlığı yaşamak
 • Göğüs ağrısı ile birlikte nefes darlığı yaşamak
 • Alerjenlere bağlı nefes darlığı yaşamak
 • Kol, boyun ve çene ağrısına eşlik eden nefes darlığı yaşamak
 • Terleme ile birlikte nefes darlığı yaşamak
 • Yüksek ateşle birlikte nefes darlığı yaşamak
 • Nefes alışverişinde hırıltıya eşlik eden nefes darlığı yaşamak
 • İnatçı öksürükle birlikte nefes darlığı
 • El ve ayak bileklerinde şişme ile birlikte görülen nefes darlığı
 • İştah kaybı, kilo kaybı, yahut kilo artışı ile birlikte görülen nefes darlığı
 • Sersemleme ve bayılma ile birlikte görülen nefes darlığı

Bu belirtiler, bir sağlık sorununa işaret edebilir. Aydınlığa kavuşturmanın tek yolu da hekime başvurmak olacaktır.

[reklam id=1]

Nefes Darlığına Ne İyi Gelir?

Nefes darlığı problemi yaşayan kişiler eğer sigara kullanıyorlarsa, mutlaka sigarayı bırakmalılar ve çok yağlı, ağır yemekler yemekten kaçınmalılar. Sigara içmiyorsanız bile, sigara içilen ortamlardan uzak durmanız gerekir. Sigara tüketiminin, nefes darlığı problemini arttırdığı ve hafif rahatsızlıkları bile kronik hale getirdiği tespit edilmiştir.Nefes-Darligi3Nefes darlığına, göğüs ağrısı da eşlik ediyorsa, dinlenme pozisyonunda da göğüs ağrısı yaşanıyorsa, ısrarcı öksürük, hırıltılı nefes alıp verme, el ve ayak bileklerinde şişme görülüyorsa, bir sağlık sorununun varlığından şüphelenmek gerekir.

 • Gündelik hayatta alınacak bazı önlemler nefes darlığı şikayetini azaltabilir. Bunlar, sandalyede dik oturmak, uzanırken yüksek ve kabarık bir yastık kullanmak olabilir. Nefes darlığı eğer fiziki koşullara bağlıysa, bu basit önlemleri aldığınızda şikayetler de ortadan kalkacaktır. Ama eğernefes darlığı herhangi bir hastalığa bağlı olarak ortaya çıkıyorsa, uzman doktor tavsiyeleriyle ve tedavisiyle nefes darlığından kurtulmak mümkündür.
 • Doğal yöntemlerden destek alacaksanız da, keçi boynuzu, havuç, lavanta, ebegümeci, civanperçemi, öksürük otu, sarımsak, kurt pençesi, karanfil, anason, keten tohumu, anzer balı, bal, nane, soğan, limon, rezene gibi bitkiler de çay şeklinde demlenerek ve kür olarak alınarak nefes darlığı şikayetini ortadan kaldırabilir. Ancak küçük bir uyarı yapmak gerekirse, keçiboynuzu içerik olarak yoğun ve kuvvetli maddelere sahip olduğundan, eğer şeker, tansiyon ve buna benzer rahatsızlıklar yaşayanlarda yan etkiler gösterebilir. Mutlaka hekime danışmak ve her tür bitkiyi kontrollü kullanmak gerekir.

Nefes Egzersizleri: Doğru nefes almayı öğrenmek de hem kaliteli bir yaşam için, hem de özellikle Koah gibi hastalıklarda azalan nefes alma kapasitesini yükseltmek için, özetle daha sağlıklı ve konforlu yaşamak için son derece önemlidir. Nefes egzersizleri ile hem nefes darlığı belirtileri azalmış olur, hem de nefes alma iyileşir. Nefes egzersizleri ile ayrıca kalp güçlenir, kan basıncı düşer, kan dolaşımı düzenlenir, enerji artar, uyku düzeni güçlenir, gevşeme sağlanır, ideal kilo korunur, zihinsel kapasite güçlenir, kemikler güçlenir, bağışıklık sistemi güçlenir, hüre yenilenme hızı artar, toksinler atılır,  cilt ve saçlar canlanır, metabolizma hızlanır, bastırılmış duygular serbest kalır, bilinçaltındaki negatif düşünce arşivi temizlenir, net ve sağlıklı karar verebilme gücü gelişir, zeka keskinleşir.Nefes-Darligi4Doğru nefes alımı için diyafram kullanmak şarttır. Nefesi burundan alıp, ağzı hafif büzerek ve sanki bir mumu söndürmek istercesine hafif şiddette ve yavaşça vermek doğru nefes alma yöntemidir. Nefes egzersizleri ile zaman içinde doğru nefes alışverişi bir disiplin olarak yerleşir ve hem solunum rahatsızlıklarını oluşmadan önleme anlamında hem de daha kaliteli bir yaşam anlamında kişiye büyük bir konfor sağlar.