Omega 3 Faydaları

tarafından
818
Omega 3 Faydaları

Vücudun İşlevlerini yerine getirebilmesi için her organın sağlıklı bir şekilde çalışması gerekmektedir. Bunun için ise gerekli olan her türlü besin değerlerinin tam olması ve kişilerin bu değerlerine dikkat etmesi gerekmektedir. Omega 3 asidi de, kişilerin daha sağlıklı bir yaşam sürebilselerdi için gerekli olan bir asit çeşididir. Çoklu doymuş yağ asidi olarak da bilinen Omega 3, vücut fonksiyonlarının eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesini sağlamaktadır.

Sağlıklı bir yaşam sürebilmek ve dolayısıyla da daha kaliteli bir yaşam sürebilmek için kişilerin gerekli vitamin ve mineral gibi değerlerine dikkat etmesi gerekmektedir. Basit bir kan testi ile öğrenilsen bu değerlerde herhangi bir anormallik olması durumunda, gerekli takviyelerin alınması gerekmektedir. Omega 3 asidi, birbirinden farklı besin içerisinde oldukça bol miktarda bulunmaktadır. Kişiler bu gibi besinleri tüketerek Omega 3 takviyesi alabilme imkânına sahip olabilmektedir.

Çok sayıda besin içerisinde bulunan Omega 3, kişilerin oldukça kolay bir şekilde alabilmesine de olanak tanımaktadır. Eksikliklerinde birbirinden farklı sorunları ortaya çıkaran Omega 3 asidine,  doktorlar tarafından da son derece büyük bir önem verilmektedir. Omega 3’ün faydaları ise şöyledir;

[reklam id=1]

Kötü kolesterol olarak da bilinen LDL, oldukça sık rastlanan bir hastalıktır. Omega 3, kötü kolesterolü yüksek olan kişilerin değerlerini düşürürken aynı zamanda iyi huylu kolesterolün yükselmesini de sağlamaktadır.

Damarların kasılmasına sebep olan yüksek basınç, kişilerde yüksek tansiyon problemine yol açmaktadır. Omega 3 ise, kişilerin karşı karşıya kaldığı bu gibi tansiyon problemlerinin önüne geçmede son derece etkili olmaktadır. Bütün unların yanı sıra aynı zamanda zihinde meydana gelen stresi azalması ile de yine yüksek tansiyonun kontrol altına alınmasını sağlamaktadır.

Yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon gibi hastalıklarda oldukça etkili bir görev gören Omega 3, dolaylı olarak kalp ve damar hastalıklarını da kontrol altına almaktadır. Balık yağı faydaları arasında yer alan bu özellik, kişilerin kalp krizi geçirme ya da inçe gibi olumsuz durumlar ile karşılaşma olasılığını da düşürmektedir.

Menopoz döneminde olan kadınlarda meydana gelen kemik erimiş ve hemen herkeste görülebilen eklem iltihapları gibi sorunlarda da yine Omega 3 son derece faydalı olmaktadır.

Omega 3 Faydaları 1

Omega 3 Nelerde Var?

Kişiler, eczanelerde satılan ve doktor kontrolünde verilen Omega 3 takviyelerinin yanı sıra birbirinden farklı besin aracılığı ile de Omega 3 alabilme olanağına sahip olmaktadır. Soğuk su balıklarında, keten tohumu, somon, uskumru balığı, ton balığı ve semizotu gibi besinler içerisinde oldukça bol miktarda bulunmaktadır. Omega 3, vücut tarafından üretilmesini için kişilerin muhakkak dışarıdan takviye olarak Omega 3 alması gerekmektedir. Düzenli olarak alınmayan bu besin değeri, kişilerde oldukça ciddi problemlere yol açabilmektedir.

Omega 3 Faydaları 2

Omega 3 Zararları

Omega 3, balık yağı olarak da bilinmektedir. Kişilerin bu gibi balık yağını almadan önce son derece dikkatli olması gerekmektedir. Birçok balık içerisinde yüksek miktarda civa gibi zararlı atıklar bulunması sebebi ile güvenilir ve kaliteli olan ürünlerin tercih edilmesinde son derece büyük bir önem bulunmaktadır. Aksi takdirde kişiler Omega 3 faydalarını görmekten ziyade aksine zararlarını görebilmektedir. Alınacak olan balık yağının sertifikalarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu sertifikalar içerisinde, balık yağında bulunan civanın ve diğer malzemelerin insan sağlığına zararı olmadığı ve de içerisindeki değerlerin belirtildiği düzeyde olması gerekmektedir. Bütün bunların olmaması halinde, kişilerin kesinlikle bu besinleri tüketmemeli gerekmektedir. Aksi halde son derece ciddi problemler söz konusu olabilmektedir.