Prezervatif Ne İşe Yarar?

tarafından
481
Prezervatif Ne İşe Yarar?

Prezervatif ne demek? Sorusuna karşın, cinsel temas ile bulaşabilecek hastalıklara karşı koruma sağlar. Adamların aile planlamasına katılımı için teşvik edicidir. Prezervatif satın almak için doktora gitmek gerekmez, reçete ile sayılmaz. İhtiva etmiş olduğu maddelere alerjik tepki gösterenler hariç, sağlığa herhangi bir zararı bulunmaz.

Prezervatif Ne İşe Yarar? 1

Kullanımı için üst yahut alt yaş limiti yoktur. Cinsel birlikteliğin duraksamasına yol açabilir. Adamların erekte olmasını zorlaştırabilir. Bulunulan her cinsel ilişki için yeni bir prezervatif takma uygun görülür. Şu sebeple de gebelik meydana gelebilir. Bu şeklinde durumlarda ertesi gün hapı şeklinde acil korunma yöntemleri devreye girmelidir.

Bu haplar cinsel ilişkiden sonraki en kısa zamanda alınmalıdır. Cinsel ilişkiden en geç olarak 72 saat daha sonra alınabilir. Yalnız süre ilerledikçe etkinliğini kaybedeceği bilinmelidir. Doğru kullanılması durumunda gebelikten %97 koruma sağlar. Bu kapsamda ise prezervatif nedir? Sorusunun yanıtları, son derece büyük bir önem arz etmektedir.

[reklam id=1]

Prezervatif cinsel ilişkide penisin erekte olması durumunda takılmalıdır. Kondom, İlk olarak penisin ucuna yerleştirilmelidir. Prezervatif kullanımı sırasında, prezervatifin penisi olabildiğince kaplaması gerekmektedir. Yalnızca ucunda olmamalıdır. Her prezervatif, yalnızca bir kullanım içindir. Aynı prezervatif, yıkanıp gene kullanılmamalıdır. Prezervatifin üzerine kayganlaştırıcı amacıyla çeşitli maddeler sürülmemelidir. Bu maddeler, prezervatifin yırtılmasına yol açabilir.

Cinsel ilişkiden ondan sonra, boşalma durumunda beklenmemeli, penis erekte haldeyken vajinadan çıkarılmalıdır. Penis henüz sert iken vajinadan çıkılmalı ve kontrollü bir şekilde prezervatif de tutulmaya devam edilmelidir. İçindeki spermler de vajinaya girerek gebelik riskini arttırabilir.

Prezervatif Ne İşe Yarar? 2

Prezervatifler, soğuk ortamda muhafaza edilmeli. Sıcak ortamda kalan prezervatifler bozulabilir. Prezervatiflerin son kullanım tarihleri vardır. Bu tarihlere mutlaka dikkat edilmelidir. Aksi şekilde gebelikten koruyucu özellikleri kaybolabilir. Prezervatifler paketlerinden çıkarılırken makas şeklinde delici veya kesici aletler kullanılmamalıdır. Paketin uygun yerlerinden çıkartıp kullanmakta yarar vardır. Penis boyuna uygun ürünler kullanmakta fayda vardır.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan koruma sağlamak isteyenler, farklı bir doğum denetim yöntemi ile korunmak istemeyenler için ve cinsel ilişkide sık sık bulunmayanlar için oldukça etkilidir. Vasektomi arkasından geçici olarak korunması ihtiyaç duyulan erkekler için uygun bir yöntemdir.

Prezervatiflerin her bir cinsel ilişki için yeniden takılması ve her defasında yeni ve temiz olanının tercih edilmesi gerekmektedir. Prezervatif erekte olmuş penise takılmalıdır. Prezervatifin katları bu şekilde açılmalıdır.

Prezervatif kullanmak,  yalnızca tek kullanımlıktır. Kullanıldıktan sonrasında atılmalıdır. Prezervatifin kayganlaşması için çeşitli maddeler kullanmamak gerekir. Bu maddeler prezervatifin koruyuculuğunu azaltır. Prezervatifler serin ve karanlık bir ortamda muhafaza edilmelidir. Sıcak bir ortamda muhafaza edilen prezervatiflerin deformasyona uğramış riski vardır.

Prezervatif Ne İşe Yarar? 3

Her bir prezervatif tek kullanımlıktır. Her cinsel ilişkide yeni bir kondom takılmalıdır. Prezervatifin çıkarılması peşinden, korunmadan cinsel ilişkiye girmemek gerekir. Peniste sperm hücresi kalma riski vardır. Bunun haricinde HIV karşıtı şu demek oluyor ki Anti HIV prezervatifler de piyasada bulunmaktadır. Prezervatif, penis erekte olduğu an takılmalıdır. Toplumda en yaygın olarak yapılan hatalardan biri, prezervatifin derhal cinsel ilişkide bulunulmadan önce takılmasıdır.

Şu sebeple beklenmeyen gebelikler olabilir. Kondomlar ulaşılması basit koruyuculardır. Basit bir biçimde temin edilebilir. Prezervatifler, AIDS, Hepatit B, Hepatit C hastalıkları gibi problemlerin cinsel ilişkide bulaşmasını engeller ya da riskin azalmasını sağlar. Bu konum çok ender şekilde görülen bir durumdur. Özellikle de yeni evli çiftlerde karşılaşılır. Prezervatif yanlış kullanım şekilleri dolayısı ile vajinada sıkışabilir ve çıkmayabilir. Şayet elinizle prezervatifi çıkaramıyorsanız, ne olursa olsun bir jinekologdan yardım istemelisiniz.