Pilates Topu Hareketleri

tarafından
211
Pilates Topu Hareketleri

Pilates topu hareketleri, rengarenk ve kocaman pilates topları aslında ilk yolculuk serüvenlerine İtalyan bir üretici firma tarafından delinmeye karşı dirençli malzemeyle “İsviçre topu” adıyla başladı ve zaman geçtikçe fitness topu, egzersiz topu, core ball, gym ball, jimnastik topu, yoga topu, terapi topu, spor topu, sağlık topu, denge topu gibi isimlerle anıldı ve ismi artık kalıcı manada pilates topuna çevrildi.

Pilates Topu Hareketleri

Bu toplar çoğunlukla kas kütlesini arttırma amaçlı, rehabilitasyon amacıyla, kardiyovasküler sistemi geliştirmek için; sırt, karın ve bel kaslarını güçlendirmek için kullanılıyor. Ama pilates topu denildiğinde akla hemen pilates hareketleri geliyor.

Pilates topu hareketleri yapılırken düz yüzeyde yapılan hareketlere kıyasla topun üzerinde dengede durma çabası ila daha çok kas kütlesi devreye girer ve çalışır, bu da kişiye hem daha fazla kalori yaktırır hem de daha fazla kas aktif olur.

[reklam id=1]

Pilates egzersizleri sırasında diğer egzersizleri yaparken pasif halde kalan karın ve sırt kasları da çalışır hale gelir. Bu da vücuttaki denge ve koordinasyonu arttırır. Üstelik bu kasları çalıştırmak için ekstra bir çabaya gerek kalmaksızın, sadece topun üzerinde düşmeden dengede kalmaya çalışmak bile yeterli gelir.

Pilates topu üzerinde dengede kalmaya çalışırken merkez kaslar güçlenecek ve sakatlanma olasılığı da azalacaktır.

Eğer profesyonel bir eğitmenden yardım alarak pilates derslerine katılacaksanız pilates egzersizlerini daha profesyonelce öğreneceksiniz demektir. Ama  pilates hareketleri resimli anlatımlara bakarak da kendi kendinize pilatese adım atabilirsiniz.

Pilates Topu Hareketleri 2

Pilates topu germe hareketleri anlamında çok iyi bir materyaldir. Farklı germe hareketlerini pilates topu sayesinde kolayca yapabilirsiniz.

  • Pilates kasları güçlendirir ve kilo kaybı sağlar.
  • Pilates topunun boyutları da oldukça önemlidir. 5 değişik boyutta pilates topu mevcuttur. 45-55-65-75-85 cm’lik pilates topları kişilerin boylarıyla orantılı olarak seçilmelidir.
  • Pilates topunu ağırlık kaldırma, karın egzersizleri yapma, üzerine oturma, sıkılaştırma, esneme ve rahatlama egzersizleri için de idealdir.
  • Pilates hareketleri resimli anlatımlarla evde kendi kendinize pilates yapabilirsiniz.
  • Pilates egzersizlerini basitten başlayarak zora doğru taşımalı ve yeni başladığınız süreçte ağır ve zor hareketleri yapmak için kendinizi zorlamamalısınız.
  • Pilates hareketleri zaman içinde vücudunuzla uyum içinde işleyecek ve size mükemmel bir vücut armağan edecektir.