Ponpon Paspas Yapımı

tarafından
608
Ponpon Paspas Yapımı

Ponpon yapımı çok kolay ve zahmetsiz olması yanında rengarenk şekillerde ve istenen boyutta yapıldığı için iyi bir süs aracı olarak kullanılmaktadır. Özellikle hanımların el becerileri ve zevkleri doğrultusunda şekilden şekle soktuğu, bir çok farklı üründen faydalanarak yaptığı ponponlar evlerin her köşesinde, elbiselerde, taçlarda, ayakkabılarda,  çantalar ve benzeri bir çok yerde karşımıza çıkmaktadır. Marifet atölyesi bayanların son icatlarından biri de ponpon paspas yapımı ile elde edilen paspaslardır.

Ponpon Paspas Yapımı

Ponpon paspas yapmak için bir çok ponponu bir arada kullanmak gerekmektedir. Bu biraz zahmet gerektirse de renk cümbüşü yapılabilmesi ve paspasa renklerden oluşan desenlerin verilebilmesi adına avantajlı bir durumdur. Ponpon paspas yapımı anlatımı aşağıda yer almaktadır. Ancak paspasımızı yapmadan önce ponpon paspas malzemeleri nelerdir inceleyelim.

[reklam id=1]

 1. İstenen renklerde ve sayıda ip
 2. 2 adet boş tuvalet kağıdı rulosu
 3. İstenilen ebatta halı kaydırmaz mat
 4. Bir adet makas

Sadece bu kadar malzeme kullanarak hem kendi isteğinize göre bir paspas elde edeceksiniz hem de çok cüzi bir bedele işleminizi yapmış olacaksınız. Şimdi adım adım ponpon paspas yapımı anlatımına bakalım.

Ponpon Paspas Yapımı 1

 1. Öncelikle iki adet boş tuvalet kağıdı rulosunu bir elimizin işaret parmağına ve orta parmağına geçiriyoruz.
 2. İpin ucunu iki rulonun arasına koyarak iki rulonun da etrafından dolanacak şekilde ipi rulolara sarıyoruz.
 3. Ruloların etrafına ipi sarma işlemimizi ponponumuz istediğimiz boyuta gelene kadar devam ediyoruz. Birden fazla ponpon yapacağımız için eğer hepsinin aynı boyutta olmasını isterseniz ipi sarma sayınızı not ederek her seferinde aynı miktarda sarabilirsiniz.
 4. Ponponumuz yeterli kabarıklığa geldikten sonra ipin fazlasını kesiyoruz ve kalan ipten alacağımız 10 cm kadar bir iple iki rulonun ortasından ponponumuzu bağlıyoruz.
 5. Ponponu sıkıca bağladıktan sonra ponponu sarmış olduğumuz rulodan yavaşça çekerek çıkartıyoruz.
 6. Ponponu bağladığımız ip ile tekrardan bir düğüm daha atıyoruz ve bağladığımız ipten fazla kalan kısmı kesmeden, ponponun sarmış olduğumuz iplerini her iki taraftan makas ile kesiyoruz.
 7. Daha sonra ponponun boyunu iplerin uçlarını keserek ayarlayabilir veya şeklini düzeltebiliriz.
 8. Ponpon paspas için bir sürü ponpona ihtiyacımız olacaktır. Bu nedenle çeşitli renklerde ve halı kaydırmaz matımızın üstünü dolduracak sayıda yukarıdaki işlemleri tekrarlayarak ponponlar yapıyoruz. Ponpon yaparken rulo yerine dilerseniz parmaklarınızı, bir çatal veya başka bir materyali de kullanabilirsiniz.
 9. Yeterli sayıda ponpon hazırladıktan sonra ponponları bir yere veya halı kaydırmazın üzerine dizerek paspasımızın şeklini tasarlıyoruz.
 10. Daha sonra sırasıyla ponponlarımızı, ortalarından bağladığımız ipin fazla kısımları ile halı kaydırmaza bağlıyoruz. Bütün ponponları bağladıktan sonra ponpon paspasımız artık hazır.

Ponpon Paspas Yapımı 2

Ponpon paspas hangi ipten yapılır diye düşünebilirsiniz elbette. En kullanışlı ve şık olarak yün ipler tercih edilmelidir. Çünkü hem daha yumuşak hem de sağlıklı olacaktır. Ancak buna dair bir şart tabii ki yoktur. Dilerseniz evinizde kullanmadığınız her hangi bir ipten faydalanabilirsiniz. Ancak kullandığınız iplerin aynı özelikte olması paspasınızın daha güzel görünmesini sağlayacaktır. Mümkünse kalın iplerin tercih edilmesi önerilir. Renk olarak ise ufkunuzun derinliklerindeki renkleri tercih edebilirsiniz