Panik Atak Testi

tarafından
465
Panik Atak Testi

Panik atak testi,  panik atak rahatsızlığı olduğunda şüphelenenler için özel olarak bir araya getirilmiş sorulardan oluşan bir testtir. Panik atak; çarpıntı, nefes alamama, terleme, titreme, göğüs bölgesinde sıkışma hissi, bulantı ve karın ağrısı, baş dönmesi, kontrolü kaybetme, delirme, etrafına zarar verme, kalp krizi geçirme endişeleri hissettiren bir psikolojik rahatsızlıktır.

Panik Atak Testi

Günümüzün stresli ve mücadele gerektiren iş ve sosyal yaşantısı içinde bireylerin üzerine yüklenen yük arttıkça panik atak benzeri psikolojik kökenli rahatsızlıklar da daha fazla kişide görülmektedir. Panik ataktan kurtulma yolları elbette ki vardır. Psikolojik destek alınarak ve hekimin gerekli görürse önereceği ilaçlar sayesinde panik atak kontrol altına alınabilmektedir.

Ünlü psikolog ve psikiyatrlar tarafından hazırlanmış panik atak testlerinden yaparak kabaca da olsa, yaşanılan olumsuzlukların panik atakla bağlantılı olup olmadığı anlaşılabilir. En azından kişiye fikir verici bir destek sağlar.

[reklam id=1]

Panik atak testlerinde çoğunlukla; bedenin herhangi bir bölgesinde uyuşma ve karıncalanma, vücutta ateş basmaları, bacaklarda halsizlik ve tireme, kötü şeyler olacağı hissi, dengeyi ve kontrolü yitirme hissi, sinirlilik, yüzde kızarma, midede hazımsızlık, eller ve ayaklarda aşırı terleme, açık alanlarda tek başına kalamama, nefeste daralma, delirmekten korkma, nefessiz kalmaktan korkma gibi korkular yaşanıp yaşanmadığı sorgulanır.

Panik Atak Testi 1

Bu soruların çoğuna evet yanıtı verildiği takdirde mutlaka bir uzman psikologdan yardım alınması gerekir. Panik atak tedavi edilmediği sürece kişinin yaşam kalitesini ciddi anamda düşüren, sosyal anlamda toplumdan kendini soyutlamasına bile neden olabilecek bir problemdir.

Panik ataktan kurtulma yolları hekim eşliğinde uygulandığında kişi eski sağlık ve neşesine kavuşacak ve daha verimli bir hayat sürecektir.