Polikistik Over Belirtileri

tarafından
329
Polikistik Over Belirtileri

Polikistik over belirtileri, düzensiz adet görme, çok nadir adet görme, tüylenme, kilo artışı ve hatta obezite, sivilcelenme ve kısırlık semptomlarıyla kendini belli eden polikistik over sendromu ya da kısa adıyla PKOS, ağrılı sızılı bir belirti vermediğinden çoğu kadın bu rahatsızlığa sahip olduğu halde polikistik overin farkına varmaz. Sebepleri büyük ölçüde genetik faktörlere dayanan polikistik over, oldukça sıkıntı verici bir süreçtir.

Polikistik Over Belirtileri

Sebebini ise polikistik over sendromu belirtileri gayet iyi açıklar; zira özellikle bel çevresinde yağlanma; yüzde, göğüslerde, kollarda kıllanma, adet görememe ve buna bağlı gelişen ödem ve özellikle bebek isteyen kadınlarda bebek sahibi olamama gibi belirtiler son derece sıkıntı verici bir süreçtir.

Dilerseniz polikistik over belirtileri nelerdir sorusu için daha ayrıntılı yanıtlara bakalım.

[reklam id=1]

En karakteristik belirti adet görememe yahut düzensiz ve nadir adet görme durumudur. PKOS hastası kadınlar 35 günden fazla aralıklarla adet görürler. Öyle ki yılda 8 yahut 10 seferden daha az adet görürler.

Androjen yani erkeklik hormonu fazlalığında dolayı PKOS hastası kadınlarda vücudun yüz, göğüsler, kollar, bacaklar,  sırt ve  karnın alt taraflarında tüylenme; ergenlik sivilceleri yani akne oluşumu ve erkek tipi saç dökülmesi görülebilir. Ama PKOS olan her kadında bu bulgular gözükecek diye bir kaide de yoktur.

Polikistik Over Belirtileri 2

Rahimde çok sayıda kist varlığı, infertilite yani kısırlık, obezite, çoğunlukla  boyun ve koltuk altlarında görülen minik deri çıkıntıları, vücudun bazı bölgelerinde kadifemsi cilt görünümü, diyabet, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, kalp damar ve karaciğer hastalıkları ve uyku apnesi, polikistik over nedir belirtileri nelerdir sorusuna açıklayıcı bir yanıt olabilir.

Polikistik Over Sendromunda Bilinmesi Gerekenler

Polikistik over sendromu yaşayan bir kadın beslenmesine dikkat etmeli ve glisemik indeksi düşük yiyeceklerle beslenmeye özen göstermelidir. Kilodaki %5’lik kayıp bile rahatsızlıktan kaynaklanan sorunları en aza indirger ve kadını gebe kalmasını hayli kolaylaştırır.

Polikistik Over Belirtileri 3

Kilo verildikçe insülin direnci de azalır ve bu hormonal dengelenmeden tüm vücut olumlu yönde etkilenir. Bu disiplinin içine girebilmek için beslenmeye dikkat edilmeli ve kan şekerini hızlı yükseltecek gıdaların tüketiminden kaçınılmalıdır. Beyaz un ve beyaz şekerden imal edilmiş tüm yiyecek ve içecekler, pirinç, patates ve işlenmiş gıdalar, herkes için olduğu gibi PKOS hastası olan kadınlar için de uygun değildir.