Normal Doğum Nasıl Olur?

tarafından
400
Normal Doğum Nasıl Olur?

Normal doğum sürecinin tam olarak 3 aşamaya göre gerçekleştiği bilinmektedir.

Normal doğumun 3 tane evresi vardır.

Normal Doğum Nasıl Olur?

İlk evre: Bu evrede 9 ay boyunca kapalı olan rahim ağzı açılır. Bu evre doğumun en uzun evresi olarak bilinir. Rahim ağzının açılması 8-10 saat sürebilir. Bu durumlarda sancı artar. Kasılıp gevşemeler çoğalır. Kadın ıkınmalar hisseder. Bu evrede hastaneye gidilmesi gerekmektedir. Eğer kana varsa veya suyu gelmişse hastaneye acilen yetiştirilmesi gerekir.

İkinci evre: Rahim tam olarak açılmıştır ve bebeğin doğum süreci başlamıştır. Bu evre 1 ya da 2 saat sürebilir. Kadının ıkınma şekli süreyi kısaltabilir. Yanlış zamanlarda ıkınma çeşitli problemlere yol açabilir. Kadında ödem meydana gelebilir.

[reklam id=1]

Ikınma sürecinde kadın çenesini göğsüne dayayarak ve bel ile kalça C pozisyonunda olarak ıkınma gerçekleştirir. Bebeğin kafası görünmeye başlayınca kadına ıkınmaması söylenir. Fakat ıkınma hissi devam etmektedir. Bunu önlemek için de derin derin nefes alınmalıdır.

Üçüncü evre: bebeğin doğduktan sonraki süredir. Göbek bağı kesilir ve rahim kontrol edilir eğer fazla açılmışsa dikiş atılır. Göbek bağı dikiş ile kapatılıp rahime yerleştirilir. Bu süreçte anne; yorgun, mutlu ve rahattır.

Normal Doğum Nasıl Olur? 1

1.Verilmiş tarihe 10 gün daha ekleyin

Günlüğünüze yazın. Eğer biri sorarsa, o gün sizin doğuracağınız gündür.

Genelde kadınlar bebeğin hamile kaldıktan tam 40 hafta sonra geleceğini düşünürler. Bu hallerden en tehlikeli olanı, umudunu yitiren bir annenin doğum yapması. İşte verdiği tarihe 10 gün eklemek, doğumun net tarihi konusu ile ilgili amacıyla daha da rahatlatacaktır.

Geciken her doğum amacıyla hekimler biraz huzursuz olurlar. Bu amaçla de size büyük olasılıkla yapay yollarla doğumu başlatmayı öneri ederler. Doktorunuz bu tür bir şeyi önerirse bunun unsurunu sorun. Bekleyip bekleyemeyeceğinizi öğrenin. Doğum şayet kendi rutin doğasında ilerlerse genelde daha basit ilerler.

Normal Doğum Nasıl Olur? 3

2. Dayanabileceğiniz noktaya kadar dayanın

Anneannelerimizden bu yana işe yarayan bir yöntem. Sancılarınız başladığında öyle derhal etrafınızı telaşa vermeyin. Fakat kendinizi de kapılar arka kısmına kilitlemeyin. Bunların yerine normal hayatınıza devam etmeye çalışın. Hatta bir film koyup izleyin! Doğumun erken safhalarında sancıların şiddeti daha azdır ve daha dayanılabilirdir… Uzun vakit devam edebilirler.

Genellikle 24 saatten çok… Bu halde şayet vücudunuz sizin katılımınızı talep etmiyorsa, bunun amacıyla çabuk etmeyin. Sancılarınıza aldırmayın, dayanabildiğiniz kadar dayanın. Sancınız yokmuş gibi davranın. Enerjinizi, aslında gereksiniminiz olacak anlar amacıyla saklayın. Doğum ilk haftalarında nadir ve düzensiz şekilde gelen bu sancılarınız bedeninizi ve bebeğinizi doğumun yoğun anlarına hazırlıyor, unutmayın…

3.Kalabildiğiniz kadar evde kalın

Ne kadar sakin ve rahat olursanız vücudunuz da o kadar çok yaşamsal doğum hormonu salgılar. Sancılar artar ve sonra doğum gerçekleşir.

Normal Doğum Nasıl Olur? 4

Evdeyken her şey yolundaysa, doğum evveline kadar evde kalın. Peki, ne vakit hastaneye gitmek gerek? Bunun amacıyla net bir yanıt veremeyiz. En iyisi, hekiminize danışın ve sancılarınız ne sıklıkta gelmeye başladığında ya da hangi hallerde hastanede buluşacağınızdan emin olun.

4.Sancılar dik olur, siz de dik durun

Artık herkes doğrulusunda kabul ediliyor ki anne adayı, sancılar esnasında dik durmalı, yerçekimini hissetmeli. Kalçalarınızla rock’n roll dansı yapmaya hazır olun! Tabii bu sırada hemşire sizi yatırıp bebeği denetim etmek isteyebilir. Arada sırada bunu yapmaya yalnızca birkaç dakika vaktiniz olabilir. Bu bile yeterli gelecektir.

5.Emzikli bir su şişesi kullanın

Sancılar esnasında en mühim şeylerden biri de bol su içmeniz. Peki, bardaktan içerken meydana gelebilecek sakarlıklardan nasıl korunursunuz? Emzikli bir su şişesi en basit yoldur. Ama ilgili olun