Penisilin Nedir,Çeşitleri, Yan Etkileri ve Etki Ettiği Hastalıklar Nelerdir?

tarafından
825
Penisilin Nedir,Çeşitleri, Yan Etkileri ve Etki Ettiği Hastalıklar Nelerdir?

Penisilin, iğne yoluyla enjekte edilen bir antibiyotik olarak bir çok bakteri kaynaklı hastalığın tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Dünya üzerinde en fazla kullanılan, en ucuz şekilde elde edilen ve en etkili antibiyotiklerden biridir. İlk olarak 1911 yılında İskandinavyalı biri tarafından tanımlanan penisilin, 1928 yılında antibiyotik ilaç olarak kullanılmaya başlanmış ve 1945 yılında rahatlıkla temin edilebilir hale gelmiştir.

Penisilin

Günümüzde kanda aşırı bakteri tespit edilmesi, meme iltihapları, beyin iltihapları gibi hastalıkların yanı sıra özellikle boğaz enfeksiyonları gibi durumlarda, zatürreler, akciğerde görülen apseler, böbrek iltihaplanması, mesane iltihaplanması, farenjit,kan zehirlenmesi, kemik iltihabı gibi hap kullanılarak yapılan tedaviye cevap vermeyen hastalıklar için kullanılmaktadır.

Penisilin iğne olarak uygulanmaktadır. Raf ömrünün uzun olması için toz halinde üretilen penisilin kullanım esnasında kendi özel solüsyonu ile karıştırılır ve hemen şırıngaya çekilerek hastaya uygulanır. Eğer şırıngaya çekme süresi uzatılırsa ilaç donabilir. Şırınga ile kaslara verilen ilaç hızlı etkileşim gösterilmesi için iğne yapılan bölgeye iki parmakla titreme hareketi yapılır.

[reklam id=1]

Penisilin Nedir?

Penisilin iğnesi yapılan bölgede diğer iğnelere oranla daha fazla bir ağrı oluşmaktadır. Bu ağrının azaltılması için şırınga içine ağrı kesicide ilave edilebilmektedir. Penisilin iğnesi genellikle alternatif tedavi yöntemleri değerlendirildikten sonra ihtiyaç duyulması halinde uygulanan bir tedavidir. Bu nedenle penisilin tedavisi uygulanması istenen hastanın bu ağrı nedeniyle tedaviden kaçmaması gerekmektedir.

Penisilin, bazı hastalarda analfaktik şok adı verilen bir etki yapabilir. Bu etkiye penisilin alerjisi denilmektedir. Bu genelde ilk penislin tedavisinde ortaya çıkarken, bazı durumlarda da sonraki tedavilerde yani belki 10  belki 20. Tedavide de ortaya çıkabilmektedir.

Penisilin 3

 

 

Tehlikeli olabilecek bir durum olan bu alerjiye karşı hastaya anında penisilinin vücuttaki etkisini yok edecek panzehir adı verilen ilaç verilmektedir. Bu alerjik durum hayati önem taşıyabilmekte ve % 10 a kadar ölümle sonuçlanabilmektedir.. Bu nedenle penisilin tedavisinden önce hastalara alerji testi yapılarak kontrol edilmesi gereklidir.

Penisilin Çeşitleri

Penisilin çeşitleri genel olarak ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan ilki doğal penisilinler, diğeri ise yapay yani sentetik penisilinlerdir. Doğal penisilinlerde kendi içerisinde penisilin G ve penisilin V olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Yapay penisilinler ise amino penisilinler, caboksi penisilinler, dayanıklı penisilinler gibi bir çok çeşide ayrılmaktadır.

Yan Etkileri ve Etki Ettiği Hastalıklar

Penisilin yan etkileri arasında en önemlisi yukarıda da bahsedilen alerjik durumun oluşmasıdır. Bu durum çok nadir olsa da penisilin alerjisi çok ciddi bir durumdur ve anında müdahale edilerek panzehirin uygulanması gerekmektedir.

Penisilin 2

Özellikle ilk defa penisilin tedavisi uygulanacak hastalar mutlaka alerji testinin yapılması gerekmektedir. Bu test basit bir şekilde kol kasına az bir miktarda penisilin enjekte edilmesi ile yapılmaktadır. Penisilin kol kasına penisilin enjekte edildikten sonra bir süre beklenir. Alerjik olan kişilerde deri altına kızarıklık görülecektir. Bu durumda hemen panzehir yapılır. Bu test sonucuna göre penisilin tedavisi yapılmasına karar verilir. Alerjik durumun yanında diğer yan etkileri ise, iğne yapılan yerde ağrı olması, uyku gelmesi, mide bulantısı ve baş dönmesidir.

Penisilin etki ettiği hastalıklar ise zatürreler, farenjit, böbrek iltihabı, mesane iltihabı, akciğerlerde görülen apseler, kan zehirlenmeleri, kemik iltihapları, kanda aşırı bakteri tespit edilmesi, meme iltihabı, beyin iltihabı, boğaz enfeksiyonları gibi tedavisi güç ve hap kullanarak tedavi edilemeyen hastalıklarda kullanılmaktadır. Penisilin kesinlikle doktor kontrolünde ve önerisi ile kullanılabilecek bir antibiyotiktir. Kolay temin edilebilmesi, ucuz olması ve etkili olması nedeniyle tercih edilen penisilin doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır.

Not: İsmi geçen ilaç ve ilaçların mutlaka hekim muayenesi ve tavsiyesi neticesinde ve hekimin vereceği reçete ile kullanılması gerekir. Hekime danışmadan kullanılan ilaçlar daha büyük ve telafisi mümkün olmayan ciddi sağlık problemlerine sebep olabilir. Bu yüzden hekiminize danışmadan asla reçetesiz ilaç kullanmayınız.