Ovulasyon Belirtileri Nelerdir?

tarafından
235
Ovulasyon Belirtileri Nelerdir?

Ovulasyon belirtileri nelerdir, ovulasyon yani yumurta belirtileri de tıpkı gebelik belirtileri gibi kadından kadına değişiklik gösterir.

Ovulasyon ya da diğer deyişle yumurtlama belirtileri özellikle gebe kalmak isteyen kadınlar için son derece önemlidir. Bu tarihi bilmek gebe kalmayı da garantilemek anlamına gelir.

Ovulasyon Belirtileri Nelerdir?

O halde ovulasyon belirtileri nelerdir hemen göz atalım.

Ovulasyon Öncesi Ve Sonrası Belirtiler

Servikal sıvıda değişim önemli yumurtlama belirtileri arasında sayılabilir. Kadınlardan gelen servikal yani rahimden kaynaklanan sıvı yumurta akına benzeyen bir sıvıdır ve ovulasyon döngüsüne çok yaklaşıldığını gösterir. Bu sıvının miktarı da yumurtlama dönemine yaklaşıldıkça artar. Yapışkan ve esnek bir kıvamda olan bu sıvı spermin geçişini sağlayan bir yapıya da sahiptir. Bu mukusun kıvamı doğurganlığı arttıran en iyi belirteçlerdendir.

[reklam id=1]

Yumurtlama döneminde kadınlarda ıslaklık hissi artar. Bu ıslaklık artışı vajinanın daha kaygan ve yağlı hale gelmesini sağlar. Bu durum da cinsel ilişki sırasında doğurganlığın ve gebeliğin oluşmasına zemin hazırlar. Zira artan sıvı sayesinde kayganlığa bağlı olarak sperm yumurtaya daha kolay ulaşır.

Yumurtlama belirtileri arasında memelerde oluşan hassasiyet de sayılabilir. Ovulasyonun hemen sonrasında progesteron seviyesi artış gösterir. Bu artış da memelerde hassasiyet oluşumuna sebebiyet verir. Ama bu her kadında yaşanmaz. Eğer regl döneminde değilseniz ama böyle bir hassasiyet yaşıyorsanız yumurtlama döneminde olduğunuzu gösterebilir.

Ovulasyon Belirtileri Nelerdir? 2

Yumurtlama belirtileri arasında cinsel istekte artışı da sayabiliriz.

Yumurtlama döneminde ağrı ve servikal pozisyonda değişimler, hafifi leke oluşumları, vücut ısısında değişimler, hormonal dengelere bağlı şişkinlikler, hafif mide bulantıları, baş ağrısı, migren,  kokulara karşı duyarlılığın artması, tat alma duyusunda artış, görme duyusunda hassasiyet durumu,  pelvis yani leğen kemiğinde ağrı, vücutta su tutulması, enerji seviyesinde ve libidoda artış gibi durumlar da yumurtlama belirtileri arasında sayılabilir.