Probiyotikler ve Sağlığa Olan Faydaları

tarafından
965
Probiyotikler ve Sağlığa Olan Faydaları

Probiyotik insan vücudunda bulunan ve sindirim sisteminde belirli sayıda, tüketildiğinde bağırsaklarda mevcut bakterilerin dengesini sağlayan canlı mikroorganizmalardır. Probiyotiklerin içinde aynı zamanda bazı bileşenler bulunur. Probiyotikler bağırsaklarda mevcut ne kadar yoğunluk elde etmişse hastalıklara karşı direnciniz de o kadar fazlalaşıp koruma altına girmiş demektir.

Probiyotikler ve Sağlığa Olan Faydaları

Vücut anatomisi mevcut hücrelerin 10 katı kadar fazla bakteri içerir. Bu bakteriler de yüzde 90 olarak bağırsaklarda yaşamını sürdürür. Bakteri deyip geçmemek gerekiyor. Bu bakteriler bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinden, alerjik tepkilerin önlenmesine, sindirim sisteminin güçlü çalışmasına, bağırsak sistemlerinin iyileştirilmesine uzanan faydalara sahiptir.

Son araştırmalar ışığında bağırsaklarda bulunan bakteri dengelenmesi olan vücut anatomilerinde beyin, kalp ve damar hastalıklarına daha az rastlanıldığı belirlenmiştir. Bu bakteriler aynı zamanda felçlere ve kalp krizine karşı önemli korunmalar sağlamaktadır. Bakterileri çoğaltmanın en sağlıklı yollarından biri de yoğurt, mayalanmış yiyecekler tüketmekten geçiyor.

[reklam id=1]

İyi huylu bakterilere zarar vermemenin tek yolu antibiyotik kullanımından uzak durulması.. Antibiyotik kullanımı yararlı bu bakterilerin sayılarını ciddi biçimde azaltıyor.

Probiyotikler Çok Yararlı Bakteriler

Son yıllarda yapılan çalışmalar sonucunda probiyotiklerin yararlı bakteriler olduğu ortaya çıkarılmıştır. Bu bakteriler bağırsak ve mide poliplerinde, sindirimle ilgili problemler yaşayanlarda, ülser, reflü, gastrit şikâyeti olanlarda, pastik kolon tedavilerinde, kabızlık ve ishal vb. bağırsakların düzensizliğinde, şişkinlik ve hazımsızlık şikâyetleri sonucu oluşan rahatsızlıklarda önemli katkılarda bulunuyor.

Probiyotikler ve Sağlığa Olan Faydaları 1

Probiyotikler kronik hastalıklara yakalanan, yatalak olan kişilerde en etkili bakteri olarak bilinir. Aynı zamanda vücut tarafından alınan zararlı mikropların, bağırsaklardaki parazit ve mantarların yok edilmesinde önemli görevlerde bulunur. Probiyotik adı verilen bakteriler vücuttaki kan şekerini dengeler. Karaciğer rahatsızlıklarında ortaya çıkan rahatsızlıklarda ve kandaki kolesterol düzeyinin dengelenmesinde aktif rol oynamaktadır.

Probiyotikler hamilelik dönemlerinde lohusalara verilen kefir, probiyotik yoğurt vb. süt ürünleriyle sindirim sorunlarını ortadan kaldırır. Depresyon tedavisinde en etkin tüketim maddeleri probiyotik içeren besinlerden oluşur.

Vücuda Önemli Fonksiyonlar Sağlıyor

Probiyotikler kötü bakterilerin sebebiyet verdiği enfeksiyonların gelişimini yavaşlatır. B grubu vitaminlerin ve K grubu vitaminin üretimini ve organizmadaki emilimini sağlamaktadır.

Probiyotikler ve Sağlığa Olan Faydaları 2

Probiyotikler kemik gelişiminde oldukça fonksiyonel özelliklere sahiptir. Bu bakteriler kalsiyumun doğal liflerle birlikte bağırsaklardaki emilimini arttırdığı, osteoporoz gelişimini önlemede ve vücudun formda kalınmasında büyük role sahiptir.

Sayılamayacak kadar fonksiyonel özellik taşıyan probiyotikler günlük beslenmede yan faktör olarak program içine alınarak başlıca sorun yaratan mide ve bağırsak sorunları önlenmekte sindirim ve bağırsak sistemlerinin daha sağlıklı çalışmasına olanak sağlanır.

Pek Çok Gıdada Bol Miktarda Bulunuyor

Probiyotik içeren bakterili gıdalarda, yiyeceklerdeki vitaminlerle minerallerin emilimini çoğaltır. Bu gıdaların sağlıklı ve düzenli tüketilmeleri halinde ishal, kolit, kabızlık, gaz, sindirim bozukluğu, kolon kanserleri gibi hastalıkların önüne geçilmiş olunur.

Probiyotikler ve Sağlığa Olan Faydaları 4

Doğal probiyotik gıdalardan bazıları arasında; süzme peynir, yoğurt, ayran, kefir, lahana turşusu, turşu ve zeytin (pastörize olmamış), pirinç, siyah mercimek, fermente edilmiş soya salçası, fermente edilmiş baharatlı lahana vb. bulunur. Yararlı bakteriler açısından zengin içerikli yiyecekler alternatif tıpta da kullanılmaktadır.

Bunlar toz, kapsül ve tablet halinde üretilmektedir. Bu ürünlerin aşırı tüketimi halinde bağırsaklarda bulunan doğal bakteriler yok olabilir, gaz ve şişkinlik gibi yan etkilere yol açmaktadır.