Pratik Tavuk Göğsü Tarifi

tarafından
283
Pratik Tavuk Göğsü Tarifi

Pratik Tavuk Göğsü Tarifi Malzemeleri

 • 100 gr. margarin (oda sıcaklığında)
 • 1 su bardağından biraz az un (daha rahat olacaksa tam ölçü olarak: 1 yarım bardak + çeyrek yarım bardak ölçüsü kullanılabilir)
 • 4 su bardağı süt (800 ml.)
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 1 paket vanilya
 • 1 tane damla sakızı
 • Tarçın

[reklam id=1]

Pratik Tavuk Göğsü Tarifi Yapılışı 

 1. İlk önce margarin bir tencereye konulur ve ocağın altı yakılarak tenceredeki margarin ocağa konulup eritilir.
 2. Margarin eridikten sonra tencereye un ilave edilerek bir süre kavurulur. Daha sonra tencere içerisine süt ve toz şekerde eklenerek muhallebi kıvamını alıncaya kadar pişirilir. Pişme işlemi tamamlandığında ocak kapatılarak muhallebi ocaktan alınır.
 3. Tezgâha alınan tencere içerisindeki muhallebiye vanilya ile damla sakızı ilave edilir ve mikser yardımıyla 4 – 5 dakika karıştırılır.
 4. Bu işlem tamamlandıktan sonra cam bir borcam zemini elle ıslatılır ve içerisine pişirilen muhallebi dökülür. Hazırlanan borcamın bütün alanına eşit şekilde yayılması için muhallebi düzeltilir.
 5. Muhallebi tamamen eşit şekilde borcam içerisinde yayıldıktan sonra üzeri streç film ile kapatılarak buzdolabında en az 3 – 4 saat dinlenmeye bırakılır. Muhallebi ne kadar uzun süre bekletilirse o kadar iyi olur.
 6. Tarçın ile üzerini süsleme işlemi istenirse borcam ile buzdolabında dinlendirme aşamasına gelindiğinde üzerine serpilerek yapılır, istenirse de servis etmek için buzdolabından çıkartıldığında kesilerek rulo haline getirildikten sonra üzerine dökülerek yapılır.

Önemli not : Servis edilmek için tavuk göğsü tarifi sonundaki kesme işlemi yaparken kullanılan bıçak ve spatula ıslatılmalıdır. Aksi takdirde yapışarak istenilen şekil verilemeyebilir.

Afiyet olsun.