Pratik Fırın Temizleme Yöntemleri

tarafından
472
Pratik Fırın Temizleme Yöntemleri

Burada sarf edilen kolay fırın temizliği tekniğinde kullanacağınız malzemeleri aynı şekilde yağlı ve kararmış tava ve tencerelerin hijyenikliğinde, yanmış ve sararmış çaydanlık hijyenikliği içeresinde kullanabilirsiniz.

Pratik Fırın Temizleme Yöntemleri 1

Kolay Fırın İçi Temizleme Tekniği

Kasenin içine yetecek kadar kabartma tozu ve su ile koyu kıvamlı bir macun elde edin. Macunun kıvamı temizlikte sarf edilen cif gibi olmalı. Hazırladığınız macunu fırının amacıyla ve fırın camına iyice sürün. Bütün yağlı bölgelere bu macunu üstünde bir katman oluşacak şekilde sürmelisiniz.

[reklam id=1]

Fırının bütün yüzeyini bu macunla kapladıktan sonra en az 12 saat fırının kapağını kapatın en az bir gece bu şekilde bekletin. Yaklaşık 12-16 saat sonra Islak Bir sünger ya da sert bir bez ile kurumaya başlamış olan Karbonatlı macunun üstündeki tabakayı inceden alın. Dikkat edin bütün macunu kökten temizlemeyin.

Sprey şişenin amacıyla sirke koyun ve kabartma tozu ile oluşturulan macunun bulunduğu her yere sirke sıkın. Kabartma tozu ile Sirke ilişki ettiği vakit Köpürme oluşacaktır bu sizi endişelendirmesin. Bu şekilde 30 dakika kadar bekletin ve Sünger yardımı ile kalan bütün macunu temizleyerek fırının amacıyla en son temiz duru bol su ile silin.

Pratik Fırın Temizleme Yöntemleri 2

Fırın Camı Nasıl Kolay Temizlenir?

Fırın camında meydana gelen Yanık ve kalın yağ tabakası içerisinde tekrar aynı şekilde Karbonat ve su karıştırılarak macun elde edin. Bu macunu kalın bir tabaka durumunda fırın camında bekletin ve bu bölge yumuşadıktan sonra ıslak bez ile güzelce temizleyin. Eğer fırın camı çok pis ise o vakit bekletme vaktini daha uzun tutmalısınız.

Eğer kendi kendini temizleyen bir fırınınız yoksa fırın temizlemek kabus gibidir. Piyasadaki fırın temizleyicilerin fazlası kostik ve amonyak gibi toksik mamuller içerir.

Sprey şeklinde olan fırın temizleyiciler program esnasında havada zerrecikler oluşturdukları amacıyla solunumla akciğerlere zarar verebilir, cilde ya da gözlere ilişki edebilir ve pişirdiğiniz yemeklere nüfuz ederek sağlığınız amacıyla tehdit oluştururlar.

Pratik Fırın Temizleme Yöntemleri 3

Kimyasal Madde Kullanmadan Fırın Temizlemenin Püf Noktaları

Temizlik ve hijyen sağlık açısından son derece önemlidir.  Temizlik işlemlerinin genel olarak görüntü olarak yapıldığı tahmin edilse dahi her daim insan sağlığı açısından önem sarf edildiği bilinmektedir. Annelerin genel olarak temizlik yapma işlemleri son derece önemlidir.

Buna bağlı olarak temizlik işlemlerinden fırın ön plana çıkıyor. Genellikle yemek yapılan ya da pasta türü yiyecekler yapılması sonucunda temiz tutulması önem sarf edilmektedir. Mikroplardan arınmaya çalışırken toksik maddelerle sağlığınıza ve tabiata zarar vermemeye ilgi edin.

Temizlik esnasında ve ardından hiçbir zararlı kimyasala maruz kalmamak amacıyla son derece etkili ve natürel bir fırın temizleyiciyi evde kolayca hazırlayabilirsiniz.

Pratik Fırın Temizleme Yöntemleri 4

Gerekli Malzemeler Nelerdir?

  • 1/2 su bardağı sıvı sabun (ya da sıvı arap sabunu)
  • 1,5 su bardağı karbonat
  • 1/4 su bardağı beyaz sirke ( doğal bir elma sirkesi)
  • Yeterince su

Doğal Fırın Temizleyici Nasıl Hazırlanır?

Yukarıda ölçüleri verdiği malzemeler sabun, karbonat ve sirke yeteri kadar su ile karıştırıp sürülebilir kıvamda bir macun hazırlayın.

Mikrodalga Fırın Nasıl Temizlenir?

Mikrodalga fırınlar buharla temizlenir. Bunun amacıyla bir kaba 200 ml su ve 50 ml sirke koyun ve fırını yüksek ayarda 5 dakika ısıtın.

Pratik Fırın Temizleme Yöntemleri 5

Kap ve içeresindeki karışım soğuduktan sonra amacıyla batırdığınız bir sünger ya da temiz bezle iç yüzeylere sıçramış olan kirleri silin. Daha sonra süngere biraz arap sabunu koyup fırının kenarlarını, üstünü ve kapağının amacıyla temizleyin.