Öksürük için Ne Yapmalı?

tarafından
2443
Öksürük için Ne Yapmalı?

Soğuk algınlığı, hava kirliliği, aşırı sigara tüketimi ya da havasız kapalı ortamlarda uzun süre kalma… Öksürüğün birden çok nedeni olduğu gibi en yaygın olan iki çeşidi bulunmakta: Kuru ve balgamlı öksürük. Kuru öksürük, balgamlı öksürüğe oranla tedavisi daha kolay ve genelde ciddi hastalıklara dayanmayan bir öksürük çeşidi. Balgamlı öksürük ise bronşit, akut bronşit, akciğer kanseri gibi oldukça ciddi ve ölümcül olabilen rahatsızlıkların belirtisi olabilmekte.

Öksürük için Ne iyi Gelir?

  • Öksürüğe iyi gelen çözümler içerisinde ilk sırada öksürük şurupları yer alıyor. Doktor tarafından tavsiye ve reçete edilen öksürük şuruplarını balgamlı ya da kuru öksürük tedavisinde kullanabilirsiniz.
  • Bebeklerde öksürük için ne yapmalı? sorusunun cevabı ise ‘balda’ gizli! Ancak ballı tüm çayları; 1 yaşından büyük çocuklarınıza içirmelisiniz. 3-4 aylık bebekleriniz için kaynatılmış ılık su yeterli olacaktır. Gün içerisinde birkaç çay kaşığı kaynatılmış ılıtılmış suyu bebeğinize içererek, rahatsızlığı daha kolay atlatmasını sağlayabilirsiniz.
  • Balgamlı öksürük için ne yapmalı? diye düşünen hastalara; elma kabuğu çayını tavsiye ediyoruz. 1 litre suya 1 adet elmayı kabuğu ile dilimleyerek ve 10 dakika kaynama süresinin ardından karışımı tüketerek, balgamlı öksürüğü kesebilirsiniz.
  • Öksürük tedavisinde tamamen doğal olan yöntemlerden yararlanmak istiyorsanız; şifalı bitkilerden yararlanabilir, evde kendiniz bitki çayları yaparak, içebilirsiniz.
  • Kuru öksürük için ne yapmalı? diye düşünüyorsanız; ilk önceliğiniz gün içerisinde boğazınızın yumuşaması için su ve sıvı tüketmek olmalı.

[reklam id=1]

Öksürük için Şifalı Bitkiler

  • Nişastayı bir miktar su ile kaynattıktan sonra limon suyu ve pekmezle karıştırın. Kuru öksürük için ne yapmalı? sorusuna iyi bir çözüm olduğunu söyleyebiliriz.
  • Adaçayı, meyan kökü, civanperçemi çayı; balgamlı öksürük için ne yapmalı? diye merak edenler tarafından tüketilebilir.
  • Balgamlı öksürük tedavisinde çörek otu ve bal karışımından da yararlanabilirsiniz.
  • Bebeklerde öksürük için ne yapmalı? diyenlere; bebeklerini bol bol yıkamalarını, bal ve limonu karıştırarak bebeklerine yedirmelerini tavsiye ediyoruz.

Öksürük için Ne Yapmalı? 1

Çok ciddi olan geçmeyen balgamlı öksürük ile karşılaştığınızda bir doktora görünmeniz, ciddi bir rahatsızlığınız olup olmadığını öğrenmenize yardımcı olabilir.