Portakal Kabuğunun Faydaları

tarafından
516
Portakal Kabuğunun Faydaları

Portakalı neredeyse herkes severek tüketir. Ancak birçoğumuzun atladığı bir konu vardır ki o da portakalın soyarak attığımız kabuklarıdır. Çünkü portakalın kabukları da en az içi kadar faydalıdır. Portakal kabuğu bol miktarda vitamin ve mineral içeren ve sağlığımız için önemi büyük olan bulunmaz bir nimettir. Portakal kabuğu doğası gereği acı bir tada sahiptir.

Ancak bu şifa deposundan mahrum kalmamak için portakal kabuğunu rendeleyerek yemeklerinize, salatalarınıza, kek ya da diğer hamur işlerinize katarak gönül rahatlığıyla onun besleyici içeriğinden faydalanabilirsiniz. Ortalama bir portakalın kabuğu yaklaşık olarak 15 gram karbonhidrat, 6 gram lif, 0,5 gram protein ve 0,6 gram portakal yağı içerir.

[reklam id=1]

Bunun yanında portakal kabuğu demir, kalsiyum, çinko, bakır ve magnezyum mineralleri, A, B ve C vitaminleri, tangeritin, nobiletin ve d-limonen gibi fitokimyasal maddeler yönünden de oldukça zengin olan faydalı bir besindir. Portakal kabuğunun içeriğinden biraz bahsettiğimize göre şimdi de bu şifa deposunun sağlığımız için faydalarına bir göz atalım.

Portakal kabuğunun en önemli özelliği kanser önleyici olmasıdır. Portakal kabuğu C vitamini ve sahip olduğu diğer fitokimyasal maddelerle kanser riskini azaltır. Güneşin zararlı etkilerinden de koruyucu olduğu için cilt kanserini de önlemeye yardımcı olur.

Portakal Kabuğunun Faydaları

  • Kötü kolesterolü düşürür ve kolesterol dengesinin korunmasına yardımcı olur.
  • Portakal kabuğunun metabolizmayı düşürücü ve yağ yakımını hızlandırıcı etkisi bulunmaktadır. Bu özelliği ile kilo vermek isteyenlerin bir numaralı tercihidir.
  • İçerdiği liflerle kabızlık problemlerinin giderilmesine yardımcı olur.
  • Kandaki şeker miktarının düzenlenmesinde önemli bir rol oynar.
  • Soğuk algınlığı, grip ya da nezle gibi özellikle kış aylarında görülen rahatsızlıklara karşı koruyucu etkisi vardır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirerek mikroplara karşı direnci arttırır.

Portakal Kabuğunun Faydaları 2

Eğer ufak bir parça portakal kabuğu çiğnerseniz ağzınızdaki kötü kokunun azalmasına ve yok olmasına yardımcı olacaktır.

Portakal kabuğunun beyaz kısmı dişlere sürüldüğünde dişlere parlaklık ve beyazlık verir.

Aynı şekilde portakal kabuğu cilde sürüldüğünde cildin beyazlamasına ve lekelerin azalmasına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda bu uygulama tıkanmış gözeneklerin açılarak cildin tazelenip canlanmasında da oldukça etkili bir yöntemdir.

  • Tüm bunların yanında portakal kabuğu iyi bir selülit giderici özelliktedir.
  • Enfeksiyon hastalıklarına karşı mücadelede oldukça faydalıdır.
  • Kalp ve damar rahatsızlarının giderilmesi amacıyla tüketilmektedir.
  • Sindirim sistemimizin güçlenmesine ve temizlenmesine yardımcı olur.

Portakal Kabuğunun Faydaları 3

Görüldüğü gibi portakal kabuğunun sağlığımız için birçok faydası bulunmaktadır. Bunun yanında zirai ilaç olabilme ihtimaline karşı portakal kabuğunu kullanmadan önce güzelce yıkamamız gerekir. Bu şekilde daha sağlıklı bir tüketim yapmış oluruz.