Ovulasyon Testi

tarafından
270
Ovulasyon Testi

Ovulasyon testi, gebelik planlayan çiftler için son derece önemli bir testtir; zira bir kadının gebe kalabilmesi için yumurtlama dönemini bilmesi ve bu dönemde cinsel ilişki yaşaması gerekir.

Ovulasyon Testi

 

Ovulasyon Nedir?

Ovulasyon en kısa ve net açıklamasıyla yumurtlama demektir. Yumurtlama dönemi yani ovulasyon her kadında farklı hesaplanır; zira her kadının adet döngüsü farklıdır.

Ovulasyon Ne Zaman Olur?

İki adet arasındaki süre kimi kadında 21,  kimisinde 28, kimisinde 30 gündür. Maksimum aralık 35 gündür. Ovulasyon yani yumurtlama dönemi de adetin ilk gününden itibaren 14. gün olarak hesaplanır. Ya da başka bir hesaplamayla, adet başlangıcından 14 gün öncesi yumurtlama dönemidir. Yumurtlama dönemi hesaplamanın en kolay yolu budur.

[reklam id=1]

Ovulasyon dönemine yakın günlerde girilen cinsel ilişkiler sonunda gebelik elde etme olasılığı hayli yüksektir. Adet periyodu düzenli olan kadınlarda yumurtlama, adet kanaması başlamadan ortalama 14 gün evvel gerçekleşir. Yumurtlama dönemi böyle hesaplanabilir. Bu hesaba göre adet dönemi 28 gün süren bir kadında yumurtlama adetin 14. günü gerçekleşir.

Yani adet periyodu başladıktan itibaren 14. güne denk gelen adet kanaması başlar. İşte bu günden 2-3 gün evvel başlayarak 1 hafta boyunca 2-3 günde bir ya da birer gün ara vererek yani gün aşırı ilişkiye girmek gebelik şansını arttırır.

Ovulasyon Testi 1

Her gün cinsel ilişkiye girmekse sperm sayısını ve kalitesini bozacağından ve azaltacağından önerilmez.

Yumurtlama belirtileri de sinyal verebilir. Memelerde hassasiyet, beyaz ve yapışkan akıntı, cinsel istekte artış, kasıklarda ağrı gibi belirtiler yumurtlama döneminde olunduğunu gösterir. Yumurtlama kaç gün sürer sorusuna cevaben 24 saat diyebiliriz. Yumurtlama olduktan 1 gün sonra da cinsel ilişkiye girilebilir. Ama ondan sonrasında cinsel ilişkiye girilse bile gebe kalma olasılığı neredeyse yoktur.

Ovulasyon Testi Nasıl Yapılır?

Ovulasyon testi eczanelerden alınan idrar testleriyle, laboratuvarlarda yaptırılacak kan testleriyle, tükürük testleriyle yapılabilmektedir. En kesin ve net sonucu veren test ise kan testidir.

Ovulasyon Testi Sonucu Ne Anlama Gelir?

Ovulasyon testi yüzeyinde bulunan yüzler size netice hakkında bilgi verir. Gülen yüz çıkması test sonucunun pozitif olduğunu gösterir. Bu da yumurtlama olacağını gösterir.

Ovulasyon Testi 2

Boş yuvarlak işaret o gün ovulasyon yani yumurtlama olmadığını gösterir. Eğer test pozitif çıkarsa yani LH artışı saptanırsa bu durum 24 ila 48 saat sonra yumurtlama olacağı anlamına gelir. Yani testi uyguladıktan 24 saat sonra ilişkiye girmek uygun olacaktır.