Obezite ve Obezite Rehabilitasyonu

tarafından
323
Obezite ve Obezite Rehabilitasyonu

Obezite vücutta bulunan aşırı ve anormal derecede ki yağ miktarına verilen isimdir.  Genel olarak kadınların %30 u bu durumdayken erkeklerin ise %25 kadarı bu durumdan şikayetçidir. Obezite yağ dokumuzun hormonal ve kimyasal maddeler salgılaması ile birlikte iştahın açılması ve doyma sınırının en üste çıkması ile oluşan kronik bir rahatsızlıktır.

Obezite ve Obezite Rehabilitasyonu

Tedavi sırasında yağ dokusunun tam olarak vücutta nerde toplandığını bulmak ve bunu doğrulamak tedavi açısından önemli bir yere sahiptir. Obezite çeşitliliği iki kısma ayrılır ve bunlar “elma” ve “armut” tipidir. Elma olarak adlandırılan durumda yağ tabakası göbek çevresinde birikirken armut tipi obezite de ise kalça ile birlikte basenlerde toplanır. Burada önem arz eden konu ise elma tipi obezitenin armut tipi obeziteye karşın daha fazla tehlike arz etmesi durumudur.

[reklam id=1]

Bunun sebebi ise göbek ve göbek çevresine toplanan yağ ile birlikte hasta kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskinin daha yüksek görülmesidir. Bu konu için erkeklerde genel olarak bel bölgesi eğer 94 cm üzeri olursa artmış risk durumu, 102 cm geçerse yüksek risk durumu kabul edilir. Bayanlarda ise bu durum 80 cm üzerinde ise artmış risk 88 cm üzerinde ise yüksek risk olarak değerlendirilir.

Dünya üzerinde ki gelişmiş ülkelere bakıldığı zaman genel olarak erkek-bayan ayırt etmeden en büyük sağlık probleminin ilk sırasında obezite yer almaktadır. Dünya sağlık örgütünün korkunç verilerine göre dünyada 2 milyar kadar insanın kilolu bunun ise 700 milyonun obezite rahatsızlığı taşıdığı yönündedir.

Obezite ve Obezite Rehabilitasyonu 2

Obezite Rehabilitasyonu

Obezite rehabilitasyonu amaç olarak hastaya kilo verdirmekle beraber hastanın iskelet yapısını ve kas sistemini koruması ve bu rahatsızlığın açabileceği eklem hastalıklarının önüne geçmektir. Ekipte fizik tedavi uzmanı ile beraber fizyoterapist, spor akademisyeni, diyetisyen ve psikolog yer almaktadır.