Ovulasyon Hesaplama

tarafından
232
Ovulasyon Hesaplama

Ovulasyon hesaplama, hamilelik planlayan kadınların gebe kalabilme olasılıklarını yükseltebilmeleri için son derece önemli bir hesaplamadır. Yumurtlama dönemi hesaplanarak bu günlerde girilen ilişkilerde gebelik elde etme olasılığı hayli yüksektir.

Ovulasyon Hesaplama

Peki ovulasyon dönemi nasıl işler,  kadınlarda yumurtlama dönemi nasıl gerçekleşir bir bakalım. Yumurtlamanın gerçekleşmesi için adet kanamasının ilk gününden başlayarak sağ ve solda bir yumurta hücresi olgunlaşma devresine girer. Bu süreçte kendi çevresinde sıvı biriktirmeye başlar ve her gün büyüyerek 28 günde bir regl olan kadında adet kanamasının ilk gününden itibaren 14. günde folükül denilen içi sıvı dolu bir kesecik halini alır.

Çapı aşağı yukarı 18 ila 20 mm’dir. Hormonların etkisiyle bu folükül çatlar, içindeki sıvı boşalır ve olgun yumurta hücresi, oluştuğu yerdeki kanalın içine girer ve tüycüklerin de etkisiyle kanal içinde ilerler. İşte bu sürece yumurtlama dönemi ya da yumurtlama süreci denilir.

[reklam id=1]

Yumurta hücresinin yumurtlama olduktan sonra 12 ila 24 saat arasında döllenmesi gerekir. Bu sebeple yumurtlama, doğurganlığın en zirvede olduğu zamandır. Yumurtlama olduktan 12 ila 24 saat sonra yumurta hücresi canlılığını kaybeder. Bu sebeple de hamilelik oluşmaz.

Ovulasyon Tarihi Hesaplama

Adet periyotları düzenli olan kadınlarda yumurtlama dönemi, adet kanaması başlamadan ortalama 14 gün önce gerçekleşir. Yumurtlama günü en basit şekilde böyle tespit edilir. Ovulasyon dönemi hesaplama nasıl yapılır hemen anlatalım. Bu hesaplamayla adet dönemi 28 gün süren bir kadında yumurtlama yani ovulasyon adetin 14. günü gerçekleşir.

Ovulasyon Hesaplama 1

Bu yumurtlama gününün 2-3 gün öncesinden başlayarak 1 hafta boyunca 2-3 günde bir yahut en azından gün aşırı ilişkiye girmek hamile kalma olasılığını attıracaktır. Yani adet başlamadan 17-18 gün öncesinden başlayarak 1 hafta boyunca 2-3 günde bir ilişkiye girmek gebelik olasılığını arttıracaktır.

Her gün ilişkiye girmenin gebelik olasılığını arttıracağı ise bir yanılgıdan ibarettir. Her gün ilişkiye girmek sperm sayısını ve de kalitesini azaltacağından iki günde bir ilişkiye girmek daha doğru olacaktır.

Adet periyodu düzenli olarak 30 gün süren bir kadın, yumurtlama sürecinin adet kanamasını başladığı ilk günden itibaren 16. gün olacağını bilmelidir. Adet kanamaları arası 35 gün olan bir kadının yumurtlama dönemi 21. güne denk gelir.

Adet periyodu düzensiz olan kadınlarda yumurtlama zamanını kestirmek daha güçtür; ama yumurtlama çoğu kez adet kanaması başlamadan yaklaşık 14 gün önce gerçekleşir.

Ovulasyon günü hesaplama en net haliyle bu şekilde yapılır.