Normal Doğum Hakkında Bilmeniz Gerekenler

tarafından
8017
Normal Doğum Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Normal Doğum Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Doğum, yaşamın başlangıç noktası olan en mucizevi ve ilginç süreçtir. İnsan neslinin devamını sağlayan doğum eylemi, normal yoldan ve tıbbi müdahale şeklinde iki yoldan gerçekleşir. Normal doğum, adından da anlaşılacağı gibi, anne ve bebek için en geçerli, en olması gereken ve tabi yöntemdir. Rahim içi tüm organlar ve bebeğin hareketleri, kasılmalar, sancı periyotları ve vajina ağzının yavaş yavaş açılmasıyla doğum serüveni başlar. Kadın bedeni, bir yavruyu rahminde büyütme ve zamanı geldiğinde onu dünyaya getirebilme özellikleriyle donatılmıştır. Herhangi olumsuz bir durum, normal doğumu engelleyecek tıbbi bir sorun olmadığı takdirde, her kadının normal doğumu tercih etmesi en doğrusudur. Ama doğum esnasında hissedilen fiziksel acı sebebiyle, çoğu anne adayı sezaryen doğuma yönelir.

Normal Doğum Nasıl Yapılır
Bebeğin doğum kanalıyla dünyaya gelmesine normal doğum denir. Normal doğumda 3 evre vardır.

  1. Sancıların başlamasından , rahim ağzı (serviks) açıklığın oluşmasına kadar süren ilk evre.
  2. Bebeğin doğuşuyla gerçekleşen ilinci evre
  3. Halk arasında “eş” olarak bilinen plasentanın çıkışıyla sonlanan üçüncü ve son evre.

Üçüncü evre sonunda yırtık ve kanama olup olmadığı kontrol edilerek, vajinal kesiklerin dikilmesi işlemi yapılır.

Doğum sancısı ilk evrenin içinde gerçekleşir. Düzenli periyotlarla gelen sancı, rahmin kasılmasına, rahim ağzının açılmasına ve bebeğin aşağı doğru itilmesine sebep olur. Her gelen sancıyla bebek biraz daha yaklaşıyor demektir.

Normal-Doğum-Hakkında-Bilmeniz-Gerekenler2

Herhangi bir problem yoksa aşağı yukarı 45 dakika sonra bebeğin başı görünür. Kasılma dalgaları bittiğinde bebeğin başı da doğum kanalının sonuna gelmiş olur. Annenin bu aşamada hekim gerek görmediği sürece ıkınmasına gerek kalmaz. Bebek dölyatağından dışarı doğru yavaşça kayar.

Bebeğin önce yanakları ve başı çıkar. Anne karnında olan omuzlarla aynı hizaya gelebilmesi için baş hafif döner. Kısa bir müddet sonra omuzların önce biri sonra diğeri çıkar. Sıvılarla beraber gelen bedenin diğer kısmı da geldiğinde doğum gerçekleşmiş olur. Bebek dünyaya gelir gelmez soluk alır ve ağlar. Ancak bazı bebekler hemen değil yaklaşık 5 dakika sonra ağlar. Göbek bağı olarak bilinen, bebeğin anne karnında olduğu sürece plesentadan beslenmesini sağlayan kordon iki yerden düğümlenir ve orta kısımdan kesilir. Düğüm yapılan kısım küçülüp kurur ve bebeğin göbek deliğini oluşturur.

Doğumun üçüncü evresinde kasılmalar devam eder. Bu kasılmalarla plasenta koparak dışarı atılır. Sancı ve kasılmaları büyük oranda tamamlanan anne artık rahatlar. Doğum tamamlanınca ebe yahut doktor, perineye dikiş atılıp atılmaması gerektiğine karar verir. Gerekiyorsa doğumdan sonraki  yarım saat içinde lokal anestezi ile dikiş atma işlemi de tamamlanır.

Normal doğumlar genelde sorunsuz olur.  Ama bazı pürüzler de çıkabilir. Sözelimi bebek dölyatağında doğum için elverişli pozisyonda yatmamış olabilir. Hekimler bunu elle muayene ile anlayabilir.

Bazense, plesenta doğum kanalının diğer tarafında, bebeğin başının ön tarafında  olabilir. Böyle bir durumda bebek cerrahi müdahale (sezaryen) ile alınır.

Normal Doğum Belirtileri
Doğumun başladığını belirten 6 süreç…

Normal-Doğum-Hakkında-Bilmeniz-Gerekenler1

1)Rahatlama: Bebek pelvis(karnın alt tarafına) doğru hareketlenince, diyafram üzerindeki basınç azalır ve nefes almak kolaylaşır. Fakat bu kez de idrar kesesi üzerine yoğun bası olduğu için tuvalet ihtiyacı artar.

2)Nişan gelmesi: Bebeği mikrop ve bakterilerden korumak için hamilelik boyunca rahim ağzını örten kalın mukus tabakasına verilen isimdir. Bu mukus tabakasının çözülerek, akıntı şeklinde atılmaya başlaması, doğumun yaklaştığının habercisidir. Ancak bu belirtiye her hamile kadında rastlanmayabilir. Görüntü olarak kanlı ve kıvamlı bir akıntı şeklindedir. Doğumdan dakikalar, saatler hatta günler önce gelebilir.

3)Su gelmesi: Bazı durumlarda hamile kadından amniyotik kese doğum öncesi yırtılır ve vajinadan az miktarda sıvı gelir. Bazı vakalarda ise sıvı miktarı yoğundur. Gebeliğin son dönemlerinde idrar kaçırma olayı da sık görüldüğünden, gelen sıvının amniyon sıvı mı yoksa idrar mı olduğunu kesinleştirmek için doktora başvurmak gerekir.

[reklam id=1]

4)Doğum sancısı: Hamileliğin son aylarında yalancı doğum ağrıları da sıkça görülür. Kasık bölgesinde hissedilen şiddeti değişen, kısa süreli ani kasılmalar olan yalancı doğum ağrıları; yerini daha da şiddetli, sırtın alt tarafından başlayıp karın bölgesine yayılan, 1 dakika kadar sürebilen, düzenli aralıklarla gelen ve gittikçe sıklaşıp şiddetlenen kasılmalara terkeder. Eğer sancılar 5 dakika arayla geliyorsa  ve şiddeti gitgide artıyorsa hekime başvurulmalıdır.

5)Rahim ağzı bölgede incelme: Hamileliğin son evrelerinde rahim ağzı incelmeye başlar. Bu durum vajinal muayene esnasında hekim tarafından anlaşılır. Bu incelme durumu, rahim ağzının daha kolay genişlemesine sebep olur. Rahim ağzı incelmesinde, yalancı doğum ağrılarının da payı vardır.

6)Rahim ağzı genişlemesi: Doğum iyice yaklaşınca rahim ağzında genişleme başlar. Bu genişleme, hekim tarafından vajinal muayene sırasında anlaşılır. Doğumun gerçekleşmesi için; rahim ağzı incelmenin %’d 100, rahim ağzı genişlemenin ise 10 cm. olması gerekir.

Hamileliğin son evrelerinde bebeğin hareketlerinde bir miktar azalma olması doğaldır. Ancak bariz şekilde azalma varsa yahut hiç hareket yoksa, vakit kaybetmeden hekiminize başvurunuz.

Epidural Normal Doğum
Epidural normal doğum, doğum olayının sancısız şekilde gerçekleşmesidir. Bu doğum türünde; doğum sancısı, karın bölgesinde basınç, kasıklarda baskı şeklinde hissedilir. Yoğun ağrı ve acı hissedilmez.

Normal-Doğum-Hakkında-Bilmeniz-Gerekenler-epidüral

Ağrısız doğum; doğum sancıların karında basınç, kasıklarda baskı şeklinde algılandığı, tamamen normal bir doğumdur. Tek farkı doğum sancılarınızı karnınızda sadece kasılma (ve bebek çıkarken kasıklarınızda basınç) olarak hissetmenizdir. Ağrı acı yoktur. Bel bölgesine yerleştirilen katater (milimetrik tüp) vasıtasıyla verilen ilaç sayesinde, vücudun alt bölgesinden gelen ağrı sinyallerinin iletimi kesilir. Burada verilen doz, rahim kasılmalarını olumsuz etkilemez, sadece ağrıyı bloke eder. Hareketler kısıtlanmaz. Anne, doğum esnasında yoğun sancıları yaşamadan bebeğine kavuşur.

Normal-Doğum-Hakkında-Bilmeniz-Gerekenler-epidüral1

Normal Doğum Yapan Ünlüler
Her ne kadar ağrılı, sancılı ve acılı bir süreç de olsa, hem doğal şekilde oluşu; doğum sonrası iyileşme ve eski vücut ölçülerine dönme konusunda anneye daha fazla olanak sunuyor oluşu ve pek çok olumlu yönü sebebiyle normal doğum, kadın fizyolojisi için en doğal ve sağlıklı olan doğum şeklidir. Bunun farkında olan pek çok kadın özellikle normal doğumu istemekte ve bebeğini normal yolla dünyaya getirmektedir. Bebeğini normal doğumla dünyaya getiren pek çok ünlü anne de var.

Demet Şener, Çağla Şikel, Pınar Altuğ, Nurgül Yeşilçay, Deniz Akkaya, Gülben Ergen,  Beyonce, Gisele Bündchen, Kim Kardashian, Miranda Kerr, Adriana Lima,  Pamela Anderson, Jessica Alba gibi isimler de, normal doğumun en sağlıklı yöntem olduğunun ayırdına varıp, bebeğini normal yolla dünyaya getirmiş isimler arasında ilk akla gelenlerden…