Patates Nasıl Haşlanır Püf Noktaları

tarafından
535
Patates Nasıl Haşlanır Püf Noktaları

Patates sofralarımızın vazgeçilmezi olan bir besin kaynağıdır. Hemen hemen her mevsimde her gün erzak dolabımızdaki yerini koruyan patates bir çok yemekte gerek ana ürün gerekse yardımcı ürün olarak kullanılmaktadır.

Yemeklerde kullanımının yanında, gerek kızarma yaparak gerekse haşlama ile aperatif bir yiyecek olan çay saatlerinin ve kahvaltılarında gıdası olabilen patates farklı şekillerde pişirilebilmektedir. Bu makalemizde patates nasıl haşlanır püf noktaları ayrıcalığı ile sizlerle paylaşacağız

Patates Nasıl Haşlanır Püf Noktaları 1

Potasyum zengini olan patates aynı zamanda içerisinde fosfor, folik asit ve lifleri de barındırmaktadır. Kızartılarak tüketildiğinde içerisindeki nişasta ve protein değerleri ile birlikte almış olduğu yağ nedeni ile kilo almaya sebep olabilecekken, suda haşlandığında içerisindeki proteinleri suya verdiği için kilo alma sorunu yaşanmaz. Bu nedenle suda haşlanmış patates sıklıkla tüketilebilir. Şimdi patates nasıl haşlanır kısaca tarif edelim.

[reklam id=1]

Patates haşlamaya başlamadan önce, patates seçimi yapılmalıdır. Mümkünse seçilen patateslerin aynı boyutlarda olması aynı pişme sürecinde hepsinin aynı değerde pişmesine yardımcı olacaktır. Eğer aynı boyutlarda patates temin edemez iseniz büyük olanları bıçakla bölerek küçüklerin boyutuna getirebilirsiniz. Bu şekilde bölünen patatesler piştikten sonra daha rahat soyulabilecektir.

Bölünmeyen patateslerinde haşlandıktan sonra daha rahat soyulmasını sağlamak için üzerlerine yatay şekilde baştan başa çizikler atılabilir. Daha sonra seçilen patatesler bol su ile iyice yıkanarak üzerindeki toprak ve kirler temizlenir. Bu aşamada gerekli görülürse bir fırçadan yardım alarak tam anlamı ile hijyen sağlanabilir.

Patates Nasıl Haşlanır Püf Noktaları 2

Eğer bölünecek patatesleriniz varsa temizleme işlemini bölmeden önce yapmanızda fayda vardır.

Haşlanmış patates nasıl yapılır sorusunu cevaplamaya devam ediyoruz. Temizlenen ve üzerleri çizilen patatesler derin bir kaba konur ve üzerlerini kapatacak kadar su ilave edilir. Daha sonra patateslerin sayısına göre tercihe bağlı olarak tuz ilave edilir. Daha sonra ocak orta ateşte iken 25 dakika kadar patatesler pişirilir. Haşlanma esnasında patatesler arada bir çatal ile çevrilirse daha güzel bir haşlanma meydana gelecektir. Haşlama işlemi tamamlandıktan sonra patatesler sıcak sudan alınır ve soğuk suyun içine konarak daha kolay soyulmaları sağlanır.

Haşlanmış Patates Nasıl Saklanır?

Patates pişirilmeden veya haşlanmadan önce uzun süre rahatlıkla saklanabilen ve bozulmayan bir sebzedir. Ancak pişirilmesi ile birlikte bu dayanıklılığı kaybolmaktadır. Özellikle pişirme veya haşlanma anında tuz kullanılması daha erken bozulmasına sebep olmaktadır.

Patates Nasıl Haşlanır Püf Noktaları 4

Haşlanmış patateslerin hemen tüketilmesi lezzet açısından daha iyi olacaktır. Ancak fazla gelmesi veya o anda tüketilememesi durumunda buzdolabında 2 gün kadar lezzetini muhafaza eder. İki günden sonra lezzet olarak değişimler gösterecek ve damak tadına uymayacağı için tercih edilmeyecektir.

Mutfağımızın vazgeçilmezi olan haşlanmış patates ile ne yapılır? Bu konuda çok geniş bir yelpaze bulunmaktadır. Evde haşlanmış patatesler ile salata, kumpir, hingel, patates püresi, patates köftesi, tereyağlı patates topları, patates çanağı, patates pastası, patates suflesi, patates sote gibi bir çok yemek yapabilirsiniz. Ayrıca haşlanmış patatesler çay ile birlikte sade olarak da tüketilebilir.

Haşlanmış patates ile yapabileceğiniz şapkalı şişko patatesler tarifine kısaca değinelim. Öncelikle  3 adet haşlanmış patates rendelenir ve 1 çay kaşığı tuz, çay kaşığı ucu kadar karabiber, yarım limon suyu ve 1 yemek kaşığı sıvı yağ ile iyice karıştırılır.

Patates Nasıl Haşlanır Püf Noktaları

Daha sonra ceviz büyüklüğünde parçalara ayrılan karışım top şekline getirilir. Ayrı bir kapta 1 yemek kaşığı yoğurt ve 1 yemek kaşığı mayonez bir miktar tuz ilave edilerek karıştırılır. Karıştırma işlemi tamamlandıktan sonra elde edilen karışım patates toplarının üzerine dökülür. Bir tavada da 1 tatlı kaşığı salça, 1 yemek kaşığı sıvı yağ ve 2 adet orta boy sosis pişirilir. Daha sonra yarım su bardağı su ilave edilerek kısa bir süre kaynatılır. Sos soğuduktan sonra patateslerin üzerine dökülür ve sosislerde patateslerin üzerine konur.