Penisilin Alerjisi

tarafından
263
Penisilin Alerjisi

Penisilin Alerjisi, vücuda enjekte edilen penisiline karşı bağışıklık sisteminin vermiş olduğu tepki olarak adlandırılmaktadır. Bu alerji en çok bilinen ve tereddüt edilen hali ile anafilaksi şok şeklinde hayatı olumsuz tehdit edebilecek boyutta olabilirken, deri döküntüsü gibi hafif boyutta da olabilmektedir.

Penisilin Alerjisi 1

Bilindiği gibi penisilin, özellikle iltihaplı hastalıklarda, farenjit, boğaz iltihabı, beyin iltihabı, meme iltihabı, zatürre, böbrek iltihabı, akciğerde apse görülmesi, mesane iltihabı, kan zehirlenmesi gibi bir çok hastalık için kullanılan ve iğne ile kaslara enjekte edilen bir antibiyotiktir. Ucuz olması ve piyasada bolca bulunması, ayrıca etkili bir antibiyotik olması nedeniyle tercih edilmektedir.

Penisilin, penisilin alerjisi dışında mide bulantısı, uyku hali ve baş dönmesi gibi yan etkileri de bulunmaktadır. Ancak en önemli yan etkisi olan alerji üzerinde dikkatli olunması gereken bir konudur. Bağışıklık sisteminin bazı kişilerde penisilini zararlı olarak algılaması üzerine kendini korumak adına tepki vermesi ile meydana gelen alerjik duruma karşı hemen panzehir uygulaması yapılır ve penisilinin vücut üzerindeki etkisi azaltılır.

[reklam id=1]

Özellikle ilk kez penisilin iğnesi yaptıracakların, iğne yaptırmadan önce alerji testi yaptırmaları gerekmektedir. Her hastada meydana gelmeyen alerjik durumun tam olarak hangi risk guruplarında meydana geldiği tespit edilememiş olsa da, 20 – 49 yaş aralığında olanlarda, sık sık penisilin yaptıranlarda, HIV / AIDS virüsü taşıyanlarda, kisik fibroz hastalığı olanlarda ve daha önceden penisilin veya başka bir ilaca karşı alerji geçirmiş olanların risk faktörü içerisinde olduğu belirtilmektedir.

Penisilin Alerjisi

Penisilin Alerjisi Belirtileri

Penislin alerjisi nasıl anlaşılır diye baktığımızda belirtiler arasında genelde, deri döküntüsü olması, deride kaşıntı meydana gelmesi, hırıltılı soluma, kurdeşen, dudaklar, dil veya yüzde şişme meydana gelmesi yer almaktadır. Ancak, penislin iğnesine karşı vücudun göstermiş olduğu en önemli tepki ve hayati önem taşıyan olan anafilaktik şoka ilişkin belirtiler özellikle hassa kişilerde iğne yapılmasından hemen sonra gelişir ve bunun belirtileri ise;

  • Nefes darlığı olması
  • Tansiyonun düşmesi
  • Hırıltılı soluma
  • Baş dönmesi
  • Boğaz yada dilde şişme meydana gelmesi
  • Bilinç kaybı olması
  • Nabızda anormal derecede azalma veya düşme yaşanması olarak görülmektedir.

Yukarıda ki belirtilerin görülmesi halinde hemen doktora müracaat edilmesi gerekmektedir.

Penisilin Alerjisi 3

Penisilin Alerjisi Tedavisi

Öncelikle penisilin yapılmadan önce penisilin testi yapılarak alerjik durumun söz konusu olup olmadığı tespit edilmektedir. Eğer test sonucunda alerjik durum olmadığı tespit edilirse tedaviye geçilir. Aksi bir durumda alternatif tedaviler uygulanır. Tüm tedbirlere rağmen penisiline karşı bir alerjik durum oluşmuş ise öncelikle kullanılan ilacın alımı durdurulur ve başka bir antibiyotik tedavisi uygulanır.

Penisilin kullanımı esnasındaki alerjik duruma göre de alerjiye karşı tedavi uygulanır. Eğer en nadir bir şekilde görülen ve en ciddi alerjik türü olan anafilaksi görülmesi durumunda hemen doktora gidilmelidir. Bu durumda panzehir tedavisi uygulanabilmektedir.

Eğer daha önceki tedavilerde penisiline karşı bir alerjik durum meydana gelmişse bu durum doktor ile mutlaka paylaşılmalıdır. Ayrıca penisiline karşı ciddi bir alerjik durumunuz varsa bunu doktorunuzun fark edebileceği bir bileklik veya çantanızda taşıyabileceğiniz bir uyarı kartı ile belirtmeli, yada yanınızda size refakat eden kişiye söylemelisiniz.

Penisilin Alerjisi 4

Penisilin daha ağır antibiyotiklerin kullanımının önüne geçmek için tercih edilen bir antibiyotiktir. Genellikle uygulanması sırasında uygulanan bölgede meydana gelen ağrı dışında çok fazla bir yan etkisi hissedilmese de bazı hassas kişilerde ağır alerjik durumlar söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle doktor tavsiyesi olmadan ve doktor kontrolü olmadan kullanılmaması, ilk defa kullananlarda veya alerjik şüphesi olanlarda alerjik testi yapılması önem arz etmektedir.