Penye İpten Paspas Yapımı

tarafından
545
Penye İpten Paspas Yapımı

Penye ip paspas yapımı için son derece idealdir. Halı ya da kilime benzer, hazır olarak satın alınmış gibi kalın yapılı paspaslar için hazır olarak satılan penye iplerden alıp kullanabilirsiniz. Eğer yakınınızda penye ip satın alabileceğiniz bir yer yok ise evdeki eski penyeleri çeşitler halinde keserek de bu ipten elde edebilirsiniz.

Penye İpten Paspas Yapımı

Büyük numaralı tığlar ile yuvarlak, kare, oval ya da dikdörtgen şekillerde hazırlanan paspas modelleri ve bunların yapım aşamaları konusunda kısa bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Penye ipten paspas hem pratik yapım aşamaları hem de şık görüntüsü ile bayanların ilgisini çeker. Kalın yapılı bir ip olduğu için kalın tığlar ile örülen bu paspaslar en fazla yuvarlak şekillerde hazırlanıyor.

[reklam id=1]

Ortadan sihirli halka ile başlanan sık iğne ya da trabzanlar ile devam edilen paspaslarda büyüme her sırada trabzan sayısının arttırılması ile gerçekleştirilir. Çocuk odası, banyo, mutfak, oturma odası gibi evin her yerinde rahatlıkla kullanılabilen bu özel paspasların yapımı sırasında tek renk ip ya da çok renkli ipler kullanılabilir.

Birbirinden farklı renklerde ipler kullanırken renk tonlarının uyumlu olmasına dikkat edilmesi gerekir. Yukarıdaki gibi şeritler halinde geçen renk tonlarının açıktan koyuya ya da tam tersi şekilde koyu tonlardan açık tonlara sıralanması yapılabilir.

Penye İpten Paspas Yapımı 1

Çocuk odalarındaki küçük boşulukları kapatmak için de hazırlanan penye ipten yuvarlak paspaslar, değişk hayvan ya da çizgi film karakterleri şeklinde hazırlabilir. Bu figürlerin hazırlanması sırasında anneler çocuklarının sevdiği hayvanlar ve çizgi film karakterlerine göre seçimlerini yapabilirler.

Tek renk basit şekilde hazırlanan penye ipten paspasın üzerine göz, burun ve ağız yapılarak hazırlanan yukarıdaki gibi bir örneği çocuk ve bebek odalarında kullanabilirsiniz.

Penye İpten Paspas Yapımı 3

Bazı penye ipten paspas modellerinde sadece sık iğne ve trabzan kullanılırken, bazılarında tıpkı dantel örer gibi ince modeller kullanılabilir. Küçük, yuvarlak motifleri andıran bu paspas modellerini oturma odası salonlarda kullanabilirsiniz. Renk seçiminde odada bulunan diğer paspas ya da halıların renklerini de göz önüne almak uyum açısından önemlidir.

Penye ipi hazır almak yerine evde kendisi yapıp bu ip ile paspas hazırlamak isteyenler yukarıdaki gibi bir örneği uygulayabilirler. Kalın kesilen eski penye kumaşlarının birbirine bağlanması ve bu bağlanan şeritlerin saç örgüsü şeklinde örülmesi ile hazırlanan yuvarlak penye ip paspas modellerinde en fazla dikkat edilmesi gereken nokta renklerin birbiri ile uyumlu olmasıdır.

Penye İpten Paspas Yapımı 4

Tek başına hazırlanıp kullanılabilen penye ipten paspaslar, ikili ya da üçlü takım olarak da hazırlanabiliyor. İkili ve üçlü takımlar şeklinde odaların yanı sıra banyolarda da yer alan bu paspasları hayal gücünüze göre süsleyip kullanabilirsiniz.