Omuz Hareketleri

tarafından
213
Omuz Hareketleri

Omuz hareketleri, omuz geliştirmek için uygulanan özel hareketlerdir. Ön, arka ve orta omuz kaslarının geliştirilmesi için uygulanan bu hareketler, aletli ya da aletsiz olarak uygulanabiliyor. Aletli olarak spor salonlarında yapılan bu egzersizler aletsiz olarak evde de yapılabiliyor. Bu yazımızda sizlerle en iyi omuz hareketleri ve bu hareketlerin uygulanmaları hakkında detayları paylaşacağız.

Omuz Hareketleri 1

Omuz hareketleri temel olarak ön omuz, arka omuz ve orta omuz kaslarını geliştirmek için uygulanır. Geliştirmeye çalışılacak olan omuz bölgesine göre değişen bu egzersizlerin hepsi birden uygulanıp tüm omuz kasları geliştirilebilir. Bazen sadece arka omuz kasları ya da sadece ön omuz kaslarının çalıştırılması gerekebilir. Bu durumda yoğun şekilde ön omuz kası çalışması yapılması gerekir.

[reklam id=1]

Ön Omuz Hareketleri

Omuzların ön kısımlarını çalıştırmak için uygulanan bu hareketlerde amaç ön omuz kaslarının sıkılaştırılmasıdır. Sıkılaşmanın ardından gelişip büyüyen kaslar, göğüs kasları ile birlikte baklava olarak adlandırılan kasların oluşmasınada etkilidir.

Hem geniş bir omuz yapısına hem de baklavalı bir vücuda sahip olmak için ön omuz hareketleri ile göğüs kası geliştirme hareketlerinin birlikte uygulanması gerekir. Barbell Front Raise, Cable Front Raise, Dublin Press, Incline Dumbell Front Raise, High Barbell Front Raise en fazla uygulanan ön omuz kası geliştirme hareketleridir.

Omuz Hareketleri 2

Arka Omuz Hareketleri

Arka omuz kasları, vücuttaki en zor geliştirilen kaslardır. Hareket ettirilmesi zor olan bu kaslar, özel egzersiz hareketleri ile çalıştırılır. Arka omuz kasları için en etkili omuz hareketleri dumbell ya da halter ile yapılan hareketlerdir. Başlangıç seviyesinde her hangi bir ağırlık kullanmadan bu hareketleri uygulayabilirsiniz. İlerleyen zamanlarınızda ise kendi gücünüze göre 2-3 kilo ağırlığında dumbeller ile çalışmaya başlayabilirsiniz.

Vücudun daha dik durmasında etkili olan arka omuz kası egzersizleri aynı zamanda daha gelişmiş ve daha hoş omuzlara sahip olmayı da sağlar.

Omuz Hareketleri 3

Arka omuz kaslarının çalıştırılması için bu hareketler vücudun arka kısmına göre uygulanır ve ağırlıklar da ense hizasına kadar indirilir. Arka omuz hareketlerinden en fazla kullanılanların isimleri; Lying Rear Delt Barbell Raise, Lying Dumbell Reverse Fly, Incline Dumbell Reverse Fly, Cable Reverse Fly olarak sıralanabilir.

Orta Omuz Hareketleri

Orta omuz kası geliştirme hareketleri, ön ve arka omuz kaslarını desteklemek için uygulanır. Başın üzerine kadar ağırlık kaldırılması ya da ellerin yan hizalarda bulunarak uygulandığı bu hareketlerde ilk olarak ağırlıksız egzersizler uygulanır.

Vücut alıştıktan sonra ağırlıklı çalışmalara geçilebilir. Orta omuz kası için en etkili omuz genişletme hareketleri; Cable Lateral Raise, Dumbell Lateral Raise, Clean&Press, Dumbell Press, Arnold Press ve Dublin Press olarak sıralanabilir.

Omuz Hareketleri 4

Yukarıda verdiğimiz omuz kası geliştirme hareketlerini geliştirmek istediğiniz omuz bölgesine göre seçebilirsiniz. Hareketlerin tam olarak nasıl yapıldığını anlamak için omuz kası genişletme resimli anlatım konularından çok videolu anlatımları incelemenizi öneririz.

Omuz kaslarını geliştirmek için uygulanan egzersizlerde zorlanmamak için ilk olarak ağırlıksız olarak hareketlerin uygulanması gerekir. Vücut ve kaslar alıştıktan sonra kişinin gücüne göre ağırlıklar ile egzersizlere devam edilir. Bu egzersizlerin devamında ağırlıkları arttırarak daha fazla gelişim ve güçlenme sağlanabilir. Omuz kası geliştirmek için uygulanan özel omuz kası hareketlerini hem erkekler hem bayanlar uygulayabilir. Spor salonlarında yapıaln uygulamalar sırasında ilk zamanlar eğitmenlerden yardım alabilirsiniz. Daha sonra öğrendiğiniz hareketleri kendiniz tekrar edip omuz kaslarınızı geliştirebilirsiniz.