Perma Nasıl Yapılır?

tarafından
1108
Perma Nasıl Yapılır?

Saçı düz olup dalgalı ya da kıvırcık saça sahip olmak isteyenlerin tercih ettiği uygulama olan perma, profesyonel bir şekilde yapıldığında başarılı uygulamadır. Kalıcı perma uygulaması uzun yıllardır kullanılmaktadır. Genellikle maksimum 5 aya kadar etkilidir. 5 aydan sonra saçın uzaması ve kalıcı permanın etkisini yitirmesi ile saç yeniden düzleşmektedir.

Kalıcı perma düz saçlarında değişiklik yapmak isteyenler için oldukça pratik bir yöntemdir. Perma saç modellerini tercih edenlerin dikkat etmeleri gereken güvenilir bir kuaföre perma yaptırmak ve saç yıpranmasına karşı dikkatli olmaktır.

Bu makalemizde permalı saç modelleri ve perma çeşitleri hakkında bilgi vereceğiz. Öncelikle perma yapımından bahsedelim.

[reklam id=1]

Düz saçlı bayanlar perma saç modelleri ile istedikleri dalgayı elde etmektedirler. Ancak genellikle ilk etapta perma yapımına cesaret etmek zordur. Yakışacak mı, saça zararı olur mu gibi sorularla tereddüt yaşarlar.

Bigudilerle, saç maşasıyla ve saçı ıslakken küçük küçük sararak dalgalı saçlara sahip olabilir, sabitleyici ürünler kullanarak geçici perma saç modelleri deneyebilirler. Yakışıp yakışmayacağını bu şekilde test edebilirler. Ancak sürekli böyle geçici perma yapmak yerine kalıcı perma yaptırmak çok daha pratiktir.

Perma Nasıl Yapılır? 3

Kalıcı Perma

Kalıcı perma yaptırmak, kimyasal bir uygulamadır. Özel bir perma solüsyonu kullanılarak saçlar istenilen kalınlıkta sarılır ve bekletilir. Bu esnada kalıcı perma solüsyonu saçın yapısına etki ederek saçın iç katmanlarında sülfür bağlarını kırar ve saç teli istenilen şekli alır.

Saçın sarma işlemi bittikten sonra bir kat daha kalıcı perma solüsyonu sürülerek daha fazla etki sağlanır. Gerekli bekleme süresi tamamlandığında saç telinde ki kırılan bağları birleştirecek oksidasyon maddesi saça uygulanır. Ve saçlar tek tek açılır, yıkanıp kurutulur. Eğer kalıcı perma ilacı saçta gereğinden fazla tutarsa saç yanar ve alerjik reaksiyonlara neden olur.

Farklı perma çeşitleri bulunmaktadır. Su dalgası perma, iri dalga perma, ince perma, spiral perma örnek verilebilir.

Perma Nasıl Yapılır? 2

Su dalgası perma, orta boy bigudilerle özel sarma uygulanılarak yapılır. Uzun saçlarda oldukça hoş bir görünüm sağlar.  Spiral perma modelleri yine uzun saçlarda ince lüleler şeklindedir. İnce perma, ince bigudiler kullanılarak uygulanır ve sonucunda kıvırcık saçlar elde edilir. İri dalga perma ise kalın bigudilerle sarılır ve uzun saçlar için oldukça havalı bir modeldir.

Perma yaptırmak için saçın yeni yıkanmış olması önemlidir. Böylelikler saç telleri havalanmış olur ve kalıcı perma solüsyonu saç tellerinin iç tabakalarına daha iyi etki eder. Permadan sonra saçtaki keratin hemen sertleşmez. 2 gün saça özel bakım uygulamak yararlı olabileceği gibi, taramak, fırçalamak saça zarar verecektir.

Permalı saç modelleri, özellikle düz ve uzun saçlı bayanlar için oldukça pratiktir. Hem şekil vermek açısından hem de uğraşmak için zaman harcamadan bakımlı ve hoş görünmeyi sağlar.

Boyalı saça perma yaptırmak mümkündür. Ancak kalıcı perma solüsyonu kaliteli olması, solüsyonun saçta bekleme süresine dikkat edilmeli ve perma sonrası bakım uygulanması gerekir.

Perma Nasıl Yapılır? 1

Evde Perma Nasıl Yapılır?

Evde perma yapımı biraz uğraştırıcıdır. Perma solüsyonu kimyasal bir madde olduğu ve dikkatli kullanılmazsa saç ve derisine zarar verebileceği için oldukça riskli bir işlemdir. Bu yüzden olanağınız varsa iyi bir kuaföre perma yaptırmak çok daha iyi olacaktır. Ayrıca dalga iriliği ve şekli kuaför tarafından çok daha profesyonel bir şekilde yapılmaktadır. Ama gerekli malzeme sağlanırsa tabi ki evde de perma yapmak mümkündür.

Permalı saç modelleri, doğru uygulanmış bir perma yapımı ile hem pratik hem de güzel olmaktadır.