Polikistik Over Nedir, Nasıl Tedavi edilir ve Nedenleri Nelerdir?

tarafından
198
Polikistik Over Nedir, Nasıl Tedavi edilir ve Nedenleri Nelerdir?

Polikistik over sendromu olarak adlandırılacak olan bu hastalık, santral sinir sistemi, yumurtalıklar ve bazı dokular arasındaki etkileşimlerin bozulması sonucu, üreme dönemindeki kadınlarda gözlemlenen endokrin bir sorundur. Düzenli olarak ilerleyen ve kadınların günlük yaşantısında sorun yaşata bilen bir hastalıktır.

Başlatıcı olay veya olaylar şu ana kadar tam olarak belirlenememekle birlikte, çevresel faktörlerin etkileşimi ve genetik ile ortaya çıkmış bir hastalık olarak gösterile bilir.

Polikistik over sendromu tedavisi, hastalık yumurtalıktan oluştuğu için bir ilaç ya da hap kullanarak tedavi edilemez. Ameliyatla da tedavi söz konusu değildir. Tedavi hastanın şikayetlerine göre değişir. Şikayetlerin tedavisinde kilo önemli bir yer almaktadır. Bu yüzden PCOS’da en önemli tedavi kilo vermektir. Aşırı kilolardan kurtulmaktır.

[reklam id=1]

Bu tip hastalar çok daha zor kilo verirler. Bu yüzden bilinçli bir diyet yapılmalıdır. Ayrıca spor yapmak çok önemlidir. Düzenli olarak spor yamak bu hastaların kilo vermesine yardımcı olacaktır. İnsulin direnci olan kişilerde, oral antidiyabakteriler tedavi sürecinde kullanıla bilir. Polikistik over hastalığı tedavisi bu yöntemler doğrultusunda yapıla bilir.

Polikistik Over Nedir, Nasıl Tedavi edilir ve Nedenleri Nelerdir?

Polikistik Over Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Bu hastalıkta en çok kullanılan şey ilaçlardır. Siproteron asetat içeren diane 35 en çok kullanılan ilaçtır. Bu ilaç vücutta tüylenmeyi azaltır. Vücudun belli bölgelerinde oluşan akneleri azaltır. Adetin düzenli olarak gerçekleşmesini sağlar. Bebek istenmeyen hastalarda bu yöntem çok kullanılır.

Bunun nedeni ise bu yöntemin doğurganlığa etkisinin bulunmasıdır. Tüylenmede azalma görülmesi için bu ilaçların en az 6 ay süre ile kullanılması lazım. Bu süre de sürekli olarak kullanılması gerekir. Eğer sürekli olarak kullanıldıysa tüylerde azalma görülür. Tedavi 6 ay sürer dersek yanlış olmaz.

Pelikistik over sendromu tedavisi nedir? Dediğinizi duyar gibiyim.

Farklı yolları vardır bu hastalığın tedavisinde. Metformin, klomifen sitrat, antiandrojen ilaçlar, progesteron ve gnrh yöntemleri vardır. Hadi bunları inceleyelim.

Polikistik Over Nedir, Nasıl Tedavi edilir ve Nedenleri Nelerdir? 1

Metformin: Bu ilaçlar diyabet hastalığında kullanılmakta olan insülin geliştirici ilaçlardır. Polikistik over sendromunda da insülin direnci yükseldiği için bu ilaçlar sayesinde insülin direncini azaltmak için bir belirtinin düzenlenmesi sağlanır.

Metformin ilaçları, polikistik over sendromunun yanında zayıflamaya yardımcı olan bir ilaçtır ve kilo vermesi nedeniyle de şikayetleri azaltır. Hamilelik için yumutlama tedavisi gören hastalarda klomifen sitrat yöntem ile metforminin aynı anda kullanılmasının tedavi başarısını arttırdığı gözlemlenmiştir.

Klomifen Sitrat: Bebek isteği olan hastalarda yumurta büyütücü olarak klomifen sitrat verilir. Adetin 3. veya 5. gününde başlanıp, 5 gün sürer. Doktor kontrolü altında değilseniz asla ve asla bu ilaçları kullanmamanız gerekmektedir. Kullanmanız sonucunda kötü sonuçlar ortaya çıkarabilir. Klomifen ile 6 ay tedavi sürer. Tedavi sonrasında hastalarda %80 yumurtlama görülür. 6 aydan sonra doğurganlık oranı çok fazla azaldığı için kullanmaya devam edenler doğurganlıktan olabilirler.

Polikistik Over Nedir, Nasıl Tedavi edilir ve Nedenleri Nelerdir? 2

Antiandrojen ilaçlar: Bu ilaçlar testosteron sentezini azaltır. Bunun sonucunda tüylenme de azalır. Çok sık kullanılmamalıdır. Doğum kontrol hapları ve antiandrojen ilaçlar birlikte kullanıla bilirler. Fakat bu ilaçlar karaciğerde yan etki göstere bilir.

Progesteron: Aşırı tüylenme sorunu yaşamayan hastalarda, adet düzensizliği yaşayan kişilerin adetlerini düzene sokmak için kullanılır. 14 günlük sıklık süresi ile ayda 1 kez kullana bilirler.

GnRH analogları: Gonadotropinlerin azalmasını sağlar. Overlerde androjen üretiminin azalmasına neden olur. Çok fazla tercih edilmeyen bir yoldur. Bu nedenle pek fazla tercih edilmezler. Diğer yöntemlere göre daha az pratik olan bir yöntem olduğu için tercih sırasında sonuncu sırada dersek yanlış olmaz.