Parkinson Hastalığı Belirtileri

tarafından
498
Parkinson Hastalığı Belirtileri

Parkinson hastalığı belirtileri, Parkinson hastalığı dopamin üreten beyin hücrelerinin kaybı sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Progresif, yani kademeli olarak ilerleyen bir hastalık olan Parkinsonda, ellerin, kolların, bacakların, yüz ve çenenin titremesi ilerleyen zaman içinde daha da kötüleşir. Hastalığın ileri evrelerinde kişi konuşmakta ve adım atmakta zorlanabilir, en basit gündelik gereksinimlerini kendi başına karşılayamayabilir.

Parkinson hastalığında tedavi yoktur fakat birtakım ilaçlarla hastalık belirtileri geriletilebilir. Hatta beynin bazı bölgelerine cerrahi anlamda müdahale edilebilir.

Parkinson Hastalığı Belirtileri

Parkinson hastalığının belirtilerine  gelecek olursak; bu rahatsızlıkta beden hareketlerine ve kişinin ruh durumuna etki eden dopamin üretimi yavaşlar hatta durur. Dopaminin azalmasında ve yokluğunda da Parkinson hastalığının neden olduğu belirtiler ortaya çıkmaya başlar.

Parkinson belirtileri kişiden kişiye değişir ve başlangıçta belirtiler fark edilmeyecek kadar hafif olabilir. Belirtiler önce vücudun tek tarafına etki eder, daha sonra her iki tarafa birden yayılır.

[reklam id=1]

Parkinson hastalığı nedir belirtileri nelerdir sorusunun yanıtına devam edelim.

Ellerde titreme parkinsonun en bilinen belirtilerindendir. Başparmakta kontrolsüz hareketler, dudaklarda ve çenede titreme ve bacak kaslarında seğirme de en yaygın Parkinson belirtileri arasında gösterilebilir. Ancak şunu da belirtmek gerekir ki her el titremesi Parkinson hastalığı anlamına gelmez. Ağır bir nesne kaldırdıktan yahut ağır bir eşyayı uzun süre taşıdıktan sonra da ellerde titreme görülür. Bir ilacın yan etkisi olarak da ellerde titreme görülebilir. Ama parkinsonda görülen titreme kişide istirahat halinde dahi yaşanır.

Hareketlerde yavaşlama da Parkinson belirtilerindendir. Parkinson hastalığında kişi en basit fiziksel aktiviteleri dahi uzun sürede yapar. Yürürken çok küçük adımlar atar ve ayaklarını sanki yere yapışmış gibi  sürüyerek yürür. Kaslar sertleştiği için hareket kabiliyeti de kısıtlanır ve vücutta ağrılar gelişir. Yürürken kollar sallanmaz, kalçalarda ve omuzlarda tutulma yaşanır.

Parkinson Hastalığı Belirtileri 2

Kişinin al yazısında meydana gelen değişimler de Parkinson belirtisi olarak gösterilebilir. El yazısında harfler küçülür, kelimelerse birbirine daha yakın ve bitişik hale gelir. Bu değişimler Parkinson başlangıcında aniden gelişir. Ayırt edici özellik budur.

Parkinson belirtileri konuşmada da bazı değişikliklere sebep olur. Normale göre daha hızlı yahut daha alçak sesle konuşmak, konuşurken kelimeleri birbirine ulamak, kelimeleri ayırmadan konuşmak, cümle aralarında beklememek, konuşma esnasında el ve yüz hareketlerinin azalması ve konuşmanın monoton hale gelmesi Parkinson hastalığının belirtileri arasında gösterilebilir.

  • Koku alma yetisinin zayıflaması sonucunda güçlü kokuları dahi almada zorluk yaşanabilir.
  • Parkinson hastalığında duruşta bozukluklar görülebilir. Kişi denge sorunu yaşar ve kamburlaşabilir.
  • Uyku esnasında yumruk atmak, tekme atmak, yataktan düşmek de yine Parkinson belirtileri arasındadır.

Parkinson Hastalığı Belirtileri 3

Kabızlık, ciddi, mimiksiz ve ifadesiz yüz hali, yutkunma güçlüğü, depresyona eğilimli olma, ruh durumunda ani değişimler, idrara çıkamama, idrarı tutamama, tansiyon düşüklüğü, baş dönmesi, göz kararması gibi belirtiler de Parkinson hastalığının belirtileri arasında sayılacak belirtilerdir.