Ödem Neden Olur?

tarafından
220
Ödem Neden Olur?

Ödem, damarlarımız içerisinde dolaşan sıvının damar dışına çıkması ile birlikte cildin altında birikmesi sonucu oluşan şişliklere denilmektedir.

Ciddi rahatsızlıkların da habercisi olabilecek olan ödemin gelişmesine alınan su ve tuz miktarı etki etmektedir. Vücutta sıvı birikimi olarak ta tanımlanan ödem, göz kapaklarında, ellerde, ayaklarda şişme olarak görülebilir.

Ödeme belli başlı hastalıkların yanı sıra, yaşantımızdaki bazı düzensizliklerde sebep olabilmektedir. Böbrek hastalıkları, kalp ve damar hastalıkları, hormonal bozukluklar, karaciğer hastalıkları gibi hastalıklar ödem oluşmasını tetikleyebilir.

Deri altında şişlik belirtisi varsa ve dokunduğumuz da çökme oluyorsa ödem oluştuğu ihtimali değerlendirilmelidir. Böyle bir durumda mutlaka doktora başvurulmalı, yapılacak tahlil ve tetkiklere tedavi uygulanmalıdır.

[reklam id=1]

Yapılan tetkik ve tahliller sonucunda eğer ödemin tetikleyicisinin bir hastalık olmadığı tespit edilirse nedeni bilinmeyen ödem olarak nitelendirilir. Bu tür ödemler, stres, fazla kilolar, aşırı derecede tuzlu beslenme, az su tüketimi, fazlaca karbonhidratlı yiyecekler, yorgunluk, hamilelik ve adet görme gibi etkenlerle gerçekleşebilir.

Nedeni belli olmayan ödemlerin gerçekleşme riskini azaltmak için yukarıda sayılan etmenlere dikkat edilmesi fayda sağlayacaktır. Fazla kilolardan gerek görülürse bir uzamandan destek alarak kurtulmak ve ideal kiloya inmek fayda sağlayacaktır.

Ödem Neden Olur? 1

Bilindiği gibi vücudumuzun en çok ihtiyaç duyduğu nesnelerden biri sudur. Normal bir insanın günde 10-12 bardak su tüketmesi gerekmektedir. Sadece ödem oluşmaması için değil vücudumuzun ihtiyacını karşılamak ve diğer hastalıklarında önüne geçmek için günlük su tüketimimize önem vermeli, yaz aylarında, yorucu işler yapılırken ve terleme durumlarına göre gerektiğinde tüketim miktarını arttırmalıyız.

Yine tuz tüketimi hem ödem oluşması hem de vücut sağlığı açısından son derece önemlidir. Aşırı tuz tüketimi ödem oluşmasını tetikleyecektir. Bu nedenle yemeklerimizi az tuzlu olarak tercih etmek, çok tuzlu yiyeceklerden kaçınmak ödem oluşmasını engelleyecek faktörlerdendir.

Ödem Neden Olur? 2

Aşırı karbonhidrat alımı da ödem oluşmasını tetikleyecek bir unsurdur. Bu nedenle karbonhidrat değer yüksek besinler yerine az karbonhidratlı yiyecekler tercih edilmelidir.

Alkol, kafein ve asitli içeceklerden uzak durmalı, bu içeceklerin yerine ayran, meyve suyu, bitki çayları gibi içecekler tercih edilmelidir. Tansiyon düzensizliği, vitamin ve mineral özellikle de B6 vitamini ve magnezyum eksikliği ödem oluşumunu tetiklemektedir.

Özellikle kadınlarda adet öncesinde ve adet sonrasında görülebilen ödem oluşumunu önlemek için tuzlu ve tatlı yiyecekler tüketilmemelidir.

Ödem Neden Olur? 3

Belli bir hastalığın etkisi ile gerçekleşen ödem oluşumunun tedavisi için doktorunuzla birlikte tedavi uygulanması önerilmektedir. Ödem tedavisinde öncelik ödemi meydana getiren sebebin ortaya çıkarılması ve daha sonra bu sebebi ortadan kaldırıcı yöntemler uygulanmasıdır.

Bunun yanı sıra, yukarıdaki tüm önlemlere rağmen gerçekleşen bir nedeni belli olmayan ödemin vücuttan atılması için  aşağıdaki öneriler fayda sağlayabilir.

  • Şeker tüketiminin azaltılması
  • Kilonuzun ideal seviyesine indirilmesi
  • Dolaşımı hızlandıracak, vücudu rahatlatacak masajlar yapılması
  • Yemeklerdeki tuz miktarına dikkat edilmesi,
  • Vücudun vitamin ihtiyacını karşılamak için kiraz, ananas, kayısı ve yeşil yapraklı sebzeler tüketilmesi
  • Ödem atımını hızlandırmak için biber, ısırgan otu, kiraz sapı ve funda yaprağı yenmesi
  • Uyku düzenine dikkat edilmesi ve günlük 7-8 saat uyku alınması
  • Asitli içecekler, alkol, kahve yerine, su, bitkisel çay, ayran gibi içeceklerin tercih edilmesi