Oolong Çayı

tarafından
1214
Oolong Çayı

Oolong Çayı
Camellia sinensis, siz bilmeseniz de dünyada en çok kullanılan bitkilerden biri. Çünkü bu bitkinin yapraklarından siyah ve yeşil çay elde ediliyor. Tıpkı bu çaylar gibi oolong çayı da aynı bitkiden, yaprakların farklı işleme biçimiyle elde ediliyor. Oolong çayının özelliği yaprakların fermantasyon süresinde gizlidir. Bu çayı elde edebilmek için yeşil çaydan daha uzun, siyah çaydan daha kısa fermante etmek gerekiyor.

Özellikle Uzakdoğu’da çok eski zamanlardan beri kullanılan bu çay, Avrupa’ya 19.yy zamanlarında gelmiş ve kısa sürede faydaları görülünce de birçok kişi tarafından kullanılmaya başlanmış. Bugün hala popülerliğini koruyan oolong çayının kalp ve damar hastalıklarında cilt rahatsızlıklarına kadar birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca, oolong çayı kilo vermeye de yardımcı olur.

Oolong Çayının Faydaları

Oolong çayı iyi bir antioksidandır. Kötü kolestrolü düşürür ve iyi kolestrolü artırır. Damarlar içerisinde kolestrol oluşumunu engeller. Bu nedenle kardiyovasküler sitemin koruyucusu olarak adlandırılır. Yapılan araştırmalara göre düzenli olarak oolong çayı içen birisi içmeyenlere göre hipertansiyona yarı yarıya daha az yakalanma riski taşır.

Oolong çayı zayıflamak için nasıl kullanılır? Oolong çayı, yeşil çay ve siyah çayda olmayan bir takım molekülleri içermesinden dolayı kan şekerini düzenler.  Günde 2 bardak içilen oolong çayı sayesinde  kan şeker düzeyi sanki ilaç kullanıyormuşçasına düzenlenir. Bu durumdan dolayı kişinin metabolizma hızını artırarak kilo vermeye yardımcı olur.Oolong-Çayı1kurdeşen Yine yalnızca oolong çayında bulunan birtakım polifenoller sayesinde ağır ve diş sağlığında çürümelere karşı koruma sağlar. Oolong çayı ağızda oluşan ve çürüğe neden olan zararlı organizmaları yok eder.

Kalsiyum, potasyum, magnezyum ve fosfor yönünden zengin olan bu çay çok iyi bir mineral kaynağıdır. Bu bakımdan vücut direncini artırır ve kanser hücrelerinin oluşma riskini yavaşlatır.

[reklam id=1]

Oolong Çayı Nasıl Hazırlanır?

4 ya da 5 kişilik bir oolong çayı hazırlamak için az miktarda oolong yaprağına ihtiyaç vardır. Demliğin tabanını çay yapraklarıyla kaplamak yeterlidir. Elbette bu miktar kişinin damak zevkine göre değişir. Zamanla kendi damak zevkinizi bulup miktarı kendiniz ayarlamalısınız. Ardından kaynar su demliğe dökülür ve çayın kendi kendine demlenmesi beklenir. Kapağı mutlaka kapalı tutulması, kaynar su dökülünce oluşan kabarcıklar bir kaşık yardımıyla alınmalıdır.Oolong-Çayı2
Oolong çayının demlenme süresi uzun olmamalıdır. 5 dakika geçmeden kapağı açılmalı ve bardaklara servis edilmelidir. (Demliğin dibinin koyu ve acı olacağı unutulmamalıdır. Bir bardağa dökmek yerine, tüm bardaklara eşit olarak paylaştırılmalıdır.)

Darjeeling oolong, Tay oolong, Tayvan oolong, Viyetnam oolong, Endonezya, Kenya ve Nepal oolong çayları gibi farklı şekillerde, farklı tatlarda ve yoğunluklarda çaylar bulunur. Bunlar aslında farklı çaylar değil, ülkelerin oolong yapraklarını işleyiş biçiminden kaynaklanan farklılıklardır

Oolong çayının zararları ve yan etkileri az da olsa vardır. Çünkü tıpkı kahve gibi kafein içerir. Ancak bu, kahvenin içerdiği kafeinin yanında çok az bir miktardır. Fazla tüketilen oolong çayı çarpıntıya neden olabilir, baş dönmesi yaratabilir. Elbette uykusuzluk da cabasıdır. Zayıflamaya yardımcı özelliklerinden olan idrar söktürücülüğü nedeniyle vücuda su kaybettirir. Bu nedenle oolong çayı içildiğinde mutlaka su da tüketilmelidir.