Prolaktin Hormonu

tarafından
234
Prolaktin Hormonu

Prolaktin hormonu 200’e yakın aminoasitten oluşan bir proteindir. Beynin orta bölgesinde bulunan ve hipofiz adında olan salgı bezi tarafınca salgılanmaktadır. Hem hanım, bununla birlikte erkekte mevcuttur, farklı aralıklarla salgılandığı için günün farklı saatlerindeki düzeyleri değişkendir, örneğin uyku başlangıcından derhal ondan daha sonra artar ve gecenin sonuna kadar artış devam eder.

Prolaktin Hormonu

Bunun yanı sıra stres, yiyecek yeme, memenin ihtarlması, emzirme ve hanımlarda yumurtanın çatlama dönemindeki östrojen yükselmesi prolaktin salınımını arttıran öteki faktörlerdir. Prolaktin tesir gösterdiği en önemli organ memedir. Gebelik süresince meme dokusunun gelişmesini sağlar.

Gebelikte mevcut olan yüksek östrojen ve progesteron hormonları doğumdan ondan derhal ondan sonra hızla düşmekte ve böylece prolaktini emzirmeyi başlatmasına olanak sağlamaktadır.

[reklam id=1]

Prolaktin Hormonu Nedir?

Prolaktin hormonun yüksek olduğu durumlarda tedaviyi belirlerken altta yatan niçin çok önemlidir. Herhangi bir kronik hastalığın, tiroit fonksiyon bozukluğunun, hipofiz tümörünün (adenom) ya da ilaç kullanımının söz mevzusu olmadığı durumlarda hastanın şikâyetleri ve çocuk isteği göz önüne alınarak tedavi düzenlenmektedir. Prolaktin hormonunu düzgüsel değerlere düşürmek için kullandığımız bazı ilaçlar vardır.

Prolaktin Hormonu 2

Prolaktin Hormonu Değerleri

Prolaktin hormonu kaç olmalı sorusuna yanıt olarak, prolaktin düzeyleri hanımlarda 20 ng /ml’nin altındadır, genel olarak 13-15 civarında çıkmaktadır.  10 mm’den küçük olanlar mikroadenom olarak adlandırılır ve belli aralıklarla takip edilmelidir. Prolaktin değerlerinde çoğu süre orta düzeyde yükselmeye vesile olur ve ilaç tedavisi uygulanır.

Psikiyatri hastalarında kullanılan bazı antipsikotik ilaçlar, depresyon tedavisi için verilen antidepresanlar da prolaktin değerlerinde yükselmeye yol açmaktadır. Ek olarak polistik yumurtalık sendromunda % 30 oranında prl su hormonu yüksek bulunabilir. Hafifçe ya da orta düzeyde olan bu yükseklik ilaç tedavisi ile düzelecektir. Böbrek yetmezliği ve siroz şeklinde bazı hastalıklarda da prolaktin değerleri yükselmektedir.

Yüksek hormon düzeylerinde göğüsten süt gelmesi, tane düzensizlikleri ya da tane görememe ve cinsel istekte azalma şeklinde şikâyetler gözlenebilmektedir.

Prolaktin Hormonu 4

Prolaktin düşüklüğü kişisel değişiklikten söz edebilmek için yukarıda bahsettiğim tüm sebeplerin araştırılarak mevcut olmadığının doğrulanması gerekmektedir. Bazı hanımlarda nedenin açıklanamadığı prolaktin yüksekliği saptanabilmektedir ve ilaç tedavisine kısa sürede yanıt alınmaktadır.

Tüp bebek tedavisine başlamadan önce prolaktin değerlerinde yükselmeye neden olan tüm nedenler araştırılarak, sorun varlığında uygun bir halde tedavileri sağlanmalıdır, örneğin hipofizde adenom varlığının MR ile tespit edilmesi, tiroit fonksiyon testlerinin yapılması, ilaç kullanımının sorgulanması, var ise öteki mevcut hastalıkların tespiti şeklinde.

Bu şeklinde durumlarda öncelikle problemi gidermek için uygun tedavi seçenekleri öncelikle planlanmaktadır. Bu şekil şeylerin haricinde prolaktin düzeylerini düzgüsel sınırlara indirmek için ilaç tedavisi uygulanmakta ve hasta tedaviye alınmaktadır. Kimi süre herhangi bir niçin olmaksızın da prolaktin düzeylerinde hafifçe yükselme saptanabilmektedir ve bu konum herhangi bir şikâyete yol açmamaktadır.

Dolaşımda bulunan büyük moleküllü ve düşük aktiviteye haiz makroprolaktinler hormon değerlerinde yükselmeye niçin olmaktadır, bir tek çoğu süre herhangi bir şikâyete yol açmaz ve bu şekilde durumlarda hasta kendiliğinden ya da tüp bebek tedavisi ile hamile kalabilir.

Prolaktin Hormonu 1

Prolaktin hormonu vücudumuzda belli bir ritim ile salgılanan hormonlardan biridir, yukarıda bahsettiğim şeklinde çok sayıda nedenle salgılanması artabilmektedir. Bu nedenler içinde stres de söz mevzusudur. Yaşam koşullarının zorluklarına karşın stresle baş etmeyi başarmak ve uygun yöntemler geliştirerek mümkün olduğunca stresten uzak durmak çok sayıda sorunda olduğu şeklinde bu mevzuda da olumlu yönde tesir yapabilmektedir.

Ek olarak tiroit fonksiyonlarının denetimi ve sorun varlığında tedavisi de prolaktin düzeylerinin düzgüsel değerlere dönmesini elde edecektir.