Normal Ciltler İçin Bakım Önerileri

tarafından
583
Normal Ciltler İçin Bakım Önerileri

Cilt eğer kuru ya da yağlı değilse o cilt normal cilt olarak nitelendirilir. Bu nedenle normal ciltlerin bakımı diğer cilt tiplerine oranla daha zahmetsizdir. Normal ciltlere bakımın ilk adımı cilt temizliğini ihmal etmemek ve düzenli olarak nemlendirici ve güneş kremi kullanmak olacaktır. Normal cilt tipine sahip olanlar genelde daha az cilt problemi yaşar ancak normal ciltlerinde kendine has problemleri vardır.

Normal Ciltler İçin Bakım Önerileri

Erken kırıklık, güneş ışınlarının daha fazla hasar vermesi gibi problem görülebilir. Bu problemlere karşı zamanında önlem olmak oldukça önemlidir. Yazının başında söz ettiğimiz gibi güneşten koruyucu kremler kullanmak gerekli ve önemlidir.

Yeteri kadar güneşten korunamayan ciltlerde leke oluşumu kaçınılmaz olabilir. Erken kırışan cilde karşı önlem almak için en basit yöntem su tüketimini artırmaktır.

[reklam id=1]

Normal Cilt İçin Temizleme Önerileri

Normal cilt tipi çok az rastlanılan bir cilt tipidir. Bu cilt tipinin temizliği için bir kaç yöntem sıralamak gerekirse:

  • Bir kaba su ve sabun koyun. Yumuşak uçlu bir tıraş fırçası yardımıyla yüzünüzü iyice köpürtün. Ardından bol ılık su ile durulayın. Yüzünüzü yumuşak bir havlu ile bastırmadan, tampon hareketlerle kurutun.
  • Bir avuç üzümü sıkıp suyunu çıkarın. Bir pamuğu üzüm suyuna batırın ve yüzünü silin. 10-15 dakika sonra yüzünüzü ılık suyla durulayın. Bu oldukça etkili bir temizleme yöntemidir.

Normal Ciltler İçin Bakım Önerileri 1

Bakım Maskesi

Bir muzu soyduktan sonra çatal yardımıyla iyice ezin. Püre haline gelen muzu yüzünüze sürün. 15 dakika sonra bol su ile durulayın. Yüzünüzü kuruladıktan sonra nemlendirin. Bu maskeyi haftada 1 defa uygulayabilirsiniz.

Cildinizi sıkılaştırmak için maden suyundan faydalanabilirsiniz. Maden suyunu buz kalıplarına boşaltın. Buzlukta dondurduktan sonra bir tane buz kütlesini eriyene kadar yüzünüzde gezdirin. 15 dakika sonra yüzünüzü ılık su ile durulayın.

Buz kütlesi haline gelmiş maden suyu yüzdeki kan dolaşımını hızlandıracak ve cildin canlı ve parlak görünmesine katkı sağlayacaktır. Haftada defa uygulayabilirsiniz.

Normal Ciltler İçin Bakım Önerileri 3

Yüzünüzü sabah akşam temizledikten sonra normal ciltlere uygun tonikler yardımıyla cildinizi tonikleyin ve ardından nemlendirmeyi unutmayın. Eğer cildinizi temizledikten sonra dışarı çıkacaksanız nemlendirici krem yerine en az faktör içeren bir güneş kremi kullanabilirsiniz.