Patlıcan Çığırtma Bergama Yöresi

tarafından
391
Patlıcan Çığırtma Bergama Yöresi

Patlıcan yemekleri arasından yöresel bir tercih yapmak istiyor iseniz bergama yöresine ait olan son derece lezzetli bir patlıcan yemeği tarifi deneyebilirsiniz. Patlıcan çığırtma olarak bilinen bu yemek, iftar da farklı seçenekler arayan kişilerin de yardımına koşuyor. Patlıcan çığırtmanın malzemeleri ve yapılışı ise aşağıda ki gibi olmaktadır.

Patlıcan çığırtma tarifi malzemeler

 • 1 kilo patlıcan
 • 4 diş kadar sarımsak
 • 6 adet kadar domates
 • 5 – 6 adet yeşil biber
 • Kızartmak için zeytin yağı

[reklam id=1]

Patlıcan çığırtma tarifi yapılışı

 1. Patlıcanlar yıkanır ve alacalı olacak şekilde soyulur. Soyulan patlıcanlar uzun uzun yani julyen olarak doğranır.
 2. Doğranan patlıcanlar hazırlanan tuzlu su içerisine koyulur ve acısının çıkması için bir müddet bu şekilde bekletilir.
 3. Yemeğinizin acı olmasını istemiyorsanız bu adımı mutlaka uygulamanız ve atlamamanız gerekmektedir.
 4. Patlıcanların acısının çıkması için beklenir iken bu arada diğer malzemeler hazırlanmaya başlanır. Yeşil biberler yıkanır ve sap kısımları temizlenir. Orta kısmında ki tohumları da güzelce çıkartılır ve yıkanır.
 5. Derin bir tava içerisine kızartma için zeytin yağı alınır. Siz dilerseniz ay çiçek yağı da kullanabilirsiniz. Fakat bergama usulü patlıcan çığırtma da genellik ile zeytin yağı kullanılmaktadır.
 6. Patlıcanlar sudan çıkartılır ve kurulanır. Zeytin yağın içerisine alınarak kızartılır.
 7. Patlıcanların hepsi kızardıktan sonra tava da az miktarda zeytin yağı kalacak şekilde fazlası süzülür. 6 adet domates yıkanır, kabukları soyulur ve minik minik doğranır.
 8. Doğranan domatesler kızaran patlıcanların üzerine eklenir. daha sonra biberler de üzerine dizilir. 4 diş kadar sarımsakta bölünerek tencerenin içerisine koyulur ve yarım saat kadar bu şekilde pişirilir.

Afiyet olsun.