Ponpon Nasıl Yapılır

tarafından
3201
Ponpon Nasıl Yapılır

Ponpon Nasıl Yapılır
Ponpon hemen hemen herkes tarafından bilinen, şirin hoş görünümlü rengarenk süslerdir. Kelime anlamı olarak “yuvarlak püskül” demektir. Kalan kumaşları değerlendirmek için ponpon yapımı oldukça pratik bir uygulamadır.

Genel olarak kış aylarında berelerin tepelerinde görmeye alışık olduğumuz ponponların kullanım alanları aslında bilinenden daha geniştir. Ponponlardan paspas yapmak da dahil olmak üzere, çantalarda, atkılarda, şallarda, eldivenlerlerde ve kırlentlerde süs olarak da kullanabilirsiniz. Hatta sadece ponponlardan oluşan büyük ebatlarda halılar da vardır.

Ponpon-Nasil-Yapilir-kapi-susu

Ponpon Kapı Süsü

Ponpon-Nasil-Yapilir-paspas

Ponpon Paspas

Bunlardan başka ponponlardan oyuncak yapılabileceğini biliyor muydunuz? Geleneksel japon sanatı olan ponponlardan civcivler, kardan adamlar, filler, kurbağalar ve aklınıza gelen birçok hayvanın ve şeklin oyuncağını yapabilirsiniz.

Çatalla Ponpon Yapımı

Ponpon yapılışı genel olarak kolaydır. Artık kumaşlardan basit bir şekilde yapılabilir. Hatta birçok okulda el-işi derslerinde dahi öğretilmiştir. En basit anlamda kolay ponpon yapımı çatalla olandır. Çatalın uçlarından yapılan ponponlar oldukça cezbedici ve şirin şekillerde olur. Çatalla ponpon yapmak için gerekli olan malzemeler ise;  çok ince olmayan yün ip, çataka ve makastır. Gördüğünüz gibi basit ve maliyetsiz birkaç malzemeyle harika süslemeler ortaya çıkarılabilir.Catalla-Ponpon-Nasil-Yapilir

[reklam id=1]

  • Öncelikle ipin ponpon yaparken açılmaması gerekiyor. Bu nedenle ip önce çatala orta kısmından sabitlenir. Ardından ipi çatala dolamaya başlayın. Püsküllü bir ponpona kavuşmak isteniyorsa ipin sabırla 100-120 kere dolanması gerekiyor.
  • Sarma işlemi bittikten sonra ipi kesin ve aynı renkte ipten (isterseniz farklı renkte ip ya da kurdele de olabilir) bir miktar daha keserek sardığınız ipi çatalın ortasından sıkıca bağlayın. Ne kadar sıkı bağlarsanız ponponunuz o kadar sağlam olur.
  • Bu aşamadan sonra çatalın iki yan kısmından, düzgünce kesin. Çatalınızın ortası bağlı olacağı için yanlardan kesilen ipler püskül püskül olacaktır. Ancak ilk başta ortaya çıkan şekil size hiç de ponpona benzemiyormuş gibi görünebilir, endişe etmeyin, daha işiniz bitmedi. Makası alarak şeklin fazla ipliklerini düzeltmeye başlayın ve hafif hafif yuvarlamaya çalışın. Sonuç olarak o bildiğiniz yuvarlak ponpon şeklini kendiniz vermelisiniz.

Ponpon Paspas Yapımı

Ponponlardan yapılabilecek ev eşyaları arasında en bilinenlerinden biri ponpon paspastır. Ponpon paspas yapmak için tek ihtiyacınız olan şey ise ponpondur. Öncelikle normal bir şekilde, istediğiniz renklerde ve mümkün olduğu kadar aynı boyutlarda ponponların yapılması gerekiyor.

Ponpon-Nasil-Yapilir-paspas2

Ponpon-Nasil-Yapilir-paspas1

Ponpon Paspas

Ponponlarınızı tamamladıktan sonra (Ponponların uçlarındaki ipi uzun bırakmalısınız ki, rahatça sabitlenebilsin) halı kaydırmazınızı alın ve iğneye veya iki ucunu birleştirdiğiniz bir tel ucundan ponponun ipi ilmek batırın, diğer ucuyla da sıkı sıkı düğümler atın. Bu şekilde ilerleyerek halı kaydırmazınızı ponpon paspas görünümüne kavuşturabilirsiniz.

Bir başka ponpon yapılabilecek malzemede tüldür. Tülden ponpon yapımı, iplik ponpondan farklı olarak çöp şişlerin ucuna takılabilir ve yapraklı kurdelalar kullanılabilir. Özellikle düğünlerde, nişanlarda ve özel gecelerde iyi birer süs olurlar. Farklı renkte hazırlanıp demet haline getirilebilir ve tül çiçekler halinde sunulabilirler.tul-Ponpon-Nasil-Yapilir