Orkide Nasıl Çoğaltılır

tarafından
7311
Orkide Nasıl Çoğaltılır

Orkide Nasıl Çoğaltılır
Orkide dünyanın en pahalı ve nadide çiçeklerinden biri. Zor yetişen, orkide bakımı ihtimam isteyen bir bitki olan orkide, incecik boynu üzerinde yükselen zarif yüzü ile önemli ve özel günlerin de en yakın tanığı aynı zamanda. Eğer evinizde orkide yetiştirmek, yetiştirdiğiniz orkideleri çoğaltmak ve orkide nasıl çoğaltılır konusunda bilgi sahibi olmak  istiyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

Orkideyi evinizde son derece basit ve kolay tekniklerle çoğaltabilirsiniz. Fakat şunu da bilmelisiniz ki, tohumdan orkide yetiştirmek zor bir yöntemdir.

 • Evdeki orkideyi çoğaltmak için ayırma tekniği denilen bir yöntem kullanabilirsiniz. Eğer bu yöntemi kullanacaksanız, orkidenizin gelişkin olması gerekmektedir. Bu yöntemde yapacağınız şey orkidenin asıl gövdesi yanında beliren sürgünleri farklı bir saksıya alarak büyütebilirsiniz.
 • Orkide nasıl çoğaltılır sorusuna verilecek bir diğer yanıt ise, doku kültürü yöntemidir. Bu yöntemde de sağlıklı bir orkideden alacağınız kök, sap ve yaprakları kullanabilirsiniz.
 • Keiki denilen bir başka yöntemde ise, orkide nasıl çoğalır sorusuna verilecek yanıtlardandır. Orkidenin bebek yaprak yahut köklerini alarak orkide çoğaltabilirsiniz.

Orkide-Nasil-cogaltilir1

Orkide Nasıl Budanır

Orkide nasıl budanır sorusu da, orkide yetiştirmek isteyenler tarafından sıkça sorulan bir sorudur. Orkide sadece yeniden çiçeklendirme için değil, şekil verme ve ölü kısımların çıkarılması amacıyla da budanır. Budama işleminin sık yapılmasına gerek yoktur. Eylül ve Kasım ayları arası orkide budama için uygun zamanlardır. Orkideler mantar ve bakteriyel enfeksiyonlara karşı son derece hassas ve açık olduklarından, budama işlemi öncesi ellerin muhakkak anti bakteriyel sabun yahut solüsyonlarla yıkanarak dezenfekte edilmesi gerekir. Budama işlemi için kullanacağınız makası çamaşır suyu ile dezenfekte edebilirsiniz. Eğer bir kaç farklı bitki budayacaksanız, her yeni bitkiye geçişte makası çamaşır suyuna tekrar tekrar batırmalısınız.Orkide-Nasil-cogaltilir2Budama işlemini yaparken, kurumuş ve sararmış yapraklar ve kuru saplar gövdeye zarar vermemek adına, gövdeye en yakın yerden kesilerek çıkarılmalıdır. Canlılığını kaybetmiş ölü kökler temizlendikten sonra tarçın yahut kömür tozu serpilerek orkide bitkisinin gövdesindeki bakteri oluşumu engellenmelidir.

[reklam id=1]

Orkide nasıl yetiştirilir sorusunu ise şöyle yanıtlayabiliriz.

 • Orkidenizin sararmış ve çürümüş yapraklarını, yılın belirli zamanlarında makasla budayabilirsiniz.
 • Orkide yetiştirirken direkt güneş ışığına ihtiyaç duyulmaz. Başka yerden veya dolaylı olarak gelen ışık da orkideniz için yeterli olacaktır.
 • Hangi mevsimde olursa olsun orkidenizin normal ısıdaki bir oda sıcaklığında bulunması gerekir
 • Her bitkide olduğu gibi orkide toprağında da zaman içinde vitamin ve mineraller eksilecektir. Bunun için orkidenize yılda 1 – 2 kez vitamin, mineral desteği ve takviyesi yapmanız gerekir.
 • Orkidenin hava akımlarından çok kolay ve olumsuz etkilendiği düşünülürse, bitkiyi hava akımlarından korumak için gerekli önlemleri almalısınız.
 • Orkidenizde saksı değişimini, hava sıcaklığının yükselmeye başladığı Mayıs ayında yapmanız yerinde olacaktır.
 • Orkideniz, kış aylarında, ısının 15 derecenin altına düşmediği bir odada bulunmalıdır.
 • Orkide bitkisi, bulunduğu ortamda başka cisimlerle temas etmemelidir; aksi takdirde bitkide lekelenmeler baş gösterebilir.
 • Orkideler basık mekanları sevmez. Bu sebeple bitkinizi basık mekanlardan uzak tutunuz.

Orkide-Nasil-cogaltilir3