Nergis Çiçeğinin Hikayesi, Anlamı Ve Faydaları Nelerdir?

tarafından
273
Nergis Çiçeğinin Hikayesi, Anlamı Ve Faydaları Nelerdir?

Latincede Şair Nergis olarak bilinmektedir. Sarı ve saf beyaz karışımlı yapraklara sahiptir. Hoş ve güzel bir kokuya sahiptir. Daha çok Yunan efsanelerinde Nergis çiçeğinin hikayelerini görmek mümkündür. Bu anlamda nergis çiçeğinin hikayesi, anlamı, faydaları ve nergis çiçeği bakımı hakkında tüm bilgileri sizlerle paylaşıyor olacağız. Orta Çağ dönemlerinden bu yana bilinen ve mitolojik efsanelere konu olan bu harika bitkiye daha yakından tanıyalım.

Nergis Çiçeğinin Hikayesi, Anlamı Ve Faydaları Nelerdir?

Nergis Çiçeğinin Hikayesi

Nergis çiçeğinin hikayesi eski Yunan Uygarlıklarında çok fazladır. Latince bir kelimedir. Şair Nergis olarak bilinmekte ve pek çok faydası bulunmaktadır. Dünya kültüründe çok önemli bir yere sahiptir. Özellikle Narcissus efsanesinde çok fazla adı geçmektedir.

Buna benzer farklı mitolojik hikayelerde yer almaktadır. Kökeni Avrupa’dır. Portekiz ve İspanya’da çok fazla türü bulunmaktadır. Bunun dışında Akdeniz kıyılarında ve Japonya’da da bulunmaktadır. Bunun dışında daha pek çok ülkede farklı türleri mevcuttur. Ülkemizin de Ege Bölgesinde nergis çiçeği bulunabilmektedir. 20 ile 40 cm arasında boya sahiptir.

[reklam id=1]

Binlerce yıl öncesine dayanan bir Yunan ismidir. Yunanca latin bir sözcük olan narkotik kelimesinden gelmektedir. Yarı tanrı bir avcı olan Narcissus ile peri efsanesine dayanmaktadır.

Nergis Çiçeğinin Anlamı

Nergis çiçeğinin mitolojik hikayelerinden yola çıkarak olumlu ve olumsuz anlamları olduğu kanısına varılmaktadır. Bazı hikayelerde olumlu anlamlar içerirken, bazılarında da olumsuz olarak ifade edilmektedir. Buna göre bilinen anlamları şu şekildedir.

 • Çin Yeni Yılı: Bazı yorumculara gçre Çin yeni yılı anlamı taşıdığı söylenmektedir. Oldukça büyük bir ülke olan Çin için yeni yıl habercisi olarak algılanmaktadır.
 • Berraklık ve İlham: Nergis çiçeğinin anlamlarından biri de berraklık ve ilhamdır. Bu çiçeğe göre berrak, duru ve saflık ön plana çıkmaktadır. Nergis çiçeğinin pek çok alanda ilham verici olduğu kabul edilmektedir.
 • Narsizm ve Egoizm: Bir başka anlamı da narsizm ve egoizm olarak bilinmektedir. Yapısal olarak egoist olduğu düşünülmektedir.

Nergis Çiçeğinin Hikayesi, Anlamı Ve Faydaları Nelerdir? 2

 • Geleceğin Talihsizliği: Oldukça hoş bir koku ve estetik görünüme sahip olmasına rağmen talihsizlik anlamına geldiği söylenmektedir.
 • İyi Şans ve Mutluluk: Bir başka anlamı da şanslı olmak ve uzun vadede mutlu olmayı temsil etmektedir. Nergis çiçeği mutluluk ve şans olarak değerlendirilmektedir.
 • Yenilenme ve Yeniden Doğuş: Nergis çiçeğinin anlamlarından biri de kendini yenilemek ve yeniden doğmaktır. En yaygın olarak bilinen ve kabul edilen anlamıdır.
 • Baharın Gelişi: Nergis çiçeğinin yaprakları ve çiçeklerinin açması baharın müjdeleyicisidir. Bahar aylarının enerjisi ve mutluluğu nergis çiçeği ile gelmektedir.
 • Gelecekte Refah ve Zenginlik: Nergis çiçeğinin yaygın anlamlarından biri de refah ve zenginliktir.

Nergis Çiçeğinin Faydaları Nelerdir?

Mitolojik bir hikayeye sahip olan nergis çiçeği daha çok süs bitkisi olarak kullanılmaktadır. Doğada yetişen pek çok bitkinin olduğu gibi nergis çiçeğinin de sağlık açısından önemli faydaları bulunmaktadır. Doğada sarı renkle bulunan bu özel çiçeğin faydaları çok fazladır. Esans kokusu ile parfüm yapımında da kullanılmaktadır. Sağlık açısında da faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Doğal şifa kaynağı olan nergis çiçeğinin faydaları şu şekildedir.

Nergis Çiçeğinin Hikayesi, Anlamı Ve Faydaları Nelerdir? 3

 • İnsanı kusmaya teşvik etmesi ve mideyi rahatlatması faydalarından biridir.
 • Sara hastalığı olanların nöbetleri dengelemesi özelliğinden dolayı nergis çiçeğini tüketmesi gerekmektedir.
 • Bir diğer faydası ise ateş düşürücü olmasıdır. Her yaşta sıklıkla başımıza gelen yüksek ateşü düşürmek için nergis çiçeği tüketilmelidir.
 • Eklem bölgelerinde meydana gelen krampları yok etmek için nergis çiçeği önerilmektedir.
 • Adet kanamalarını artırır ve kısa sürede tamamlanmasını sağlar.
 • Safra ve safra kesesini arttırmaktadır.
 • Kanı mikrop ve bakterilerden temizlemektedir. Kanın temizlenmesi ile birlikte akışkanlığını çoğaltır.
 • Baş ve mide ağrılarına iyi gelir. Migren hastalığında tavsiye edilmektedir.
 • Kökün öğütülmesi ile kullanımında yaraların tedavisinde de kullanılabilmektedir.
 • Burun deliklerinin açılmasında faydalıdır. Özellikle burun delikleri sıklıkla tıkanan kişiler nergis çiçeği tüketmelidir.
 • Çıbanların olgunlaşması ve delinmesinde etkilidir.
 • Kabızlık sorununun tedavisinde çok faydalıdır. Düzenli kullanımında hızlı bir şekilde ishal yapma etkisi vardır.
 • Kaynatılıp su ile içilebilmektedir. Nergisi çay olarakta tüketmek mümkündür. Ayrıca, yukarıda da ifade ettiğimiz gibi köklerinin öğütülerek tüketilmesi de yapılmaktadır.

Nergis Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Nergis çiçeğinin bakımı oldukça önemlidir. Nergis çiçeği daha çok doğada kendiliğinden yetişmektedir. Ancak, isteyen herkes özel olarak bu çiçeği yetiştirebilirler. Yetiştirilmesi ve bakımı konusunda bilmeniz gerekenleri yazımızın bu bölümünde sizlerle paylaşıyor olacağız.

Nergis Çiçeğinin Hikayesi, Anlamı Ve Faydaları Nelerdir? 4

Nergis çiçeği yetiştirmek için fiyat araştırması yapabilirsiniz. Bununla ilgili olarak online sitelerde nergis çiçeği fiyatı yazarak bilgi alabilirsiniz. Çiçekçilerde ve botanik firmalarda nergis çiçeği bulunmaktadır. Nergis çiçeğinin bakımı ile ilgili olarak bilinmesi gereken önemli detaylar şu şekildedir.

 • Nergis çiçeğinin yetiştirilmesi ve bakımı son derece kolaydır. Evinizde ya da bahçenizde mis kokulu bu özel çiçeği yetiştirebilirsiniz.
 • Bitkinin kaliteli bir şekilde yetişebilmesi için ortam sıcaklığı önemlidir. Bunun için gündüzleri 10-15 derece, geceleri ise 6-8 derece sıcaklık olmalıdır. Akdeniz ve Ege gibi ılıman iklimlerde havaların serin olduğu dönemler tercih edilmelidir.
 • Daha etkin kokuya sahip olması için rüzgarın az olduğu sıcak yerlerde yetiştirmeniz gerekmektedir.
 • Bitkinin fidelerini çok erken ekmemelisiniz. Bununla ilgili en ideal dönem Ekim ayıdır. Kasım ayının ortalarına kadar dikim yapılabilmektedir.
 • Ekilen fidelerin dip kısımlarına tahta ya da kazık türü bir parça yerleştirmeniz durumunda söküm aşamasında zorluk çekmemiş olursunuz.
 • Bahçeye dikim yapacak olanlar 7-8 cm derinliği ekmelidir. Nergis çiçekleri arasında 15-20 cm aralık bırakılması idealdir.
 • İri çiçekler olmasını isteyenler nergis çiçeğinin diplerine fosforlu gübre koymalıdır.
 • Nergis bakımı için en ideal zaman çiçeklerin solmasıdır. Çiçeklerin solması ile birlikte bakıma başlanabilir ve kuruyana kadar devam ettirebilir.
 • Nergis çiçeği yapraklarından doğmaktadır. Kendini yenileme özelliğine sahiptir. Tamamen verimsiz hale gelene kadar kendi haline bırakmanız en doğrusu olacaktır.

Nergis çiçeğini dileyen herkes ufak saksılarda da yetiştirebilirler. Bunun için öncelikli olarak nergis soğanlarını kabuklarından temizlemeniz gerekmektedir. Nergis çiçeği için ortalama 20 cm çapı olan bir saksı yeterlidir. Saksının en alt kısmı yarısına kadar olacak şekilde çakılla doldurulmalıdır. Daha sonra çakılların üzerine çiçek toprağı sermelisiniz.

Nergis Çiçeğinin Hikayesi, Anlamı Ve Faydaları Nelerdir? 5

Nergis soğanlarını estetik bir şekilde saksının içerisine yerleştirebilirsiniz. Soğanların yeşil kısımları açıkta kalmalıdır. Daha sonra su ilavesi yapılmalıdır. Çakılları örtecek kadar olması yeterlidir. Soğanın suyun içinde kalması çürümesini engellemektedir.

Nergisin karanlık ortamda bırakılmaması gerekmektedir. Aydınlık ve güneşi sevmesinden dolayı balkon ya da teras gibi güneş gören yerlere koymanız daha iyi olacaktır. Ancak, nergis çiçeğinin çok fazla güneş görmesi de iyi değildir. Bu nedenle serin olması daha faydalıdır. İlk 1 hafta sonunda nergisler filizlenmeye başlamış olacaktır. 2 haftaya kadar yeterli boya ulaşacaktır. Bu aşamada çiçekler açmış olacak ve 1 ay kadar çiçekli duracaktır.

1 ay sonunda çiçekler ve sap kesilebilir. Toprak altındaki soğanlar kendini korumuş olacaktır. Evde ya da balkonlarda rahat bir şekilde yetiştirilebilmektedir. Son dereze güzel ve özel bir kokuya sahiptir. Evinizin kokusunu tamamıyla değiştireceğinden emin olabilirsiniz. Bu mis kokulu çiçekle evinizin havasını değiştirmiş olacaksınız.