Pirinç Diyeti

tarafından
9365
Pirinç Diyeti

Pirinç Diyeti
Duke Üniversitesi Top Bölümü’nde doktor olan Alman Walter Kempner tarafından 1934 yılında geliştirilen “pirinç diyeti” orijinal olarak, hipertansiyon ve diyabet gibi sağlık sorunları olan kişilerde pirinçle beslenmenin etkileri hakkında bilgi edinmek amacıyla kullanılmaktaydı. Pirinç, meyve, meyve suyu, vitamin ve mineral desteklerini içeren pirinç diyeti menüsü 1939 yılında uygulamaya koyularak obezite, diyabet, kalp hastalığı, hipertansiyon ve böbrek hastalığı çeken insanlarda olumlu gelişmeler sağlandı. Diyet, 2005 yılında diyetisyen Kitty Rosati ve kardiyolog Robert Rosati tarafından geliştirilerek kilo verme amaçlı olarak düzenlendi.

pirinç-diyeti1

Kitty ve Robert Rosati tarafından 2005 yılında yayınlanan “Pirinç Diyeti Çözümü” adlı kitapta bu diyet ile sağlıklı olarak ilk ayda 9-10 kilo vermenin mümkün olduğu belirtiliyor.

Pirinç Diyetinin Faydaları

  • Kilo vermek için pirinçle yapılan diyetlerde uzun yıllar süren ilaç tedavisiyle iyileştirilemeyen ve sedef hastalığı yüzünden pullanan deri bölgelerinin temizlendiği gözlemlenmiştir. 

  • Yüksek tansiyonu düşürür. 

 • Kan şekeri düzeyini sabit tutar: Pirinç ekmek ve patatese göre kan şekerini biraz daha fazla yükseltir. Ama pirinç alımı kanda kararlı bir şeker düzeyi ve dengeli bir enerji kaynağı sağlar. Bu enerjiyle hareketlenen şeker hastalarına yararlı olup onların kilo almalarını önler. 

[reklam id=1]

  • Pirinç böbrek taşı oluşumunu önler: Son zamanlarda Japonya’da yapılan araştırmalar günde iki kez onar gram pirinç kepeği yenmesinin böbrek taşları oluşumunu engellediğini ortaya koymuştur. 

  • Pirinç içerdiği maddelerle bedenin kansere yakalanma riskini azaltır: Bunun için gene pirinç kepeği alımı yeterli olmaktadır. 

  • Pirincin lapa olarak yenilmesi yüzyıllardır geleneksel olarak diyarenin giderilmesinde kullanılmaktadır

 • Ekmeğin içerdiği glütenden ötürü alerji çekenler için pirinç ilk seçenek nişastalı besini oluşturur. 

pirinç-diyeti2

Pirinç Diyeti Listesi

Pirinç Diyeti 1. Hafta


İlk haftanın ilk gününde basit pirinç diyeti ile her öğünde 2 kâse pirinç ve 2 adet meyve öneriliyor.6 gün boyunca kahvaltıda 1 kâse pirinç, 1 elma ve 1 bardak yağsız süt, öğle ve akşam yemeklerinde ise 2 kâse pirinç, 3 adet sebze ve 1 adet meyve yiyebilirsiniz.

Pirinç Diyeti 2. Hafta


İkinci haftanın ilk gününde yine basit pirinç diyeti ile beslenmeniz gerekiyor. Her öğünde 2 kâse pirinç ve 2 adet meyve yemelisiniz. Takip eden 5 gün kahvaltıda 1 kâse pirinç, 1 elma ve 1 bardak yağsız süt, öğle ve akşam yemeklerinde ise 2 kâse pirinç, 2. haftanın son gününde ise 2 kâse pilav, 1 elma ile kahvaltınızı yaptıktan sonra öğle yemeğinde 3 kâse pirinç, 1 meyve, akşam yemeğinde ise 3 kase pirinç, yoğurt, 3 adet sebze ve 1 meyve yiyebilirsiniz.

Pirinç Diyeti 3. Hafta


3. hafta genel olarak 2. haftayla aynıdır. Ancak bu dönemde günlük olarak aldığınız kalorinin 1200’ü geçmemesi gerekiyor.

pirinç-diyeti3

Pirinç diyeti ile birlikte düzenli olarak egzersiz yapılması öneriliyor. Ayrıca diyetle birlikte alınan gıdalar çok sınırlığı olduğu için diyeti yapanlara kalsiyum ve D vitamini takviyesi kullanmaları tavsiye ediliyor.