Porselen Makyaj Nasıl Yapılır?

tarafından
23502
Porselen Makyaj Nasıl Yapılır?

Porselen makyaj nasıl yapılır?

Porselen makyaj nedir?
Porselen makyajı, diğer makyajlardan ayıran kullanılan malzeme ve elde edilen görüntüdür. Porselen makyajda daha mat ve donuk bir görüntü elde edilmektedir. Standart makyaj malzemeleriyle yapılan makyaj günlük makyaj için uygunken, porselen makyaj günlük kullanım için uygun olmayan bir makyaj türüdür. Nedeni ise fazlasıyla yoğun ve doğal olmayan bir görüntü elde edilmesidir. Ancak nişan, düğün vb. özel günler için ideal bir makyaj türüdür. Özellikle fotoğraflarda çok güzel bir görüntü elde edilmektedir.

Porselen makyajı profesyonel ellerde yaptırmak çok önemlidir. Çünkü hata kabul etmeye bir makyajdır. Ayrıca diğer makyaja göre tazeleme, düzeltme vs. gibi durumlar söz konusu olmadığından daha çok dikkat gerektirir.

Son olarak ciddi cilt problemlerine sahipseniz, porselen makyaj ile cildiniz uzun süre havasız kalacağından bu makyaj türünü uygulamaktan kaçınınız.

Porselen makyaj nasıl yapılır?
Porselen makyaj aşamaları da normal makyaj aşamalarıyla aynıdır ancak kullanılan malzeme farklıdır.

Fondöten ve Pudra: Standart makyajdan farklı olarak porselen makyajda kullanılan pudra “taş pudra” olarak adlandırılmakta ve sulandırılarak kullanılmaktadır. Bu pudra çok yoğun ve kapatıcı bir etki yaratmaktadır. Porselen makyajdaki amaç daha mat bir görüntü elde etmek olduğundan parlak fondöten ve pudralardan kaçınmak gerekmektedir. Ve açıkta kalan boyun, dekolte, kulak kenarı gibi kısımlara da uygulama yapmayı unutmayın.

Göz Makyajı: Porselen makyajda yüzünüzün ön planda olması asıl amaç olduğundan göz makyajınızı mümkün olduğunca açık tonlarda uygulamalısınız. Göz makyajınızda can alıcı nokta takma kirpikler olabilir.

Allık: Çok açık ve mat renklerde allık kullanmak ve bunu uygularken keskin çizgiler yerine daha yumuşak ve dairesel hareketlerle uygulamak yine porselen makyajda olmazsa olmaz noktalardandır.

Dudak: Kullanacağınız ruj tamamen size kalmış bir şeydir. Çok donuk ve mat bir renk seçebileceğiniz gibi, çok canlı vişneçürükleri, kırmızılar da kullanarak zıtlığın uyumunu yakalayabilirsiniz.

Makyaj

Makyaj, yüzyıllardır kadınların en büyük tutkusu olmuştur. Kimisi hatalarını kamufle etmek için, kimisiyse güzelliklerine güzellik katmak için makyaj malzemelerine başvurmuştur. Makyaj yapmak kadar önemli olan bir şey var ki, o da doğru malzemeler ve renkler ile doğru makyajı yapmaktır.

porselen-makyaj-nasıl-yapılır1

Makyaj nasıl yapılır?
Doğru ve profesyonel bir makyajın aşamaları şöyledir:

  • Fondöten ve pudra
  • Göz makyajı
  • Allık
  • Dudak

Fondöten ve pudra: Makyajın ilk aşamasıdır. Fondöten uygulamadan önce cildinizin iyice temizlenmiş ve nemlendirilmiş olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Cildinizde yer alan kusurları kapatmak için kapatıcı uygulayıp, fondöten aşamasına öyle geçebilirsiniz. Fondöten kullanımında önemli olan unsurlardan biri ten renginize uygun bir fondöten seçmeniz ve uygularken sadece yüzünüze değil boyun kısmınıza ve varsa dekolte kısımlarına da tonlamayı tutturmak adına sürmektir. Bazı koyu bazlı fondötenleri uygularken sulandırarak sürüş kolaylığı sağlayabilirsiniz. Ayrıca daha profesyonel bir görüntü elde etmek için fondöten fırçası ya da süngeri kullanmanızı tavsiye ederim.

Fondöten aşaması bittikten sonra, fondöten ile uyumlu renkte bir pudra ile daha muntazam ve kalıcı bir görüntü elde edebilirsiniz. Pudra sürerken dikkat etmeniz gereken şey ise vurgulamak istediğiniz yerlere biraz daha yoğun bir uygulama yaparsanız yüz şekliniz daha ön plana çıkacaktır.

[reklam id=1]

Göz makyajı: Makyajınızda ikinci aşama göz makyajıdır. Far, kalem, eyeliner, rimel vb. uygulamalara geçmeden piyasada göz bazı ya da makyaj bazı adı altında satılan ürünlerden kullanırsanız, sonrasında sürdüğünüz renklerden daha kaliteli bir sonuç alırsınız. Eğer mevcut bir göz bazınız yoksa ten rengi bir göz farı da işinizi görebilir. Ayrıca gece makyajı yapıyorsanız ten rengi farınızı ışıltılı olanlardan seçerseniz daha yoğun ve şık bir görüntü elde edersiniz.

Sıra geldi far sürmeye… Far sürerken birbiriyle uyumlu renklerle gölgeleme yapmanız, dümdüz bir far sürmekten daha güzel bir görüntü elde etmenizi sağlayacaktır. Tonlama yaparken göz pınarına yakın kısımlara açık, kuyruk kısmına yakın kısımlara ise daha koyu renklerle tonlama yaparsanız daha güzel bir sonuç elde edersiniz. Ayrıca gözaltlarınıza da çok hafif şekilde kullandığınız farlardan sürerseniz daha bütün bir görüntü elde edersiniz. Özellikle gece makyajında göz pınarlarınıza beyaz sedefli bir renkten hafif dokunuşlar yaparsanız şık bir görüntü olacaktır.

Far ile de işiniz bittiğine göre kalem ve eyelinerınızı da makyajınıza göre ince veya kalın bir şekilde sürüp, rimelinizi de hem üst hem alt kirpiklerinize sürerek göz makyajınızı tamamlamış olursunuz.

Gelelim can alıcı noktaya… Göz makyajınızı yaparken –özellikle koyu renk göz makyajında- göz altlarınıza dökülen küçük tozlardan fondöteninize zarar gelmeden kurtulmak için pudranız için kullandığınız fırça veya yine büyük başka bir fırçayla hafif dokunuşlar yaparsanız; hem kalıntıları ortadan kaldırmış olursunuz hem de fondöteninizi zararsız bir şekilde kurtarırsınız J

Allık: Yüzünüze daha canlı bir görüntü vermek için teninize ve makyajınıza uygun bir allık seçerek elmacık kemiklerinize, yanağınızın yan taraflarına ve bütünlüğü sağlamak amacıyla alın, burun ve çenenize de hafif dokunuşlarla allığı sürerek makyajınızı bütünlemiş olursunuz.

Dudak: Makyajınızı son aşamasını, yine makyajınızla uyumlu bir rujla tamamlayabilirsiniz. Rujunuzun daha kalıcı ve rengin daha net olması için önce ruju sürüp bir peçeteyi dudaklarınızın arasına bir peçete alıp bastırır ve sonrasında ikinci kat ruju sürebilirsiniz.

En son piyasada makyaj sabitleyici olarak satılan spreylerden yüzünüze sıkarak makyajınıza daha kalıcı bir hal verebilirsiniz.

porselen-makyaj-nasıl-yapılır2