Öfke Kontrolü Tedavisi

tarafından
514
Öfke Kontrolü Tedavisi

Öfke kontrolü tedavisi, dizginlenemediğinde ve doğru yöne kanalize edilemediğinde son derece yıkıcı sonuçlara sebebiyet veren öfke, mutlaka kontrol altına alınmalıdır. Bu hem kişinin kendi sağlığı ve mutluluğu, hem de sosyal ilişkilerindeki denge ve istikrar için elzemdir. Öfke kontrol altına alınmadığında son derece büyük ve geri dönüşsüz durumlara da sebebiyet verir.

Öfke Kontrolü Tedavisi 1

Öfkesini kontrol edemeyen kişi kırar döker, telafisi olmayan ve özür kabul etmeyen cümleler kurar, kalp kırar ve hayatındaki pek çok şeyi berbat edebilir. Üstelik öfke anında kan akışında, sinir sisteminde, metabolizmada birtakım fiziksel değişiklikler de meydana gelir.

Kan basıncı yükselir. Öfkelenen kişi kendini kötü hisseder. Öfke her ne kadar sağlıklı bir duygu olsa da doğru yönlendirilmediğinde ve kontrol altına alınamadığında kötü neticeler verir. Atalar boşuna “Öfkeyle kalkan zararla oturur” dememişler. Bu sebeple kişi eğer öfkesini kontrol edemiyorsa muhakkak yardım almalıdır.

[reklam id=1]

Öfke kontrol bozukluğu tedavisinde çoğunlukla psikoterapi teknikleri uygulanmaktadır. Psikoterapinin yanı sıra  öfke kontrolü ilaç tedavisi ile de denetim altına alınabilmektedir. Hekimin uygun gördüğü sakinleştirici ilaçlar vasıtasıyla öfke dizginlenebilmekte ve kontrol altında tutulabilmektedir.

Öfke kontrol bozukluğu tedavisi çoğunlukla kısa sürer. Ama nadiren de olsa hasta, ilgili klinik yahut hastanede bir süreliğine gözlem altında tutulabilmektedir.

Her ne kadar öfke kontrolü ilaç tedavisi ve psikoterapi yöntemleriyle tedavi edilebilse de hastanın da bu rahatsız edici durumdan kurtulabilmek için çaba harcaması gerekir. Uzmanlar, pek çok psikiyatrik rahatsızlığın geç iyileşmesinin temelinde, hastanın iyileşme sürecine umutsuz bakması ve iyileşmek için yeterli istek ve çabayı göstermemesi gibi faktörlerin yattığını belirtir.

Öfke Kontrolü Tedavisi 2

Ama öfke kontrolü tedavisi mutlaka yapılmalıdır; zira tedavisi yapılmayan öfke, kötü ve tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir. Öfkesini kontrol etmeyi başaramayan kişilerin bireysel çabaları da yetersiz kalırsa, mutlaka bir psikiyatristten destek almaları gerekir.

Öfke kontrolü tedavisi Ankara’da da pek çok uzman hekim desteğiyle yapılmaktadır. Eğer Ankara sınırları içinde ikamet ediyor ve öfke kontrolü tedavisi için bir uzmanla görüşmek istiyorsanız Uzman Doktor Aydın Demirkol, Uzman Doktor Gönül Erdal Dağıstanlı, Prof. Doktor Salih Battal, Doç. Dr. Adnan Cansever, Uzman Doktor Yusuf İnci, Prof. Doktor Nesrin Dilbaz, Uzman Doktor Ümit Boz, Prof. Doktor Ali Bozkurt, Prof. Doktor Başaran Demir, Uzman Dr. Gülümser Asena Canyiğit, Uzman Dr. Ahmet Gül, Profesör Dr. Zehra Arıkan, Doç. Dr. Murat Gülsün, Uzman Dr. Bülent Çelikel, Uzman Dr. Nilgün Ünlü Gürsoy, Profesör Dr. Erdal Işık, Profesör Dr. Oğuz Erkan Berksun, Profesör Dr. Atilla Soykan, Uzman Dr. Mutluhan İzmir, Profesör Dr. Mehmet Hakan Türkçapar gibi isimler size bir fikir verebilir.