Omuz Genişletme Hareketleri

tarafından
442
Omuz Genişletme Hareketleri

Omuz kasları, ön omuz, arka omuz ve orta omuz kasları olmak üzere 3 ana kategoride incelenir. Bu kasların çalıştırılması ve sıkılaştırılması ile daha geniş omuzlara sahip olmak mümkündür. Vücut geliştirme denilince ilk akla gelen geniş omuzlar ve üçgen baklavalar için aletler ile yapılan çalışmaların yanında evde de uygulanan özel egzersiz hareketleri bulunmaktadır. Bu yazımızda sizler için , evde omuz genişletme hareketlerinden bazılarını paylaşacağız.

Omuz Genişletme Hareketleri 1

Evde aletsiz olarak omuz genişletmek için bu bölgede yer alan kasların çalışmasını sağlayan hareketler uygulanabilir. Düzenli olarak evde bu omuz genişletme hareketlerini uygulayarak istediğiniz gibi geniş ve hoş omuzlara sahip olabilirsiniz. Evde uygulayabileceğiniz en iyi omuz hareketleri isimleri ve uygulanmalarında dikkat edilmesi gerekenleri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

[reklam id=1]

Şınav ile omuz genişletme çalışmaları: Spor salonlarına gidip omuz geliştirme hareketleri yapamayanlar için en etkili ve en basit hareket şınavdır. Günlük düzenli şınav çekerek omuzlarınızın genişlemesine katkı sağlayabilirsiniz. Şınav hareketini ilk uygulamada 10 adet uygulayarak başlayabilirsiniz.

Zamanla daha fazla çekebilecek konuma geldiğinizde sayıyı arttırabilirsiniz. Normal şınav çektikten sonra göğüs kaslarının toparlanması, kolların daha güçlenmesi için başınızı daha yere yakın, kalçanızı daha yukarı doğru kaldırarak 5 adet şınav çekebilirsiniz. Bu da etkili hareketler arasındadır.

Omuz Genişletme Hareketleri 2

Halter ile omuz genişletme hareketleri: Halter kullanarak omuz genişletme çalışmaları günümüzde en fazla uygulanan egzersizler arasındadır. Bu egzersizlerin uygulanması için kaldırabileceğiniz ağırlıkta bir halteriniz olması gerekir. Halteri bekleme pozisyonunda baldırınızın üzerinde tutun. Ayaklar, omuz genişliğinde kollar gerginken nefes alın. Halteri başınızın üzerine kadar getirin ve nefes verin. Bu şekilde harektei başlangıç için 10 adet başlayabilirsiniz.

Dambıl ile omuz genişletme hareketleri: Evde omuz genişletme hareketleri arasında dambıl ile yapılan haeketler önemli yer tutar. Bu egzersizleri yaparken başlama seviyesi için 2-3 kiloluk dambılların kullanılması önerilir. Dambıl ile omuz genişletme için ilk olarak ayaklar omuz hizasındayken bekleme pozisyonunda nefes alın. Dambılları yukarıya doğru, 90 derece yapacak şekilde kaldırın. Bu hareketi 10 kere eller öne doğru, 10 kere eller yana doğru olarak yapabilirsiniz.

Omuz Genişletme Hareketleri 3

Side Lateral ile omuz genişletme: Bu özel hareket için 2 adet dambıl kullanmanız gerekir. Hareket için ayaklar omuz genişliğinde açık, dambıllar önde göbek kısmında birleşikken nefes alın. Yavaşça kollarınızı yanlara açarak dambılları omuz seviyesine getirin. Bu pozisyonda nefes verin. Bu şekilde harekete devam edin. İlk başta 10 adet uygulayabileceğiniz sizde lateral pozisyonunu daha sonra arttırabilirsiniz.

Vücut geliştirme çalışmalarına yeni başlayan ya da başlayacak olanlar için evde omuz nasıl genişler sorusunun cevabını verdik. Yukarıda verdiğimiz hareketleri düzenli olarak her gün belirli tempoda uygulayarak daha geniş omuzlara sahip olabilirsiniz. Bu hareketleri uygularken vücudunuzu çok fazla yormadan, yavaş yavaş sayısını arttırarak devam edin.

Omuz kaslarının geliştirilmesinde etkili hareketler arka omuz kası, ön omuz kası ve orta omuz kaslarını ayrı ayrı çalıştıran hareketlerdir. Bu omuz genişletme hareketlerinin hepsini birden uygulayabileceğiniz gibi sadece ön omuz kasları ya da sadece arka omuz kaslarını çalıştıran hareketleri de uyguyabilirsiniz.

Omuz Genişletme Hareketleri 4

Kasları çalıştıran egzersizlerin işe yarayıp yaramadığını anlamak için hareketler sırasında kasların durumuna bakabilirsiniz. Belirli sayıda düzenli olarak uygulandığında bu tür omuz geliştirme hareketlerinden etkili sonuç alındığı bilinmektedir. Evde uygulanan aletli ve aletsiz hareketler ile siz de geniş ve harika omuzlara sahip olabilirsiniz.