Pilates Aletleri

tarafından
204
Pilates Aletleri

Pilates aletleri, pilates bedenin dengede tutulmasına yarayan ve omurgayı destekleyen kaslar üzerine yoğunlaşılan bir egzersizler bütünüdür. Pilates sadece özel minderler olan pilates matları üzerinde yapılacağı gibi bazı aletlerin devreye sokulmasıyla da yapılabilir.

Pilates aletleri içinde en bilineni pilates topudur. Evde pilates yaparken daha çok pilates minderi ve pilates topu kullanılmaktadır. Bunu dışında pilates lastiği de çok kullanılan bir malzemedir.

Pilates Aletleri

Aletli pilates daha profesyonel ve çoğunlukla eğitmenler eşliğinde yapılan pilates egzersizlerinden oluşur.

Bir pilates setinde aslında pek çok değişik ekipman bulunur. Çemberler, bantlar, toplar ve pilates salonlarında bulunan daha büyük ve kapsamlı aletler olan reformer takımları da pilates yaparken gerekli olan materyallerdir.

Pilates seti içinde bulunan tüm materyaller pilates sırasında faydalanılacak materyallerdir ve hepsi de kasların gerilmesine ve çalıştırılması amacına hizmet eder. Çemberler, toplar, bantlar, dumbell’lar, direnç lastikleri ve egzersiz tübülleri, bosu topları ayrı ayrı kas gruplarını çalıştırır ve pilates egzersizlerini asıl amacına ulaştırır.

[reklam id=1]

Pilates yaparken giyilecek kıyafetler de hayli önemlidir. Pilates kıyafetleri her şeyden önce rahat kıyafetler olmalıdır. Pilates sırasında eğilmek, çömelmek, dönmek, uzanmak, gerinmek gerektiğinden vücudun olabildiğinde rahat olması gerekir. Bu yüzden pilates egzersizlerinde kıyafet seçerken, giyilen kıyafetlerin kişiyi engellememesine dikkat edilmelidir.

Ne çok bol kıyafetler, ne de çok dar ve bedene yapışan kıyafetler tercih edilmelidir. Teri emmeye müsait pamuklu kumaşlar tercih edilmelidir. Kumaş teri dışarıya vermelidir ki cilt nefes almaya devam etsin. Body ve tayt gibi vücutla bütünleşen ve hissedilmeyecek kadar hafif kıyafetler tercih edilmelidir. Ama bu kıyafetlerin nefes alabilen kumaşlardan yapılmasına özen gösterilmelidir.

Pilates Aletleri 1

Bu tür kumaşlar hem vücuttaki nemi emer ve dışarı yansıtır. Böylelikle de vücudun özellikle çok ısınan bölgelerini havalandırmayı sağlar ve vücuttaki ısıyı dengeler. Hem fazla terlemeyi hem de nem kaybını önleyen bu kıyafetler pilates sırasındaki performansı da arttırır.

Capri tipi pantolonlar da pilates için uygundur. Eğer kumaş likralı seçilirse esneme ve gerilme hareketleri de daha kolay yapılır.