Obsesif Kompulsif Bozukluk Nedir?

tarafından
199
Obsesif Kompulsif Bozukluk Nedir?

Obsesif Kompulsif bozukluk takıntı hastalığı olarak bilinir. Ankisi yete türü bir hastalıktır Obsesif Kompulsif bozukluğu olan kişiler kontrol edemedikleri yinelenen ve stres yaratan düşünce ve davranışlar döngüsünü hapsederek kısıtlayan bir hastalıktır.

Obsesif Kompulsif Bozukluk Nedir? 1

Obsesif Kompulsif Bozukluk Nedir: Obsesif kompulsif bozukluk obsesyon adı verilen takıntılı düşünce ve fikir dürtüler ile kompilasyon adı verilen yineleyici davranışlar ve zihinsel eylemlerden oluşan bir ruhsal hastalıktır.

Bu bozukluğa sahip kişiler genel olarak kendilerini kontrol edemezler. Buna bağlı olarak stres yaşamaları son derece normaldir. Strese bağlı düşüncelerin korkular yaratması gibi bir durumda söz konusudur.  Bu düşüncelerin yarattığı ankisi yete bazı ritüelleri yâda rutinleri acil olarak gerçekleştirme ihtiyacına (kompilasyonlar)neden olur ritüeller takıntılı düşünceleri önleme veya akıldan uzaklaştırma girişimiyle yapılır.

[reklam id=1]

Ritüel ankisi yetiyi geçici olarak durdurulur. Obsesif düşünceler tekrar oluştuğunda kişinin ritüeli hemen tekrar etmesi gerekir bu obsesif kompulsif bozukluk döngüsü kişinin vaktini alır. Yani kapıyı kilitledim mi kilitlemedim mi veya yemek yaptıktan sonra ocağın altını kapattım mı gibi sorunlar olabilir.

Gittiğiniz herhangi bir yerde olan düzensizlikler sizi rahatsız ediyor ise simetrinizi bozan objeler var ise bunları takıntı haline getiriyor iseniz hastalığın belirtileri başlamış olabilir.

Obsesif Kompulsif Bozukluk Nedir? 2

Obsesyon: Bir kişinin beynine girmesine mani olan düşüncelerin genel olarak kişiye birtakım sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Buna bağlı olarak kişi genellikle stres altına olacaktır. Strese bağlı sıkıntılar yaşayıp huzursuzluk söz konusu olacaktır.

Kompilasyon: Sıkıntı ile huzursuzluktan tamamen kurtulmak adına yapılan bir beyinsel eylem olarak adlandırılmaktadır.

Obsesif kompulsif bozukluk nedir nasıl tedavi edilir hastalar tarafından merak edilir günlük yaşam etkinliklerini ciddi olarak kısıtlayabilen aile meslek ve sosyal yaşamda önemli işlev kayıplarına yol açan yaşam kalitesini düşüren bir hastalıktır. Kronikleşme olasılığının yüksek olması tedavinin önemini artırmaktadır tedavi için birkaç yöntem bulunmaktadır.

İlaç tedavisi: özellikle ilaçlar obsesif kompulsif bozukluk tedavisinde oldukça faydalıdır seratonin geri alım engelleyiciler adı verilen bu gurup ilaçlar obsesif kompulsif bozukluk tedavisinde yaygın ve başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Tedavi sürecinin başlangıcında hafif bir şekilde bulantı görmek son derece normal karşılanmalıdır. Buna bağlı olarak uyku bozukluğu da ortaya çıkacaktır.

Obsesif Kompulsif Bozukluk Nedir? 3

Midesel sorunlar da yaşanırsa normal olarak karşılayabilirsiniz. İlaçların son derece sağlıklı olması ile hiçbir sorun yaşanmayacaktır. Etki için iki hafta kadar beklemek gerekir ilacın etkili olmadığına karar vermek için en az on hafta gibi bir sürenin geçmesi beklenmelidir. İlaçların son derece etkili olmasına bağlı olarak doz artırımına gidilebilir. Bu süreç ise en az 24 ay olarak belirlenebilir.

Antidepresanlar selektif serotonin geri alım inhibitörleri obsesif kompulsif bozukluk tedavisinde yardımcı olabilirler hastaların ilaç ve bilişsel davranış terapisine cevap vermedikleri şiddetli vakalarda elektrkonvulsif (EKT) terapi veya beyin cerrahisi kullanıla bilinir.

EKT sırasında tam olarak işlemler yürütürlerken kafa tarafına elektrotlar takılmaktadır. Bu süreç içerisinde kişiye elektrik şoku verilmektedir.  Her daim bu sürece bağlı olarak erken teşhis mutlaka önemlidir.

Obsesif Kompulsif Bozukluk Nedir? 4

Bilişsel Davranışçı Terapi: Sözel yöntemlerin bu terapi işlemlerinde son derece söz konusu olduğu bilinmektedir. Tedavi sürecinin tamamen işitsel yollar sayesinde ilerlendiği bilinmektedir. Sözel yöntemler her daim bu sorunu ortadan kaldıracaktır.

Dayandığı asli itibarıyla başka psikoterapilerden değişik olan bilişsel terapinin tedavi programları proses ve içerik olarak yapılandırılmıştır. Öncelik ile bireyin güncel problemlerine odaklanır, vakit olarak daha sınırlı ve daha çok problem çözme hedeflidir. Bu beceriler çarpık kanaatleri saptamak, inançlarını değiştirmek, çevreyle yeni temaslar kurmak ve davranış değişikliğidir.