Pasaport Nasıl Alınır?

tarafından
743
Pasaport Nasıl Alınır?

Pasaport nasıl alınır, ülke dışına yapılan seyahatlerde kimlik olarak sayılan pasaport, bu seyahatler için elzem bir belgedir. Bu sebeple herhangi bir sebeple yurtdışına gitmek isteyen kişilerin muhakkak pasaport almaları gerekir.

İlk kez pasaport alacak birisi nasıl pasaport alınır ve pasaport nereden alınır sorularına cevap arar.

Türkiye’de pasaport başvuruları için il ve ilçe emniyet müdürlüklerine başvurmak gerekir. Online olarak alınan randevunun ardından, pasaport alımı için hazırlanmış olan belgeler teslim ediliyor, gerekli olan harç bedeli ödeniyor, başvuru tamamlanıyor ve pasaport, kişinin verdiği adrese kargo yolu ile ulaştırılıyor.

Pasaport nasıl çıkarılır sorusunu adım adım yanıtlayalım dilerseniz

[reklam id=1]

Önce online randevu alın. Pasaport alabilmek için Emniyet Genel Müdürlüğü web sitesinden, hangi il veya ilçe emniyet müdürlüğüne başvurulacaksa oradan randevu almak gerekiyor. Bunun için  https://epasaport.egm.gov.tr/ adresli site tıklanabilir.

Bordo renkli standart pasaport başvurularında istenen evraklar hazırlanmalı ve tamamlanmalıdır.

Hazırlanan evraklarla birlikte randevu alınan il veya ilçe emniyet müdürlüğüne şahsen başvuru yapılması gerekiyor. Bu başvuru sırasında kişinin eğer daha evvelden kayıtlı parmak izi örneği yoksa, parmak izi taraması yapılır.

Tüm bu başvuru işlemleri il veya ilçe emniyet müdürlükleri tarafından online olarak Ankara merkeze gönderiliyor ve 3 iş günü içinde hazırlanan pasaport, PTT kargo ile kişinin verdiği adrese postalanıyor. Pasaport başvuru tarihi ile pasaportun kişinin eline ulaştığı tarih arasındaki süre ortalama 10 gün oluyor.

Pasaport Nasıl Alınır? 1

Bordo pasaport 6 ay, 1 sene, 2 sene, 3 sene, 4 sene, ve 10 sene süreyle verilebiliyor. Ödenmesi gereken pasaport harç miktarı, bu süreye göre değişkenlik gösteriyor.

Her yıl yeni pasaport çıkartmaktansa eğer mümkünse 10 senelik pasaport çıkartmak ödenecek meblağ anlamında daha hesaplı oluyor.

Pasaport İçin Gerekli Evraklar

  • Pasaport çıkartmak isteyen birisi için pasaport için gerekli belgeler nedir kısmı oldukça önemli.
  • Pasaport başvurusu için; nüfus cüzdanı aslı, 2 adet biyometrik fotoğraf, pasaport cüzdan bedeli, harcın yatırıldığını gösterir makbuz ve eğer varsa daha evvelden alınmış pasaportlar gerekiyor.
  • Pasaport cüzdan bedeli bankaya yahut vergi dairesine yatırılabiliyor.
  • Nasıl pasaport alınır sorunuzun cevabı böyledir.