Öfke Kontrolü

tarafından
796
Öfke Kontrolü

Öfke kontrolü, öfke insanoğlunun temel duygularından birisidir ve kişinin hoşnut olmadığı durumlara karşı verdiği bir tepki olarak ortaya çıkar. Gündelik hayatın içinde moralimizi ve sinirimizi bozan bazı olaylarla ve olumsuzluklarla karşılaşırız. Trafikte, okulda, ofiste, çarşıda, pazarda, sosyal yaşamın içinde karşılaştığımız insan ve işleyiş kaynaklı aksaklıklar bizi gerer ve kızdırır. Yani öfkeleniriz.

Öfke Kontrolü

Öfke aslında doğru zamanda ve doğru dozda ortaya çıktığında sağlıklı bir duygudur. Ama öfke en ufak olaylar karşısında dahi ve sert bir şekilde gösterildiğinde, kontrol edilemediğinde, sağı solu kırıp dökme, etraftaki bireylere hakaret etme raddesine ulaştığında hem kişinin kendisine hem de çevresindeki insanlara ve sosyal ilişkilerine zarar verir.

Hatta bu zararlar geri dönüşü ve telafisi olmayan zararlar da olabilir. Bazı insanlar öfkesini daha sert şekilde dışarı vururken, bazıları da sessiz kalıp içine atmayı tercih eder. Sessiz kalan kişiler zaman içinde, dışarı yansıtamadıkları öfkelerini biriktirirler. Bastırılmış öfkelerin tortuları içte birikerek patlayacağı anı bekler. Stres bir kez bedene girdiğinde çıkmak için yol arar.

[reklam id=1]

Küçük küçük stresler içimizde birikerek zamanı geldiğinde dışarı çıkar. İşte öfke patlaması yaşayan insanların tepkileri aslında o anki olaya değildir. Daha evvelden biriken stresin, son kıvılcımla patlamasıdır.

  • Öfkelenme durumunda oluşan duyguları şöyle sıralayabiliriz:
  • Kalp atışları hızlanır, sıklaşır ve kan basıncı artar. Bunun neticesinde tansiyon yükselir.
  • Aşırı stres ve gerginlik hali yaşanır.
  • Nefes alma ve vermede düzensizlik meydana gelir.
  • Öfke ve münakaşa sırasında kişilere yahut eşyalara yönelik fiziksel şiddet uygulanabilir.

Öfkesini kontrol edemeyerek yıkıcı neticelere varan tepkiler veren kişilerin öfke kontrolü tedavisi konusunda destek almaları şarttır. Bu konuda psikoterapi yöntemleri oldukça işe yarar. Bu yöntemlerle kişinin öfkesi kontrol altına alınmaya çalışılır ve oldukça olumlu neticeler alınır.

Öfke Kontrolü 1

Ama psikoterapide hedef kişilerin belirli derecede bir sinirlilik ve öfke yaşamalarını sağlamaktan yanadır. Yani bireyin öfke patlaması yaşamasına sebep olacak raddeye gelmemesini sağlamaktır. Bunu sağlamak içinde “agresyon” yani kişide engellenme sonucu açığa çıkan saldırgan davranışlara sebep olacak durumlar engellenmeli ve kişinin anlık duyguları neyi gerektiriyorsa onu yaşaması salık verilmelidir.

Bir insanın öfke patlaması yaşaması, bu patlamayı gerektirecek çok ağır ir olayın yaşanmasıyla elbette mümkündür. Ama öfke patlamasına neden olmayacak kadar hafif, sadece belirli bir sinirlilik haliyle atlatılabilecek durumlarda dahi öfke patlaması yaşanıyorsa, işte bu noktada çözümleme şarttır. Hem psikoterapi teknikleri hem de ilaç tedavileri ile bu sorun çözülebilmektedir.

İlaç tedavisi yapılmaksızın EMDR denilen psikoterapi yöntemiyle yahut daha farklı yöntemlerle tedavi uygulandığında kişideki öfke patlaması olasılığı da yüksek olacağından kendine ve etrafına vereceği zarar verme ihtimali gündeme gelir. Bu da psikoterapiyi aksatır.

Öfke Kontrolü 3

Kişinin öfke kontrolü nasıl yapılır hususunu psikoterapistinin ve kendi iç sesi ve sağduyusunun gücüyle içselleştirmesi gerekir.  Bu noktada öfke kontrolü eğitimi şattır. Peki bu nasıl olacak? Kendimize neyi salık vereceğiz? Öfkeyi kontrol etmenin bazı yolları vardır. Gelin onlara bir göz atalım.

Kendini, ruhsal durumunu ve dengesini, duygularını tanıyan ve tespit edebilen bi insan, onları iyi ve doğru da ifade edebilir. Öfkeli bir kişi karşısına çıkan olayları abartılmış olarak algılar. Bu sebeple öfkenizin hangi düşüncelerle artıp azaldığına dikkat edin.

“Asla” ve “Her Zaman” gibi kesin ve olumsuz ifadeler içeren kelimeleri cümle içinde kullanmamaya çalışın. Bu kelimelerle başlayan cümleler kurmak öfkelendiğiniz zaman kendinizi haklı görmenize neden olur ve problemin çözümüne ulaşmanızı engeller.

Öfkeliyken yavaşlayın, tepkilerinizi gözden geçirin ve asla aklınıza ilk düşen şeyi söylemeyin. Gerçekten söylemek istediğiniz şeyi düşünün ve karşınızdaki kişinin sözlerini ve ne söylediğini de anlamaya çalışın. Asla hemen cevap vermeyin.

Öfke Kontrolü 4

Öfkenizin altında yatan gerçek sebebin ve düşüncenin ne olduğuna odaklanın. Bulunduğunuz ortamdan uzaklaşın, sakinleşmeye çalışın. Hem kendinizin hem de karşınızdakinin öfkesinin denetimden çıkmasına izin vermeyin.

Diyaframdan derin nefes alıp verme egzersizleri yapın ve sakinleşmeniz gereken durumlarda derin nefes alıp verin. Sizi sakinleştiren olayları, mekanları, anları, hatıraları, anıları, müzikleri, melodileri, kişileri düşünün, hayal edin. Derin nefes alıp verirken kendi kendinize sakin olmanız ve gevşemeniz gerektiğini telkin edin.

Ve şunu unutmayın; hayatta öfkelenmenize sebep olacak durumları da, öfke duygusunu da yok edemezsiniz. Hayatın içinde daima kayıplar, acı olaylar, engeller yaşanacaktır. Bunu değiştirmek olanaksızdır. Ama olaylara bakış açınızı ve yaklaşımlarınızı değiştirerek öfkenizi kontrol altına alabilirsiniz.

Psikoloji ile ilintili güvenilir yayınların öfke kontrolü testi adı altında bir araya getirdiği soruları yanıtlayarak öke seviyenizi ne durumda olduğunu tespit edebilir ve eğer gerekiyorsa psikolojik destek alma yolunda adım atmalısınız. Zira öfkeyi kontrol altına alabilmek hem kendi hem de etrafınızdakilerin mutlu ve konforlu bir hayat sürebilmeleri için son derece elzemdir.