Organik Saç Boyası

tarafından
1525
Organik Saç Boyası

Organik Saç Boyası

Her insanın hayalinde güzel ışıltılı ve dolgun saçlar vardır. Çoğu nedenlere bağlı olarak bazı kişilerde irsi şekilde yaşanan saç beyazlamaları veya değişik nedenler ile saç renginden memnun kalmayan kişilerin başvurduğu saç boyalarını sizlerde evinizde hazırlayabilirsiniz. Üstelik kimyasal maddelere gerek kalmadan bunu sağlamanız mümkün. Doğal saç boyaları diye piyasada satılan bir çok ürünün aslında diğer kimyasal ürünlerden pek farkı olmadığı araştırmalar sonucu ortaya çıkıyor. Bu yüzden doğanın insana sunmuş olduğu organiklikten yararlanmak gerekir.


Organik olan ürünlerin insan sağlığına faydalı olduğu söylenebilir. İster kozmetik ürünler olsun ister yiyecek ürünleri olsun organik özellik ön planda olmalıdır. Ham maddenin organik olması insan sağlığını tehdit etmez. Kimyasal katkılarla katkılandırılmış ve organik ürün diye pazarlanan ürünlere karşı dikkatli olmak gerekir. Çünkü bu tür ürünler özellikle hamile kadınlarda geri dönüşümü imkansız zararlar verebilir. Bu yüzden hamilelikte organik saç boyası kullanmanız gerekir. Bu nedenle saç boyalarında ve tüm diğer ürünlerde içerikler çok dikkatli olmak gerekir. Ekonomik kaygıları sağlık kaygılarının önünde tutan kötü niyetli kuruluşlara karşı bireysel olarak dikkatli davranmak ve kullanılacak ürünlerin içeriklerinin mercek altına alınması gerekir. Çünkü sağlık güzelliğin önündedir. Organik olmayan ürünlerin ve sertifikası olmayan saç boyalarının parafin içermesi ve diğer petrol içerikli ürünleri ihtiva etmesi bu ürünlerin insan sağlığına zararlı olabileceğinin en açık kanıtıdır. İnsan bünyesi bu tür doğal olmayan ürünleri absorbe edemez. Bu yabancı maddeleri tanıyamaz ve onlarla uyum sağlayamaz.

[reklam id=1]

Organik Saç Boyası Nedir?

Organik olmayan saç boyalarında Peroksit ve Amonyak bulunması saçlar için ve saç derisi için zararlıdır. Saçların çok çabuk dökülmesine neden olan bu kimyasal bileşikler, saçların kırılgan olmasına ve saç köklerinin zayıflamasına da neden oluyor. Dolayısı ile her organik sanılan boyanın organik olmayabileceği ve içeriğinin araştırılması gerektiği bilinmelidir. Saç boyalarında amonyak oranı ne kadar az ise ürünün organik olma özelliği de o derece artar. Fakat yüzde yüz saf organik ürün farklıdır. Örneğin kına yüzde yüz bitkisel saç boyasıdır. Katışıksız kına saç derisini güçlendireceği gibi saç köklerini de besler saçlara canlılık parlaklık kazandırır. Ayrıca çok eskiden beri bilinen bir diğer yöntem ise alman papatyasını çayını hazırlayıp bu su ile saçların yıkanmasıdır. Ardından güneş altında yarım saat durulduğunda kişinin saç rengi sarıya dönecektedir. Bu çok eskiden beri bilinen bir yöntemdir.

organik sac boyasi

Organik Saç Boyası Etkili Mi?

Organik saç boyaların bir özelliği de birkaç yıkamada akıp gitmesidir. Gramajları az ve fiyatları da daha pahalı olmasına rağmen diğer kimyasal içerikli boyalara oranla daha kısa ömürlüdürler. Fakat dengeyi düzenleyecek şey, organik saç boyalarının sağlıklı olmasıdır. Daha parlak saç ve daha renkli saç modelinde ısrar eden insanlar, organik doğal boyalardan pek de memnun kalmayabilir. Bu olumsuzluklar yaşanmış olsa da organik saç boyaları her zaman insan sağlığına zarar vermeden kullanım sağlaması ile avantajlıdır. Öbür tarafta saçlarda kalıcı olarak kalan kimyasal  boyaların içeriği kimyasal maddeler dolu ve insan sağlığına oldukça fazla zararlı.

Organik Sac Boyasinin Yararlari

Organik Saç Boyasının Yararları

Günümüzde artık insanların organik yaşamdan uzaklaşması ve kimyasal içerikli ürünlere yoğunlaşması ile, bazı merdiven altı firmalar daha ucuza gelmesi için, insan sağlığını hiçe sayarak ürün imalatı yapmaktadır. Sizlerde bu dolandırıcıların satmış oldukları ürünleri almamaya gayret ediniz. Aldığınız ürünlerin çeşitli yazılarına bakarak bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz. TSE damgasına dikkat etmelisiniz. Kaliteli ve organik saç boyaları ve markaları tercih etmelisiniz. Bu tip durumları göz önüne alırsanız sizlerde çok ciddi anlamda sağlığa zarar veren ürünlerden kaçınmış olursunuz.

Doğal saç boyası tarifleri için tıklayın..