Öksürük Nasıl Geçer?

tarafından
1784
Öksürük Nasıl Geçer?

Kuru ya da balgamlı çeşitleri ile özellikle mevsim geçişlerinde ya da soğuk havalarda aniden yakalandığımız öksürük; genç ya da yaşlı hepimizi vuran ve günler boyunca bizi çileden çıkaran önemli bir üst solunum yolu rahatsızlığı. Bazen öksürüğü ıhlamur, limon yardımı ile atlatabilmemize rağmen bazen de öksürük şurubu ve takviye ilaçlar kullanmadan maalesef ki öksürükle mücadele edemiyoruz. Belki de öksürük ile nasıl mücadele etmemiz gerektiğini tam olarak bilmediğimiz için doktora gitmeden bir türlü iyileşemiyoruz.

Peki, balgamlı ya da kuru öksürük nasıl geçer? Evde neler yapabiliriz?

Balgamlı öksürük nasıl geçer?

Balgamlı öksürüğün geçmesi için yarım litre kaynamış suya 15 adet taze tere attıktan sonra 3 dakika kaynatabilir, tere sıcak iken suyu süzebilir ve süzdükten sonra soğuyan tere suyunu içebilirsiniz.

Balgamlı öksürük nasıl geçer? sorusuna bir diğer iyi alternatif ise elma kabuğu ve elma rendelediğiniz, 1 litre suyu güzelce haşlamanız, 15 dakika demleye bırakmanız ve ardından içmeniz.

Bebeklerde öksürük nasıl geçer?

Bu noktada bebeğinizin kaç yaşında olduğu oldukça önemli. 1 yaş üzeri bebeğinize bal ve limon karışımını içirerek, boğazının yumuşamasını sağlayabilirsiniz ancak 1 yaş altı daha 3-4 aylık bebeğinize kesinlikle bal vermemeniz gerekir. 3-4 aylık bebeklere kaynatılmış ılık su içirmelisiniz.

Bebeklerde öksürük nasıl geçer? sorusuna bir diğer cevap da onlara buhar banyosu yaptırmanız şeklinde.

[reklam id=1]

Kuru öksürük nasıl geçer?

Kuru öksürüğün geçmesi için öncelikle sigarayı bırakmalı, bol miktarda sıvı tüketmeli, evinizi, odanızı havalandırmalı ve ardından evinizi nemlendirmelisiniz.

Alerjik öksürük nasıl geçer?

Yaz aylarında polenler yüzünden öksürüğe yakalanıyorsanız; bol bol sıvı tüketmeli, soluduğunuz havayı nemlendirmeli, polen gibi alerjiye neden olan etkenlerden uzak durmalı, ıhlamur gibi bitki çayları ile boğazınızı yumuşatmalı, limon suyu ve bal karışımını öksürüğünüz geçene kadar her gün düzenli olarak içmelisiniz.

Alerjik öksürük nasıl geçer? sorusunu bu şekilde cevaplayabiliriz.

Hamilelikte öksürük nasıl geçer?

Hamileliğinizde yakalandığınız bu rahatsızlıktan kurtulmak için sabahları aç karnınıza ılık su tüketebilir, gün içerisinde iki adet elma yiyebilirsiniz.

Bol su içmek ve sıvı tüketmek; hamilelikte öksürük nasıl geçer? sorusuna en güzel yanıt.

Öksürük Nasıl Geçer? 1

Ancak bu süreçte daha önce kullandığınız öksürük şuruplarından kesinlikle uzak durmanız gerekiyor.

Öksürük, doğrumdan ölüme kadar hayatın her döneminde yaşanan belki de vücudun en çok başvurduğu savunma mekanizmalarından birisidir. Hayatta kalabilmek için akciğerlerimizin efektif biçimde çalışması gerekir. Dolayısıyla bu organın doğru çalışması için vücut sürekli tetiktedir ve gerekli reaksiyon anında verilir.

Bu sorunla başa çıkmanın tek yolu, neden olan etkeni ortadan kaldırmaktır. Kesin bir dille altı çizilmelidir ki öksürük faydalı bir reaksiyondur ve vücudun sağlığına kavuşmak için gerçekleştirdiği bir eylemdir. Bu nedenle öksürüğü dindirmek yerine hekime başvurarak altında yatan sorunun tedavisi yönünde tedbirler almanızda fayda vardır. Aksi halde öksürüğü baskı altına alarak, yerleşik bakterilerin daha iyi gelişim gösterebileceği bir ortamı sağlamış olabilme ihtimaliniz de hayli yüksektir. İşte bu sebeple, öksürük dindirici ilaçlar yerine balgam söktürücü ilaçlar tercih edilip, kısa vadede öksürük oranı artıyor gibi olsa da, uzun vadede kalıcı bir çözüm elde edilebilmektedir.