Ponza Taşı

tarafından
4693
Ponza Taşı

Ponza Taşı 

Ponza Taşı Nedir

Ponza ya da ponza taşı denildiğinde akla hemen nasır gelir.  Lavların en üst tabakasında oluşan ve hafif bir cam türü de diyebileceğimiz volkanik bir kayaç türü olan ponza, Antik Yunan’dan günümüze kadar kullanılagalmiştir. Latince adı “pumicite” olanponza taşı, ülkemizde topuk taşı, sünger taşı, nasır taşı, köpük taşı gibi isimlerle de anılmaktadır. İngiltere’de de “pumicite” adıyla bilinir. Çoğunlukla renkli olan ve eczanelerde, aktarlarda ve kozmetik marketlerde rahatlıkla bulunabilen ponza taşı son derece düşük maliyetli bir üründür.

Ponza taşı Türkiye’de Sivas, Bitlis, Nevşehir, Van, Ankara ve Kars gibi şehirlerde üretilmektedir. Dünya genelinde ise en fazla üretim ABD’de yapılmaktadır.

Ponza taşı ne işe yarar, sadece nasırları yok etmek için mi kullanılır? Elbette hayır. Bu taşın öyle farklı ve belki de ilk defa öğreneceğiniz kullanım alanları var ki… Ponza taşının Türkiye’deki üretim payı %45 oranındadır. Ponza taşı ismi her ne kadar nasırı çağrıştırsa da, yaygın olarak inşaat sektöründe yalıtım amaçlı olarak; bahçe bitkileri ve peyzaj düzenlemelerinde ve saksıların içinde dekoratif amaçlı olarak da kullanılmaktadır. Ponza taşı kullanımı bunlarla da sınırlı değil.

ponza tasi kullanimi

Ponza taşı, kot pantolonların taşlanmasında, silgilerde, cilt için üretilen peeling ürünlerinin yapımında, lastik kauçuk üretiminde, parlatma ürünü olarak, kedi dışkısının emilmesinde, seramik killerin içine dolgu metali olarak ve lavanta sabunu yapımında da kullanılmaktadır. Ancak bir nevi topuk törpüsü olan ponza taşı genel ve en bilinen şekliyle cilt bakımı ve cildin ölü derilerden arındırılması amacıyla, topuk temizleme ve nasırlı bölgelerin temizliğinde kullanılır.

[reklam id=1]

Ponza Taşı Nasıl Kullanılır

Ponza taşı özellikle topuklarda meydana gelen rahatsızlıkların giderilmesinde kullanıldığı için topuk taşı adıyla da bilinir. Topuklarınızdaki deri sertleştiğinde ve kalınlaştığında ponza taşı kullanabilirsiniz. Ponza taşı ile ayaklarınızdaki ölü deriler soyulacak, kan dolaşımı hızlanacak ve bakımlı bir görünüm elde edilecektir.

ponza tasi nasil kullanilir

Ponza taşının en uygun kullanım yeri banyodur. Banyo haricinde de kullanım mümkündür elbette. Ama banyo esnasında kullanıldığında sıcak suyun ve buharın etkisiyle yumuşayan derinin törpülenmesi daha rahat ve pratik olacağından, banyo esnasında kullanım daha fazla önerilmektedir. Banyo haricinde kullanacaksanız ayaklarınızı törpüleme öncesinde ılık suyla dolu bir kabın içinde 10-15 dakika boyunca bekletmeniz gerekir. Bu suyun içine biraz sıvı sabun da eklerseniz ayak deriniz daha iyi yumuşayacaktır. Bekleme süresi dolduğunda ponza taşını da ıslatarak uygulamaya geçebilirsiniz.

Ponza taşı yahut diğer ismiyle topuk taşını dairesel hareketlerle uygulamak ve 30-35 saniye boyunca problemli bölgeyi ovalamak yeterli olacaktır. Uygulama bittiğinde ayaklarınızı yıkayıp kurulayarak nemlendirici tatbik etmeniz yeterlidir.

topuk temizleme

Ponza taşı kullanımında hijyene ve uygulama sıklığına dikkat etmek gerekir. Ponza taşını her uygulamadan sonra mutlaka yıkayın. Çok sık aralıklarla ve fazla kuvvet uygulayarak yapılan uygulamalar ciltte tahriş ve yıpranma yaratabilir. Uygulamayı nazik ve ağır hareketlerle yapmak en doğrusudur. Ponza taşı ile topuk temizleme uygulamasını ayda iki kez yapmanız yeterlidir.

Ponza taşının bir de bacaklarda kullanımı  söz konusu. Ponza taşı bacaklarda nasıl kullanılır derseniz anlatalım.

 ponza tasi bacaklarda nasil kullanilir

Ponza taşı ile kıl dönmelerini ortadan kaldırabilirsiniz. Kökünden alınan tüyler gözenekten sapar ve yeniden gözenek içine girerek ters döner. Bacaklardaki bu kıl dönmeleri ponza taşı ile ortadan kaldırılabilmektedir.  Çok fazla bastırmadan kıl dönmelerinin olduğu bölgeleri ponza taşı ile ovun. Kıl dönmesi giderildikten sonra su ve elma sirkesini eşit oranlarda karıştırarak ovulan bölgeye sürebilirsiniz.

Ponza Taşı Nerede Satılır

Ponza taşını en kolay temin edeceğiniz yerler aktarlardır. Doğal ürünlerin, bitkisel yağların ve doğal karışımların satıldığı dükkanlar ve bazı eczanelerde de satılmaktadır.

Ponza Taşı Fiyatı

Ponza taşı ya da topuk taşı aktarlarda 2 TL, kozmetik marketlerde 3ila 5 TL civarında satılmaktadır.

ponza tasi nerede satilir