Porselen Makyaj Hakkında

tarafından
4019
Porselen Makyaj Hakkında

Porselen Makyaj Hakkında
Özellikle yara, yanık ve derin sivilce izleriyle kaplı ciltlere ve ekran ve sahne dünyasında iş yapan kişilere uygulanan, yoğun kapatıcı özelliği olan bir makyaj türüdür porselen makyaj. Ağır katmanlı ve yoğun bir makyaj olduğu için daha çok katalog ve film çekimleri öncesinde tercih edilen, normal yüz hatlarına ve sağlıklı cilde sahip kişiler için çok önerilmeyen bir makyajdır da aynı zamanda.


Porselen makyaj yapımı profesyonel dokunuşlar gerektirdiğinden işinde uzman bir makyözden yardım almak gerekecektir. Yapı olarak mat, soğuk ve kalın bir karakteristiği olan porselen makyajda, günlük makyajda kullanılan hafif pudraların yerini taş pudralar alıyor. Su ile karıştırılarak kullanılan taş pudra yoğun bir kapatıcı etkiye sahip olduğu için taşıması zor bir makyaj zemini oluşturuyor. Porselen makyajda kullanılan göz farları da yine gündelik far dokusundan hayli farklı ve yoğun yapıda olduğundan, çok ciddi cilt problemleri yaşanmıyorsa ve profesyonel bir fotoğraf, katalog, sinema yahut dizi çekimi gerçekleştirilmeyecekse, kullanılması salık verilmeyen malzeme ve makyaj türüdür.

Porselen makyajda ten rengi ile, fondöten ve pudra tonlarının birbiriyle uyumlu olması gerekir. Tersi bir durumda, zaten yapay olan bu makyaj, yüzünüzde iyice sırıtacak ve maske gibi duracaktır.

Sert ve düzeltilmesi zor bir makyaj olduğundan, porselen makyaj ehil eller aracılığıyla yapılmalı, düzeltme gerektirecek hatalara izin verilmeden tek seferde yapılmalıdır; zira düzeltme aşamasında ciltte zorlayıcı ve tahriş edici problemler yaşanabilir. Porselen makyajı düzeltme, tazeleme, rötuşlama gibi şansınız olmayacağından tek seferde yapılarak kullanılması ve arındırılması gereken bir makyaj türüdür.

Porselen-Makyaj-Hakkında2

[reklam id=1]

Bu makyajın amaçlarından biri de yüzde makyaj yokmuş gibi doğal ve duru bir izlenim vermektir. Ama bu gece ortamlarında ve çekim için özel ayarlanan spot ışıkları altında gerçek kimliğine bürünecektir. Porselen makyaj gündüz ışığında ve doğal ışıkta son derece yapay ve belirgin duracaktır. 42 saatlik dayanma süresi olan ve sıcağa dirençli olan porselen makyaj, terlemeden de etkilenmeyecek bir dokuya sahiptir.

Hassas ve alerjik bir cilt yapısına sahipseniz, porselen makyaj cildinizi epey zorlayacak, sonrasında tahriş olan ciltte yeniden porselen makyajın kapatıcı özelliğine ihtiyaç duyulacaktır. Bu nedenle çok gerekli olmadıkça ve profesyonel bir sebep gerekmedikçe, bu sert ve zorlayıcı makyaj tercih edilmemelidir.

Porselen-Makyaj-Hakkında1
Porselen Makyaj Fiyatları
Porselen makyaj fiyatları, makyajın yapıldığı mekan ve uzmanına göre değişkenlik gösteren bir skalaya sahiptir. Profesyonel makyözler ve özel ürünlerle yapılan bir makyaj olduğundan, maliyetli bir makyajdır. Ortalama olarak 70 TL ile 200 TL arasında bir aralıkta fiyatlandırma söz konusudur.

Porselen Makyaj Modelleri
Hata kabul etmeyen bir işlem ve çıkarılması zor bir yapıda olduğu için tek seferde karar verilip uygulanması gereken detaylara sahip olan bumakyaj türünde, ne tür bir model istediğiniz sizin seçiminize yahut çekim amaçlı yapılıyorsa yönetmenin tercihine bağlıdır. Yüzde hiç yokmuş gibi son derece yalın ve doğal porselen makyaj modelleri olduğu gibi, hem göz, hem de dudak hatlarını ortaya çıkaran belirgin ve marjinal makyaj modelleri de mevcuttur.

Porselen makyaj yapımı hayli meşakkatli, uzmanlık ve tecrübe isteyen bir uygulamadır ve çok özel anlar dışında sık olarak uygulanmamalıdır.